tardebanner

افزایش فروش خودروهای برقی؛ تهدیدی برای آینده بازار نفت آیا ..

صنعت خودروهای الکتریکی هنوز در حال پیشرفت است و کمبود متخصصان واجد شرایط و متخصص در تولید خودروهای برقی وجود دارد. کمبود پرسنل ماهر به طور غیر مستقیم بر هزینه کلی خودروهای برقی تأثیر می گذارد. علاوه بر این، فقدان مکانیک متخصص برای تعمیر خودروهای برقی بر هزینه‌های داشتن خودروی برقی می‌افزاید. در حالی که مکانیسم کار یک وسیله نقلیه الکتریکی در مقایسه با یک خودروی معمولی نسبتاً ساده است، فناوری درگیر در ساخت یک خودروی الکتریکی پیشرفته و پیچیده است. سیستم‌های الکترونیکی پیچیده برای مدیریت باتری‌های با ظرفیت بالا، موتورهای الکتریکی و ویژگی‌های پیشرفته کمک راننده مورد نیاز هستند.

در غیر این صورت، فقط محل تولید آلایندگی از خیابان‌ها و جاده‎‌ها به نیروگاه‌ها انتقال می‌یابد! علاوه بر این برخی کارشناسان معتقدند استخراج عناصر به‌کاررفته در باتری خودروهای برقی، ضمن ایجاد آلایندگی بیشتر توسط خودروهای فعال در بخش معدن، باعث تحمیل فشار بیشتر به محیط زیست و طبیعت می‌شود. در قرن نوزدهم، چندین مخترع در کشورهای مختلفی مانند مجارستان، هلند و آمریکا، ایده خودروی برقی را مطرح کردند. اولین خودروی برقی جهان را می‌توان در سال ۱۸۲۸ میلادی شناسایی کرد که توسط آنیوس ایستوان یدلیک، مخترع و مهندس مجارستانی ساخته شد. البته ماشین مجارستانی به عنوان نمونه‌ای از پتانسیل‌های نیروی برق برای حمل و نقل زمینی طراحی شده بود و هرگز به مرحله تولید انبوه نرسید.

در سه ماهه ابتدایی سال جاری میلادی حدود ۱.۹ میلیون خودرو برقی در چین، ۸۰۰ هزار دستگاه در اروپا، ۴۰۰ هزار در ایالات متحده آمریکا و ۳۰۰ هزار دستگاه خودرو برقی در دیگر نقاط جهان به فروش رفته است. وی با اشاره به خودکفایی برق و الکترونیک و توسعه المان های برق و الکترونیک، گفت پنج درصد منابع و پروژه های شرکت جتکو مصروف این مساله است. یکی از مهم ترین فعالیت های شرکت جتکو، که در حال حاضر یک فعالیت راهبردی و بسیار مهم محسوب می شود، حوزه خودروهای برقی است.

افزایش خودروهای برقی

باتری این خودروها تا پنج سال ضمانت دارد و خدمات پس از فروش آن نیز تا پنج سال خواهد بود. وی درباره خودروی چینی برقی که شهرداری تهران قرارداد منعقد کرده، ادعا کرد که با کیفیت ترین خودرو  بعد از تسلا را انتخاب کرده‌ایم. همچنین خرید 10 هزار ون به مبلغ 380 میلیون یورو نهایی شده و قرارداد منعقد شده است.

سمینار مذکوربا هدف آشنایی بیشتر و بهتر ‌مهندسان و کارشناسان گروه سایپا با برنامه‌های آتی این گروه خودروساز، ‌ طراحی و تولید خودروهای برقی، مزایا و معایب خودروهای برقی و روندی که خودروسازان جهانی طی می‌کنند، است. به نظر می‌رسد رانندگان منتظر مدل‌های بهتر، کوچکتر و ارزان قیمت‌تر هستند که احتمالاً بین 2 تا 3 سال آینده به بازار می‌آیند. به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، تحقیقات بازار نشان می‌دهد فروش جهانی خودروهای برقی و هیبریدی 31 درصد در 2023 افزایش داشته است.

به نظر می‌رسد رانندگان منتظر مدل‌های بهتر، کوچکتر و ارزان قیمت‌تر هستند که احتمالاً بین ۲ تا ۳ سال آینده به بازار می‌آیند. برای اینکه یک خودروی برقی به معنای واقعی سبز باشد، باید برق آن از منابع تجدیدپذیر تامین شود. در فرایندهای ساخت خودروی تمام برقی، مثل استخراج مواد اولیه، حمل و نقل، تولید قطعات و باتری‌ فشار زیادی به محیط زیست و منابع زمین وارد می‌شود. ضمن اینکه بازیافت باتری یکی از چالش‌هایی است که در آینده باید فکری به حال آن کرد. بنابراین، هم‌اکنون خودرو‌های الکتریکی نمی‌توانند کاملا سبز باشند، اما در کل نسبت به مدل‌های درون‌سوز گزینه‌ای بهتر محسوب می‌شوند.

علی آبادی، مدیرعامل مپنا، در پاسخ به سوال رئیس جمهور درباره توسعه نیافتن این خودروها گفت که نمی توانند در تهران استاندارد بگیرند. در حال حاضر، این خودرو توانسته از اروپا و چین استاندارد بگیرد، اما هنوز نتوانسته در ایران استاندارد اخذ کند. شرکت ما سیستم توانایی تجارت اطلاعات و کیفیت “یک ماشین یک فایل” را برای اطمینان از تجربه وسیله نقلیه هر خریداران خارجی پیاده سازی می کند. صرف‌نظر از اینکه آیا خودروهای مطلوب مشتریان به بازار خواهد آمد یا نه، تغییر اتفاق خواهد افتاد. موضوع مخالفت با این نوع خودروها نیست بلکه اکثریت بزرگ مشتریان فکر می‌کنند ماشین جدید باید با یک بار شارژ کامل بردی مشابه خودروی فعلی آنها با یک باک پر داشته باشد. براساس مطالعه موسسه تحقیقات پیو که در ماه ژوئیه امسال منتشر شد، نیمی از آمریکایی‌ها می‌گویند که بعید است خرید «ای وی» را مد نظر قرار دهند و ۱۳ درصد مطمئن هستند که «ای وی» نمی‌خواهند.

هر سلول دارای دو نیم سلول است که با یک ماده الکترولیت -که شامل یون‌های مثبت و منفی است- به هم پیوسته‌اند. ماده الکترولیت رسانای الکتریکی است و باعث جریان الکتریسیته در باتری می‌شود. وقتی باتری به یک دستگاه برقی متصل می‌شود، یون‌های منفی از طریق سیم به دستگاه می‌رسند و در آن انرژی تولید می‌کنند. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا که قصد حضور مجدد در انتخابات ریاست جمهوری را دارد، حمایت آقای بایدن از خودروهای برقی را باعث تلف کردن صنعت خودروی آمریکا خوانده بود. بلژیک، بلغارستان، دانمارک، فنلاند، لتونی و اسلواکی مشوقی برای خرید ارائه نمی‌کنند، اما کاهش مالیات یا معافیت‌هایی را ارائه می‌دهند. کشورهای اروپایی حمایت‌های مالی مختلفی را برای تشویق ورود خودروهای الکتریکی به بازار ارائه می‌کنند.

Tiana Fitzpatrick

دوست حیوانات در همه جا. متخصص موسیقی برنده جایزه. کافه قهوه. ارتباط دهنده. کاوشگر. متعصب الکل

تماس با ما