ال گور رئیس بانک جهانی را منکر آب و هوا می خواند

ال گور معاون سابق رئیس جمهور روز سه شنبه گفت که بایدن باید برای برکناری رئیس بانک جهانی تلاش کند و او را در رویدادی همزمان با مجمع عمومی سازمان ملل متحد “منکر آب و هوا” خواند.

ساعاتی بعد، دیوید مالپاس، رئیس بانک توسعه، از سابقه خود در زمینه آب و هوا دفاع کرد، اما حاضر نشد مستقیماً بگوید که آیا اجماع علمی را می پذیرد که سوزاندن سوخت های فسیلی به طور خطرناکی سیاره زمین را گرم می کند یا خیر.

آقای. مالپاس به آقا زنگ زد. اظهارات گور “بسیار عجیب” بود و زمانی که از پاسخ دادن به سؤالات در مورد اینکه آیا علم آب و هوا را قبول دارد یا خیر، اشاره کرد که او خود دانشمند نیست.

“آنچه ما باید انجام دهیم این است که با پروژه های تاثیرگذار پیش برویم.” مالپاس گفت.

هر دو مرد در یک رویداد تغییرات آب و هوایی که توسط نیویورک تایمز سازماندهی شده بود، در میزگردهای جداگانه ای شرکت کردند.

آقای. گور گفت که آقای مالپاس، که در سال 2019 توسط رئیس جمهور سابق دونالد جی. ترامپ برای رهبری بانک جهانی نامزد شد، نتوانسته بود دسترسی به منابع مالی را برای کشورهای در حال توسعه برای اجرای پروژه های آب و هوایی بهبود بخشد، نگرانی ای که او قبلاً ابراز کرده بود.

او گفت: «از آنجایی که تقریباً 90 درصد افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای در آینده از کشورهای در حال توسعه ناشی می‌شود، ما باید لایه‌های بالای خطر را از دسترسی به سرمایه در این کشورهای در حال توسعه حذف کنیم.» این وظیفه بانک جهانی است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، بانک جهانی و همتایان منطقه‌ای کوچک‌تر آن را مکرراً به اقدام فراخوانده است، از جمله در سخنان افتتاحیه‌اش در مجمع عمومی روز سه‌شنبه. وی گفت: اقتصادهای بزرگ سهامداران آنها هستند و باید آن را محقق کنند.

آقای. Malpass از عملکرد بانک جهانی با استناد به برنامه اقدام تغییر اقلیم که در سال گذشته در گلاسکو آغاز شد، دفاع کرد. وی گفت که این بانک 31.7 میلیارد دلار برای تامین مالی آب و هوا اختصاص داده است که نیمی از آن را به پروژه هایی برای انطباق با رویدادهای شدید آب و هوایی و سایر تغییرات آب و هوایی که برای کشورهای در حال توسعه حیاتی هستند، اختصاص داده است.

او گفت: «این بانک در توجه به انعطاف‌پذیری، سازگاری و تغییر یک رهبر جهانی بوده است.

جان کری، فرستاده ویژه ایالات متحده در امور تغییرات آب و هوایی، در پانل دیگری در همان رویداد، از اظهار نظر در مورد اینکه آیا دولت بایدن به آقای بایدن اعتماد دارد یا خیر، خودداری کرد. رهبری مالپاس گفت: “این تصمیم رئیس جمهور است.”

غرفه آقای کری گفت که او و سایر اعضای دولت برای بازنگری گسترده‌تر در رویکرد جهانی به تغییرات آب‌وهوایی و سایر موضوعاتی که به نهادهایی مانند بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول اجازه می‌دهد تهاجمی‌تر عمل کنند، فشار آورده‌اند.

ما باید اصلاحات اساسی و بازسازی اساسی در بانک های توسعه چندجانبه داشته باشیم. کری گفت. این به ما بستگی دارد که مردم را دور هم جمع کنیم و این اصلاحات را انجام دهیم، و بحث های زیادی در مورد انجام این کار در حال حاضر وجود دارد.»

ریاست بانک جهانی را یکی از شهروندان ایالات متحده، بزرگترین سهامدار آن، از زمان تأسیس این بانک پس از جنگ جهانی دوم برعهده داشت. آقای. دوره مالپاس تا سال 2024 ادامه دارد و آقای. بایدن نمی تواند او را زودتر از موعد برکنار کند، اگرچه می تواند آقای او را تحت فشار قرار دهد. مالپاس استعفا دهد یا با سایر سهامداران همکاری کند تا هیئت مدیره او را برکنار کند.

لیزا فریدمن گزارش کمک کرد

Roy Christensen

متخصص اینترنت دانشجو. نینجا فرهنگ پاپ. علاقه مندان پرشور توییتر.

تماس با ما