اسکیت‌باز بزرگ بعدی آمریکا برای هلندی‌ها می‌آید

هیرنوین، هلند — جردن استولز، 18 ساله اسکیت‌باز سرعتی آمریکایی که در حال حاضر یکی از بهترین‌های این ورزش است، این آخر هفته در مقابل 12500 هوادار هلندی که فریاد می‌زنند، در اولین مسابقات قهرمانی اسکیت سرعت جهان مسابقه خواهد داد.

تقریباً همه آنها به دنبال شکست دادن او هستند.

هواداران برای هموطنان خود تشویق خواهند کرد، بله، اما آنها همچنین امیدوارند که استولز فوراً از پتانسیل خود برای تسلط بر ورزش در دهه آینده استفاده نکند. در این مسابقات، استولز به معنای واقعی و مجازی در قلمرو هلند است.

تا این فصل، او به سختی در مقابل جمعیتی که بیش از چند ده نفر بودند، مسابقه می داد، به دلیل همه گیر شدن ویروس کرونا و عدم محبوبیت اسکیت سرعت در ایالات متحده. استولز در مصاحبه ای که این هفته در غرفه های Thialf، کلیسای جامع معروف هلندی اسکیت سرعت نشسته بود، در مورد اتفاقاتی که قرار بود بیاید هیجان زده به نظر می رسید.

استولز گفت: “اسکیت به طور کلی، در عرصه ای که فقط خالی است، کمی خسته کننده است.” بنابراین، وقتی ازدحام جمعیت وجود دارد، قطعاً تقویت می‌شود.» وی افزود: اگر می خواهند من تصادف کنم، امیدوارم این اتفاق نیفتد.

مربی او، باب کوربی، در مورد این احتمال به نظر مثبت به نظر می رسید. “آیا او آماده است که شرور باشد؟” کوربی در ایمیلی پرسید. “آه بله! او قطعا برای این کار آماده است!» علاوه بر این، کوربی گفت: “او دوست دارد هلندی ها را شکست دهد!”

اسکیت بازان هلندی از بازی های ناگانو 1998 بیشترین مدال ها را در هر المپیک کسب کرده اند و این کشور از چندین تیم حرفه ای حمایت می کند. هلند، با جمعیتی نزدیک به 18 میلیون نفر، دارای هشت میدان اسکیت سرعت کاملاً سرپوشیده است. ایالات متحده دو دارد.

بهترین اسکیت بازان هلندی آشکارا اعتراف می کنند که استولز یکی از بزرگترین تهدیدها برای آنهاست. توماس کرول، قهرمان المپیک که در این فصل با مشکل مواجه شده است، استولز را به همراه هموطنان کرول، هاین اوترسپیر و کیلد نویس، به عنوان افراد مورد علاقه در دوی 1000 متر و 1500 متر معرفی کرد.

کرول گفت: “امید داشتم بگویم که برترین مورد علاقه‌ام هستم، اما باید واقع بین باشم.” «برترین‌های مورد علاقه در بین 1000، هاین و جردن هستند. و در 1500، کجلد و جردن نیز همینطور.”

هلندی‌ها هر چقدر که می‌خواهند استولز را شکست دهند، از او نیز محافظت می‌کنند، زیرا او در پتانسیل‌هایش رشد می‌کند.

دراماتیک ترین مسابقه فصل استولز دو هفته پیش در لهستان اتفاق افتاد، آخر هفته پس از آن که او یک اسکیت کشنده 20000 متری را در هشت مسابقه انجام داد و در مسابقات قهرمانی نوجوانان جهان تسلط یافت. او در 1500 متر با نویس که رکورد جهانی را در اختیار دارد و دو بار مدافع قهرمانی المپیک در این ماده است، همراه شد.

نوئیس در مسیر رسیدن به 200 متر پایانی برتری قابل توجهی داشت، اما استولز با یک خط کامل از منحنی نهایی عبور کرد و با تیرکمان بچه گانه جلو رفت، به نظر می رسید که در فینال بلافاصله با محو شدن نوئیس حتی قوی تر شد.

نوئیس پس از مسابقه به NOS، پخش کننده ملی هلند، گفت: “من فکر کردم: او با پاهای خسته می آید.” “و سپس شما را کتک می زنند.”

او هشداری برای رقبای خود داشت: نویس گفت: در مسابقات جهانی بهتر از امروز خواهد بود.

تعامل حتی قابل توجه تر بین این دو در ماه نوامبر و در جریان یک رویداد جام جهانی در هیرنوین رخ داد.

استولز در طول مصاحبه با NOS گفت که “بیش از 10 درصد شانس” وجود ندارد که بتواند رکورد نویس را در 1500 متر بشکند. با این حال، عنوان مقاله در مورد مصاحبه، می گوید که استولز “رویای شکستن رکورد” را در سر می پروراند.

او نزدیک نشد و در جایگاه نهم قرار گرفت. بعد از مسابقه، Nuis NOS را به خاطر تیتر آن سرزنش کرد. او گفت: من دوست ندارم کلمات را در دهان یک پسر 18 ساله بگذارم.

نوئیس گفت که دفاع او از استولز ناشی از مبارزات اولیه حرفه ای او بود، زمانی که او شروع به موفقیت کرد و مردم انتظار داشتند که او در مسابقات جهانی قهرمان شود. “همه گفتند آهان، مطمئناً شما برنده خواهید شد.” این سخت ترین چیز برای گفتن به یک ورزشکار است: “آسان خواهد بود.” هرگز آسان نیست. جردن، یا وقتی خوب اسکیت می کنم، کار را آسان می کنیم، اما اینطور نیست.»

فشار برای برنده شدن بسیار زیاد است و می تواند ناتوان کننده باشد. نویس گفت که او شروع به انجام “آموزش ذهنی” برای مقابله با انتظارات کرده است. کرول گفت که پس از کسب مدال های قهرمانی جهان از یک روانشناس ورزشی استفاده کرده است، اما شروع به تلقی با هر مسابقه به عنوان یک رفراندوم در مورد اینکه آیا می تواند در المپیک شرکت کند و سپس برنده شود، کرد.

سال گذشته استولز به عنوان یک نوجوان 17 ساله به المپیک پکن راه یافت، اگرچه بهترین امتیاز او رتبه سیزدهم بود. جوی مانتیا که به عنوان بخشی از تعقیب تیم ایالات متحده در آن بازی ها مدال برنز کسب کرد، گفت: «المپیک یک جانور کاملاً جدید است. “شما تعداد زیادی از ورزشکاران بزرگ را در اولین بار خود می بینید. این تجربه است که برای اولین بار مهم است.»

در ماه‌های بعد، استولز مستقیماً به اوج اسکیت سرعت شلیک کرد. او در مسابقات جام جهانی چهار مسابقه را برد، بیش از هر مردی، و در مجموع 9 مدال را به دست آورد. او فصل را در 5 تیم برتر در 500 متر، 1000 متر و 1500 متر به پایان رساند، علیرغم اینکه تنها در پنج دوره از شش جام جهانی شرکت کرد.

جام جهانی که او از دست داد، با مسابقات قهرمانی جهان نوجوانان ماه گذشته در اینزل، آلمان در تضاد بود، جایی که استولز با کسب چهار مدال طلا و دو مدال برنز، با کسب چهار مدال طلا و دو مدال برنز، عنوان قهرمانی را در اسکیت سرعتی به دست آورد.

این چهار ماه رقابت قابل توجه، صاحبان اسکیت سرعتی هستند که موفقیت های آینده را برای استولز پیش بینی می کنند که تصور آن تقریبا غیرممکن به نظر می رسد.

مانتیا گفت: “اگر او به راه خود ادامه دهد، اگر نه هر سه رکورد جهانی مسافت کوتاه را از بین خواهد برد.” فکر می کنم او در المپیک بعدی در پنج ماده فرصت مدال دارد.

اگر پیش‌بینی‌های رکوردهای جهانی – او در حال حاضر دو رکورد جهانی نوجوانان و رکورد ملی آمریکا در 500 متر را در اختیار دارد، که این آخر هفته نیز در آن شرکت خواهد کرد – به اندازه کافی بزرگ نبود، استولز به طور جدی با شاید بهترین اسکیت‌باز سرعت مقایسه می‌شود.

جرارد کمکرز، دارنده مدال المپیک که مربی تیم‌های ملی ایالات متحده و هلند بود، گفت: «جرات ندارم بگویم زیرا مقایسه بزرگی است، اما واضح است که او شبیه اریک هایدن امروزی است.

بدیهی است که بی انصافی و زودرس است که یک جوان 18 ساله را که فقط در تعداد انگشت شماری از مسابقات جام جهانی پیروز شده است، با هایدن مقایسه کنیم که اولین قهرمانی جهانی خود را در 18 سالگی به دست آورد و سپس هر پنج مدال طلا را در المپیک 1980 به دست آورد. 21 بود.

درست؟

کوربی، مربی استولز، گفت: “نه، من فکر نمی کنم که مقایسه آنها بی انصافی باشد.” به دلیل سن او سخت است که آنها را با هم مقایسه نکنیم.

تشابهات بین این دو عجیب است. هر دو اهل ویسکانسین هستند، هر دو در سن 17 سالگی به المپیک راه یافتند اما هیچ مدالی کسب نکردند و هر دو در 18 سالگی قهرمانی فصل بعد را آغاز کردند. هایدن اولین قهرمانی جهان خود را در 18 سالگی به دست آورد و استولز می تواند این موفقیت را در این آخر هفته به دست آورد.

یکی از معدود افرادی که استولز را با هایدن مقایسه نمی کند، هایدن است که پس از حرفه اسکیت به دانشکده پزشکی رفت و جراح ارتوپد از جمله برای ساکرامنتو کینگز شد. در عوض، هایدن یک اعجوبه ورزشی متفاوت را فرا می خواند. به یاد دارم زمانی که لبرون جیمز وارد زمین شد و او را در سال تازه کاری اش دیدم. در اطراف او نوعی هاله وجود داشت که من در اطراف اردن می بینم.”

با این حال، وقتی هایدن در مورد ظهور خود به عنوان یک ستاره صحبت می کند، به همین راحتی می تواند به استولز اشاره کند. هایدن می گوید: «در سال 77، من در مسابقات قهرمانی جهانی مردان قهرمان شدم. آخر هفته بعد، به مسابقات قهرمانی جهان نوجوانان رفتم. مثل گرفتن آب نبات از بچه بود. من به مسابقات جهانی سرعت رفتم و اعتماد به نفسم بالا رفته بود.”

تقاضاها برای زمان استولز – از طرف حامیان مالی، طرفداران و رسانه ها – در حال افزایش است و به زودی فشارهایی که نوئیس و کرول تجربه کرده اند او را نیز خواهد یافت. اگر او در طول سه سال آینده آنطور که همه فکر می کنند عملکرد خوبی داشته باشد، یکی از چهره های تیم آمریکایی در بازی های زمستانی 2026 در میلان و کورتینا دوامپزو ایتالیا خواهد بود.

سه روز قبل از اولین مسابقه اش، استولز نسبت به همه چیز احساس خوشی داشت. او احساس اعتماد به نفس و آمادگی می کند و ترجیح می دهد روی این روند تمرکز کند. او گفت: “و اگر مسابقه بی نقصی است و من هنوز مدالی نگرفته ام، باید آن را بپذیرم.”

رویکرد او برای اسکیت سرعت، یک ورزش ساده، مناسب است. هیچ گرمایی وجود ندارد و هیچ مقدماتی وجود ندارد. هیچ کار مجددی وجود ندارد. یک مسابقه وجود دارد و اسکیت باز با بهترین زمان برنده می شود. در حالی که استولز به دنبال اولین مدال طلای قهرمانی خود در جهان است، رویکردی را پذیرفته است که برای هر نوجوانی قابل تشخیص است.

استولز می‌گوید: «وقتی همه چیز است یا هیچ، فقط باید بیرون بروید، انگار همه چیز است یا هیچ. “پس، من فقط باید، حدس می‌زنم، آن را بفرستم.”

Sam Mcknight

دانشجوی آماتور. مجموع ماون سفر. کارشناس مواد غذایی بیکن نرد. کارآفرین. فن آبجو. عاشق فرهنگ پاپ

تماس با ما