tardebanner

اخبار مختصر 24 فوریه 2023 |

یونیسف: سال جنگ در اوکراین تأثیر مخربی بر کودکان داشته است

سازمان ملل متحد روز جمعه اعلام کرد که پس از یک سال از حمله روسیه به اوکراین، نزدیک به 500 کودک در اثر انفجار سلاح های انفجاری کشته و حدود 1000 کودک مجروح شده اند.

علاوه بر این تلفات انسانی وحشتناک، یونیسف، صندوق کودکان سازمان ملل، گفت که بیش از 800 مرکز بهداشتی در اثر گلوله باران آسیب دیده یا ویران شده است.

دسترسی به آموزش نیز مختل شده است و هزاران مدرسه پیش دبستانی و دبیرستان در اثر جنگ آسیب دیده اند.

یونیسف هشدار داده است که در مجموع 7.8 میلیون کودک در اوکراین آسیب دیده اند و بیش از پنج میلیون به هیچ وجه به مدرسه دسترسی ندارند.

با توجه به تأثیر بیشتر بر همه جوامع درگیر در مناقشه، در اینجا بیرجیت بیشوف ابسن از شریک سازمان ملل متحد فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و جمعیت هلال احمر آمده است:

یکی از مهم‌ترین مسائلی که می‌بینیم و باید برجسته کنیم، زخم‌های روانی هستند که نه‌تنها لایه‌ای دیگر از درد را به افرادی اضافه می‌کنند که در حال حاضر برای مقابله با آن تلاش می‌کنند. خشم و عذاب سال گذشته خیلی به مردم ضربه زده است. و این ادامه دارد.»

پس از طوفان فردی، نگرانی از افزایش وبا در آفریقای جنوبی وجود دارد

در حالی که کشورهای جنوب شرقی آفریقا در روز جمعه خود را برای مقابله با طوفان گرمسیری فردی آماده می کنند، کارشناسان بهداشت سازمان ملل ابراز نگرانی کردند که ممکن است باعث تشدید شیوع وبا در این قاره شود.

موزامبیک، جایی که فردی به خشکی رسید، در حال حاضر در حال مبارزه برای مهار وبا است که از سپتامبر 2022 بیش از 5200 نفر را مبتلا کرده است.

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO)، در دو هفته گذشته، عفونت های وبا در موزامبیک 17 درصد افزایش یافته است.

زامبیا و مالاوی نیز در چنگال این بیماری هستند که باعث اسهال حاد می شود و در صورت عدم درمان سریع می تواند در بین جوانان آسیب پذیر و سالمندان کشنده باشد.

کلر نولیس از سازمان جهانی هواشناسی سازمان ملل متحد (WMO) با تاکید بر تهدید ناشی از این طوفان هشدار داد که احتمالاً “سطوح بارندگی بسیار خطرناک و استثنایی” را به همراه خواهد داشت:

“خاک های موزامبیک در حال حاضر اشباع شده اند. سطح حوضه رودخانه در حال حاضر از سطح هشدار گذشته است زیرا تا کنون بارندگی های فصلی بسیار بسیار شدیدی وجود داشته است. بنابراین، ما نباید خطر این باران اضافی را دست کم بگیریم.»

درخواست یونیسف برای حمایت از کودکان زلزله زده در ترکیه

یک مقام ارشد صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) روز جمعه خواستار حمایت بیشتر از پسران و دختران آسیب دیده از زمین لرزه های قدرتمند ترکیه شد که بیش از یک میلیون نفر را بی خانمان کرده است.

افشان خان، مدیر منطقه ای یونیسف در اروپا و آسیای مرکزی، به خبرنگاران در ژنو گفت که کودکان در ترکیه در خطر ابتلا به اضطراب، افسردگی و اختلال استرس پس از سانحه هستند.

او گفت: “آنها باید بتوانند تحصیلات خود را از سر بگیرند، و برای کمک به مقابله با آسیب هایی که تجربه کرده اند، به حمایت روانی اجتماعی نیاز دارند.”

در سوریه، که در 6 فوریه نیز توسط زمین لرزه های عظیم لرزید، سازمان ملل همچنین هشدار داده است که جابجایی دسته جمعی در شمال غرب به دلیل دسترسی ضعیف به بهداشت اولیه و مراقبت های بهداشتی می تواند باعث “فاجعه ثانویه” شود.

دانیل جانسون، اخبار سازمان ملل

Gabriel Osborne

شیطان متعصب توییتر. حشره پرشور اینترنت. مبشر وب. ماون آبجو. پیشگام موسیقی.

تماس با ما