انحصاری: گروسی آژانس بین المللی انرژی اتمی به بازرسی از نیروگاه هسته ای Zaporizhzhia در چند روز آینده امیدوار است

صادره به تاریخ، صادره در تاریخ، تاریخ صدور:

افزایش درگیری ها در هفته های اخیر در نزدیکی تاسیسات هسته ای Zaporizhzhia تحت اشغال روسیه در جنوب اوکراین، بزرگترین مرکز اروپا، منجر به ترس از یک حادثه هسته ای شده است. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) می‌خواهد مأموریتی را برای بازرسی نیروگاه بفرستد اما هنوز دسترسی پیدا نکرده است. رافائل ماریانو گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مصاحبه اختصاصی با فرانس 24 ابراز امیدواری کرد که این سفر طی چند روز آینده انجام شود.

هفته گذشته، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه بر لزوم اعزام تیمی از آژانس بین المللی انرژی اتمی به نیروگاه هسته ای زاپوریژژیا توافق کرد.

گروسی در پاسخ به این سوال که آیا مذاکرات برای دسترسی به این تاسیسات موفقیت آمیز بوده است، گفت: “ما بسیار بسیار نزدیک به آن هستیم” و در عین حال هشدار داد که این عملیات “بسیار پیچیده” است. رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با فشار بر جدول زمانی، گفت که امیدوار است این ماموریت ظرف «روزها» انجام شود.

در مواجهه با خطر یک حادثه هسته ای در زاپوریژژیا، “ما باید به آنجا برویم، باید وضعیت را تثبیت کنیم، باید به زودی از حضور آژانس اطمینان حاصل کنیم.”

گروسی همچنین به مذاکرات در حال انجام برای نجات توافق هسته ای سال 2015 ایران واکنش نشان داد. او به Genie Godula از FRANCE 24 گفت: آژانس بین المللی انرژی اتمی “انتظار یک پیشرفت در اسرع وقت را دارد.”

Serena Wells

معتاد عمومی رسانه های اجتماعی. متعصب افراطی سفر. فریلنسر متعصب وب. مستعد حملات بی تفاوتی. زیاد می افتد

تماس با ما