اخبار مختصر 14 نوامبر 2022 |

این خبر به طور خلاصه از سازمان ملل است.

کمک هایی که برای اولین بار از زمان آغاز جنگ اوکراین به خرسون تحویل داده شد

کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد روز دوشنبه اعلام کردند که برای اولین بار از زمان آغاز جنگ، تدارکات ضروری به هزاران نفر در شهر خرسون اوکراین تحویل داده شده است.

امدادگران برای بیش از 6000 نفر در شهر غذا، آب، بسته های بهداشتی، مواد سرپناه و اقلام حیاتی خانگی مانند ملافه، پتوهای حرارتی و لامپ های خورشیدی آوردند که جمعه گذشته پس از عقب نشینی نیروهای روسی به کنترل اوکراین بازگشتند.

نیروهای روسی خرسون را در هفته های اول جنگ اشغال کردند.

دنیس براون، هماهنگ‌کننده کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد، گفت که مردم خرسون «در حال تلاش برای برآوردن نیازهای اولیه خود هستند، و این تنها بر آسیب‌های ناشی از تحمل ماه‌ها بمباران‌های مداوم، مجبور شدن به ترک خانه‌های خود، و دیدن کشته شدن یا زخمی شدن عزیزانشان افزوده است. “

این شهر با کمبود آب و برق مواجه است، در حالی که بازارها کمبود مواد غذایی دارند و مراکز بهداشتی فاقد دارو هستند.

رئیس حقوق بشر خواستار حمایت بیشتر از غیرنظامیان سومالی شد

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل روز دوشنبه گفت که افزایش شدید تلفات غیرنظامیان در سومالی، عمدتاً به دلیل حملات گروه مسلح الشباب، وضعیت حقوق بشر و بشردوستانه را تشدید می کند.

آخرین آمار سازمان ملل نشان می دهد که در سال جاری تاکنون حداقل 613 غیرنظامی کشته و 948 نفر زخمی شده اند که بالاترین رقم از سال 2017 و بیش از 30 درصد افزایش نسبت به سال گذشته است.

بمب های دست ساز یا بمب های دست ساز مسئول بیشتر تلفات بوده اند – بیش از 90 درصد مربوط به الشباب.

فولکر ترک از همه طرف‌های درگیر می‌خواهد که به تعهدات خود تحت قوانین بین‌المللی بشردوستانه پایبند باشند و از غیرنظامیان محافظت کنند.

سازمان جهانی بهداشت می گوید، منطقه آفریقا در صدر دیابت تشخیص داده نشده در جهان قرار دارد

کمبود امکانات آزمایش و دسترسی ضعیف به مراقبت های بهداشتی (یک کلمه به سبک خانه ما) از دلایلی است که کمتر از نیمی از افراد مبتلا به دیابت در منطقه آفریقا می دانند که به این بیماری مبتلا هستند.

تحلیلی که روز دوشنبه توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) منتشر شد، نشان می‌دهد که عدم آگاهی در مورد دیابت، خطر ابتلا به بیماری شدید و مرگ را افزایش می‌دهد. این به طور بالقوه وضعیت را در منطقه ای که در حال حاضر بالاترین نرخ مرگ و میر ناشی از این بیماری را در جهان دارد بدتر می کند.

در حال حاضر 24 میلیون بزرگسال در آفریقا با دیابت زندگی می کنند. پیش بینی می شود که این رقم تا سال 2045 با 129 درصد افزایش به 55 میلیون نفر برسد.

مرگ زودرس ناشی از دیابت در این منطقه 58 درصد است که بالاتر از میانگین جهانی 48 درصد است. علاوه بر این، از هر دو نفری که در آفریقا مبتلا به دیابت نوع 1 زندگی می کنند، تنها یک نفر به درمان با انسولین دسترسی دارد.

WHO می‌گوید که افزایش شیوع این بیماری زنگ خطری برای تقویت مراقبت‌های بهداشتی، بهبود تشخیص و دسترسی به داروهای دیابت نجات‌دهنده و اولویت‌بندی دیابت به‌عنوان یک چالش بزرگ سلامت است.

نیکی چادویک، اخبار سازمان ملل

Charlie Ray

نرد سفر. علاقه مند به موسیقی. بشارت دهنده توییتر. متعصب بیکن کاوشگر Wannabe. دانشجو. گیک وب دوستانه. تمرین کننده آبجو آماتور. ارتباط دهنده.

تماس با ما