آیا بدخلقی شما نشانه مشکل سلامت روان است؟ بررسی نظر کارشناس | سلامت نیوز

همه افراد گهگاه بی قراری، بی قراری یا بدخلقی را تجربه می کنند. با این وجود، در برخی افراد، اضطراب شکل شدیدتری از ناراحتی را به خود می گیرد که منجر به عدم تمرکز می شود. بی قراری می تواند بسیار دردناک و ناراحت کننده باشد. همچنین در ارتباطات اجتماعی و عملکرد حرفه ای تداخل می کند و در برخی موارد، احتمال آسیب رساندن به خود یا دیگران را افزایش می دهد.

“افرادی که از مشکلات خلقی رنج می برند ممکن است بیشتر دچار آشفتگی شوند. بیماری های دوقطبی و افسردگی نمونه هایی از اختلالات خلقی هستند که می توانند از نظر پزشکی درمان شوند و باعث ایجاد تغییراتی در شناخت، انرژی و رفتار شوند. هر کسی بدون در نظر گرفتن سن ممکن است تحت تاثیر آنها قرار گیرد. کانچان رای، مربی بهزیستی عاطفی و روانی، می‌گوید، قومیت یا جایگاه اجتماعی.

“یک دوره بی قراری با حرکات بی اهمیت، مانند لرزش دست ها مشخص می شود. علائم اضافی شامل خصومت، عدم کنترل خود، استرس، و رفتار پرخاشگرانه یا مخرب است. حتی اگر اغلب با استرس همراه است، پزشکان معمولاً این اصطلاح را تعیین می کنند. بدخلقی برای شناسایی فعالیت های ذهنی جدی که از ناراحتی عاطفی ناشی می شود. این عادات بیرونی به عنوان بیان احساسات فرد عمل می کند. بی قراری نشانه یک بیماری پزشکی است، مانند اختلال خلق و خو یا احساس عصبی. هنگامی که فرد درمان می کند افسردگی یا اختلال دوقطبی آنطور که باید به طور موثر عمل نمی کند، آنها غالباً تحریک می شوند. همچنین می تواند در اثر شرایط آسیب زا یا بسیار استرس زا ایجاد شود. ممکن است فرد در ابتدا به حالت سوزاننده برخورد کند. اگر استرس تشدید شود، ممکن است شروع شود. قدم زدن، با صدای بلند، مشت های خود را گره کرده یا حتی به شیوه ای تهدیدآمیز یا متخاصم عمل کنند.”

کانچان رای، بنیانگذار Let Us Talk، در مورد این موضوع با IANSlife صحبت کرد. گزیده ها:

س. نشانه های بی قراری یا بدخلقی چیست؟

پاسخ: برخی از علائم بی قراری یا بدخلقی عبارتند از رفتار غیرمنطقی یا تکانشی، طغیان های مزاحم، صحبت زیاد یا حرکت غیر از روزهای معمول. همراه با این، مشکل در تمرکز یا ادامه مکالمه، قدم زدن یا تکان دادن پاها، استرس، اضطراب، بی حوصلگی، فشار دادن دست ها، یا مشت های گره کردن.

س. تحریک چه تأثیری دارد؟

پاسخ: افراد مبتلا به اختلالات خلقی ممکن است به دلیل احساسات ناخوشایند بدخلقی برای عملکرد موفقیت آمیز در شغل، مدرسه یا خانه تلاش کنند. این امر اغلب باعث اختلالات شدید در زندگی روزمره آنها می شود و مانع از توانایی آنها در دستیابی به اهداف خود می شود. روابط ممکن است از استرس رنج ببرند. افرادی که این را تجربه می کنند ممکن است با اعمال تکراری غیرقابل تحمل شوند. حتی دوستان نزدیک و اعضای خانواده نیز ممکن است با کسی که برگزاری یک بحث معنادار برای او دشوار است، صبر خود را از دست بدهند. ناراحت بودن تمرکز بر همه چیز را دشوار می کند. وظایف مرتبط با حرفه شما اغلب ممکن است تقریباً دست نیافتنی شوند. مکالمه با همکاران یا کارفرمایان ممکن است منجر به سفت و سختی شود.

افراد آشفته اغلب شب ها برای به خواب رفتن تلاش می کنند. از این رو، کمبود خواب می تواند بیماری را تشدید کند و باعث سایر مشکلات سلامتی شود. علاوه بر این، ممکن است برای آنها چالش برانگیز باشد که به طور مناسب علائم و پیشینه پزشکی بیماران را برای پزشکان خود توصیف کنند، که درمان مشکلات خلقی آنها را چالش برانگیزتر می کند. مطالعات متعدد نشان می دهد که بی قراری احتمال رفتار خودکشی را افزایش می دهد.

س. چه گزینه های درمانی و پیشگیرانه ای موجود است؟

پاسخ: شناسایی و درمان دقیق مشکلات سلامتی یا سایر بیماری‌های زمینه‌ای فرد، اولین قدم در پیشگیری از بی‌قراری است. معمولا زمانی از بین می رود که افسردگی، اختلال دوقطبی یا سایر بیماری ها به درستی کنترل شوند.

اگر شروع به احساس اضطراب در سطح جدی کردید، کمک بگیرید. بهترین نتایج اغلب از مداخله زودهنگام و هوشیاری به دست می آید. با درمان مناسب می توان احساسات شدیدا ناخوشایند را کاهش داد. با شناخت و برخورد با علائم هشدار اولیه آن قبل از تشدید، می توان از بحران بی قراری جلوگیری کرد.

نوسانات خلقی یک اتفاق رایج در زندگی است. با این حال، آنها می توانند به نشانه یک وضعیت سلامت روان تبدیل شوند که باید توسط متخصص یا در صورت لزوم راهنمایی شود. یک متخصص پزشکی می تواند تکنیک هایی را برای درمان چنین سندرم روانی پیشنهاد کند.

س: با نزدیکان خود که با اختلالات روانی مواجه هستند چگونه رفتار کنید؟

ج: به کسی که در حال گذراندن مرحله بی قراری است نزدیک بمانید. اگر همه چیز امکان پذیر است از راه رفتن یا فرار از آن فرد خودداری کنید. مطمئن شوید که شما و دیگران در امنیت هستند. چیزهای مضر را از محیط اطراف حذف کنید. انواع دیگر تحریک‌ها مانند صداهای بلند، رنگ‌های زنده و دمای شدید را کاهش دهید و در صورت امکان، تمام وسایل ناخواسته را از فضا حذف کنید.

گوش کنید – اگر فرد به اندازه کافی راحت صحبت می کند، به دقت توجه کنید. تکرار عبارات می تواند به برقراری ارتباط کلامی کمک کند و در عین حال از افزایش آشفتگی جلوگیری کند.

اگر بی قراری خفیف تا متوسط ​​باشد و مستلزم خصومت نباشد، ممکن است برخی از شیوه های زندگی، مانند کیفیت خواب بهتر و فاصله دادن به خود از محل کار مفید باشد.

Chad Powers

افراطی متعصب تلویزیون بشارتگر الکل دوستانه. مدافع توییتر متعصب آبجو کل نویسنده

تماس با ما