اخبار مختصر 03 آوریل 2023 |

این خبر مختصر از سازمان ملل است.

از هر دو کارمند بهداشتی در سراسر جهان، یک نفر فرسودگی شغلی را گزارش می کند

درگیری ها، تغییرات آب و هوایی و شیوع بیماری که پشت سر حجم بالای اورژانس های بهداشتی در سراسر جهان هستند، متخصصان مراقبت های خط مقدم را تا مرز فرسودگی شغلی سوق داده است.

این هشدار جدی سازمان بهداشت جهانی (WHO) در آغاز هفته جهانی کارگر بهداشت در روز دوشنبه است.

سازمان جهانی بهداشت گفت: پس از تحمل همه‌گیری COVID-19، نیروی کار بهداشتی خسته و کمبود است.

جیم کمپبل، مدیر نیروی کار بهداشت در WHO:

«در نیمه راه اهداف توسعه پایدار، پس از گذشت سه سال از همه‌گیری جهانی COVID-19، برخی از شاخص‌ها و شواهد از کشورهای سراسر جهان نگران‌کننده هستند. ما شاهد مرگ و میر کارکنان بهداشتی هستیم، ما شاهد افزایش بار سلامت روان در میان کارکنان بهداشتی و مراقبتی خود هستیم. بیش از یک سوم در معرض استرس و اضطراب و تقریباً نیمی در برخی از مطالعاتی که فرسودگی شغلی را گزارش کرده‌اند، قرار دارند.

WHO اصرار دارد که برای تقویت سرمایه گذاری در نیروی کار بهداشت جهانی و افزایش آموزش مراقبت های بهداشتی و مشاغل، نیاز به بازنشانی است. حدود 2000 ذینفع کلیدی در پنجمین مجمع جهانی منابع انسانی برای سلامت سازمان جهانی بهداشت گرد هم آمده اند تا راه حل های سیاستی برای این بحران را بررسی کنند.

رئیس OHCHR: تلاش ها برای پاسخگویی و عدالت در لیبی باید مضاعف شود

در حالی که تحقیقات مستقل حقوق بشر در حال بررسی نقض حقوق بشر در لیبی در این هفته به کار خود پایان می دهد، مسئول حقوق بشر سازمان ملل روز دوشنبه بر ضرورت تقویت عدالت و حاکمیت قانون در این کشور تاکید کرد.

ولکر ترک، کمیسر عالی لیبی در بیانیه‌ای گفت: «مقامات لیبی، گروه‌های مسلح، قاچاقچیان و قاچاقچیان انسان نباید تصور کنند که اکنون چشم‌های جامعه بین‌المللی لیبی را ترک کرده است».

مسئول حقوق سازمان ملل متحد گفت که پاسخگویی در قبال نقض‌های گذشته بسیار مهم است و او خواستار ادامه نظارت در لیبی برای جلوگیری از نقض‌های آینده شد.

هیأت مستقل حقیقت یاب در لیبی در گزارش نهایی خود، با مستندسازی نقض جدی مقامات لیبی و گروه های مسلح، که برخی از آنها ممکن است جنایت علیه بشریت باشد، توصیه کرد که دفتر حقوق بشر سازمان ملل یک مکانیسم نظارتی جدید برای حقوق بشر ایجاد کند. کشور.

آقای. تورک از این توصیه حمایت کرد و گفت که دفتر او متعهد به همکاری با مقامات لیبی بر روی یک طرح اقدام حقوق بشری و “نقشه راه با محوریت قربانیان در عدالت انتقالی و پاسخگویی” است.

معافیت از مجازات سودان جنوبی باید “بدون توجه به رتبه و مقام عاملان” پایان یابد.

بازرسان مستقل حقوق بشر منصوب شده از سوی سازمان ملل روز دوشنبه اعلام کردند که با حفظ حقوق بشر، مصونیت از مجازات برای نقض های وحشتناک در سودان جنوبی همچنان ادامه دارد، زیرا مقامات دخیل در این جنایات در سمت خود باقی مانده اند.

آخرین گزارش کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل در سودان جنوبی، حملات “گسترده” علیه غیرنظامیان در 12 ماه گذشته از جمله قتل، تجاوز جنسی، بردگی جنسی و سایر اشکال خشونت جنسی و همچنین آوارگی دسته جمعی را شرح می دهد.

کمیسر اندرو کلافام با تاکید بر رنج “بسیار” قربانیان گفت که “دولت همچنان در انجام وظیفه خود برای محافظت از غیرنظامیان و اطمینان از پاسخگویی در قبال تخلفات شکست می خورد”.

وی از مقامات خواست تا «به درستی از مرتکبین جرایم سنگین بدون توجه به رتبه و مقامشان تحقیق کنند و سازوکارهای عدالت را برای پاسخگویی آنها ایجاد و تقویت کنند».

در این گزارش از چند تن از رهبران سیاسی و نظامی نام برده شده است که می گوید باید مورد بازجویی قرار گیرند.

اینها شامل جوزف مونیتول، فرماندار ایالت یونیتی و ژنرال توی چانی ریت، در رابطه با قتل‌های انجام شده در شهرستان مایوم در اوت 2022 می‌شود.

کارشناسان مستقل همچنین خواستار تحقیق درباره گوردون کوانگ، کمیسر شهرستان کوچ به دلیل ارتباط با حملات علیه غیرنظامیان در لیر، در فوریه و آوریل 2022 شدند.

دومینیکا توماشفسکا-مورتیمر، اخبار سازمان ملل.

Drake Beck

کارشناس سفر. خالق دوستانه نویسنده هیپستر دوست. دانش آموز عمومی.

تماس با ما