tardebanner

الجرن و داس در خانه ستاره هستند، اما در حاشیه ادینبورگ نه

ادینبورگ – وقتی آری الجارن، یکی از محبوب‌ترین کمدین‌های ایسلند، در کشور زادگاهش روی صحنه می‌رود، معمولاً جمعیت فروخته‌شده هستند. او در بهار 15 قرار در سالنی با ظرفیت 1000 نفر در ریکیاویک اجرا کرد. مجموع مخاطبان اجرا معادل بیش از 10 درصد از جمعیت شهر بود.

با این حال، در جشنواره فرینج امسال ادینبورگ، الجرن، 40 ساله، خود را در محیطی کمتر مشهور پیدا کرده است: اتاق چهارم کلوپ کمدی میمون بشکه. در یک عصر اخیر، حدود 50 نفر در آن فضا برای نمایش روزانه الدجارن، “کلاس حماسه” با سه ردیف صندلی خالی در عقب حضور داشتند. تهویه مطبوع با صدای بلندی می‌پیچید و صدای موسیقی رقص گهگاه از نمایش دیگری در طبقه بالا سرازیر می‌شد.

“آیا صدای من را خوب می شنوی؟” الجرن وقتی روی صحنه آمد پرسید. او با اشاره به بلندگوی اصلی سالن که در چند قدمی سرش بود، گفت: «من واقعاً خودم را خوب می شنوم. اما من نمی دانم که آیا مردم پشت سر چیزی می شنوند یا خیر. الدیارن پس از آن خود را به عنوان یک کمدین ایسلندی معرفی کرد و یکی از اولین خنده هایش را از این بازیگر دریافت کرد. او افزود: “من عاشق حضور در ادینبورگ هستم، زیرا در واقع کمدین های دیگری نیز در اینجا حضور دارند.”

حاشیه های ادینبورگ برای دهه ها رویدادی بوده که کمدین های استندآپ به آن هجوم می آورند و امیدوارند که آن را بزرگ کنند. هانا گدسبی، کمدین استرالیایی، جایزه اصلی کمدی جشنواره را در سال 2017 با «نانت» به دست آورد، نمایشی که سال بعد به پدیده نتفلیکس تبدیل شد. نامزدهای قبلی این جایزه عبارتند از ادی ایزارد، بو برنهام و جیمز آکاستر. در فرنج امسال که تا آگوست ادامه دارد. 29، بیش از 1300 کمدین در حال اجرا هستند. بیشتر آنها در بریتانیا کمتر شناخته شده هستند، و برخی مجبورند با پخش بروشور در خیابان، مخاطبان خود را برانگیزند. با این حال، در میان آنها تعداد انگشت شماری کمدین، مانند الجرن، وجود دارند که در واقع ستاره های بزرگی در کشور خود هستند.

همچنین استیان بلیپ، ستاره تلویزیونی نروژی، و ویر داس، کمدین هندی که 7.7 میلیون دنبال کننده در توییتر و چندین برنامه ویژه نتفلیکس دارد، در فرینج امسال حضور دارند. در ادینبورگ، داس برای بیش از 100 نفر در روز بازی می‌کند، اگر نمایش او به فروش برسد.

بعد از برنامه اخیرش، الجرن متوجه شد که مخاطبان او را کمی بیش از 20 پوند یا حدود 24 دلار در یک سطل انعام در کنار در گذاشته اند. سپس از خیابان عبور کرد تا پول خود و یکی از دخترانش را برای خرید همبرگر خرج کند.

الجرن گفت: «این قطعاً مانند شروع دوباره است. او افزود در ایسلند «فقط می‌توانست با اطمینان روی صحنه برود، چیزهای درست کند و مردم بخندند». اما در ادینبورگ، او گفت: “شما واقعا به مواد خوب زیادی نیاز دارید.”

الجرن برای ساخت برنامه‌اش – که شامل شوخی‌هایی درباره 40 سالگی و دوست نداشتن بخار است – می‌گوید یکی از مجموعه‌های ایسلندی‌اش را گرفته است، هر چیزی را که برای تماشاگران بریتانیایی ترجمه نمی‌شود حذف کرده است، سپس سعی کرده «تا حد امکان نجات دهد» همانطور که ترجمه می‌کرد. آن را به انگلیسی او افزود که او در حال تغییر روال روزانه در ادینبورگ بود تا سعی کند بیشتر بخندد.

بلیپ، کمیک نروژی، در یک مصاحبه تلفنی گفت که از اجرای برنامه در ادینبورگ نیز عصبی است. او گفت: «من دوباره احساس می‌کنم پسر بچه‌ای هستم، مثل اینکه دارم برای دومین بار حضور دارم.»

با این حال، همه ستاره های بین المللی در حاشیه امسال مضطرب نبودند. داس، کمدین هندی، گفت که اگر صادق باشم، حضور در ادینبورگ “خیلی تعطیلات” است. او گفت که معمولاً آنقدر در جاده بود که صرف یک ماه در اسکاتلند برای کار کردن بر روی تجربه‌های ویژه بعدی‌اش که ممکن است به برنامه‌های کمدی آینده کمک کند، بسیار تجملی بود.

داس، 43 ساله، یک دست قدیمی در جشنواره است. او گفت که او اولین بار در سال 2011 در مکانی “در پشت یک سالن استخر در پشت یک بازی ویدئویی” اجرا کرد. او به خاطر می‌آورد که در بیشتر آن اجرا، او فقط سه یا چهار مخاطب در شب داشت. یک سال دیگر، او گفت که با کمک یک برداشت منحصربه‌فرد در توزیع آگهی‌ها، مخاطب ایجاد کرد: او جزئیات نمایش را روی اسکناس‌های جعلی چاپ کرد و آنها را در سطح شهر انداخت.

امسال، داس از هیچ حقه‌ای برای تبلیغ نمایش یک ساعته‌اش، «تحت تعقیب» استفاده نمی‌کرد، که بیشتر فروخته شد. (این بازی در یک سالن زیرزمین با ظرفیت 102 نفر پخش می شود – با آخرین تاریخ تور او در بمبئی که او گفت 10 نمایش را در تئاتر 1109 نفری جمشد بابا در مدت پنج روز بازی کرده است، بسیار متفاوت است.)

“تحت تعقیب” بر خشم ایجاد شده در هند در سال گذشته متمرکز شده است، پس از انتشار یک مونولوگ آنلاین به نام “دو هند” که در آن پارادوکس ها و تقسیمات کشور را بررسی می کرد. داس گفت این مونولوگ که در یک نمایش در واشنگتن اجرا شده بود، راهی برای نشان دادن عشق او به هند و دعوت به اتحاد اجتماعی بود، اما برخی او را به بدنام کردن ملت متهم کردند. سخنگوی حزب حاکم بهاراتیا جاناتا شکایتی رسمی ارائه کرد (داس در برنامه خود گفت که پلیس تصمیم گرفته است آن را مطرح نکند و سایر شکایات را رد کرده است) و یک بازیگر سرشناس بالیوود داس را در رسانه های اجتماعی به مشارکت در “نرم” متهم کرد. تروریسم، اظهارنظری که به طور گسترده در رسانه های خبری هند منتشر شد. داس در برنامه خود در ادینبورگ گفت: “به یاد می‌آورم که فکر می‌کردم، “این برای تروریست‌های واقعی بسیار توهین‌آمیز است.”

داس گفت که قبلاً مطالب خود را برای مخاطبان ادینبورگ تنظیم می کرد، اما دیگر این کار را نمی کند. داس گفت که بسیاری از تماشاگران هندی های بریتانیا بودند که به برنامه او آمدند تا بشنوند هند امروز چگونه است، در حالی که مخاطبان غربی می خواستند چیز جدیدی در مورد زندگی هندی ها بیاموزند. داس گفت: «به طرز عجیبی، گفتن یک داستان واقعی هندی هم برای مخاطبان هندی و هم برای مخاطبان غربی اهمیت بیشتری پیدا کرده است.

در یک نمایش اخیر، داس به زیرزمین عرق ریخته راه می‌رفت و موسیقی پررونق داشت، انگار که وارد یک عرصه می‌شد. او با اظهار نظر در مورد ترکیب نژادی جمعیت، بلافاصله خنده را برانگیخت. او گفت: من مردم هند را می بینم. او افزود: «من مردمی را می بینم که با مردم هند می خوابند. “من افراد محلی تصادفی را می بینم که فکر می کردند ویر داس یک کمدین آلمانی است و اکنون فکر می کنند، “این چیزی نیست که ما فکر می کردیم.”

سپس، او چند جوک مقدماتی گفت تا به افرادی که دیرتر می‌آیند، فرصتی بدهد تا قبل از شروع روتین خود به آنجا برسند. او توضیح داد: “مدتی طول می کشد تا جمعیت بریتانیایی گرم شود و جمعیت هندی وارد آن شوند.” (در هند، یک عمل گرم کردن قبل از آمدن او این کار را انجام می دهد.)

هنگامی که نمایش به پایان رسید، داس برای یک سلفی دسته جمعی با اعضای تماشاگر خارج از محل برگزاری ژست گرفت – لازمه کمیک ستاره در سراسر جهان. داس گفت که پس از یک کنسرت در هند، او معمولاً مانند هر سلبریتی دیگری با ماشین به هتل خود می‌پرد. اما در اینجا، او به سادگی پیاده شد و یک کوله پشتی حمل کرد. به سختی کسی به او نگاهی انداخت.

Damion Young

تحلیلگر. متخصص تلویزیون به طرز خشمگینی فروتن. علاقه مندان به فرهنگ پاپ طرفدار معمولی توییتر

تماس با ما