ایران به متن پیش نویس اتحادیه اروپا برای نجات توافق هسته ای 2015 پاسخ می دهد و به دنبال انعطاف پذیری ایالات متحده است

صادره به تاریخ، صادره در تاریخ، تاریخ صدور:

یک مقام اتحادیه اروپا گفت که ایران روز دوشنبه به متن پیش نویس “نهایی” اتحادیه اروپا برای نجات توافق هسته ای 2015 پاسخ داد، زیرا وزیر امور خارجه ایران از ایالات متحده خواست تا برای حل سه موضوع باقی مانده انعطاف نشان دهد.

یک مقام ارشد اتحادیه اروپا در 20 اوت گفت، پس از 16 ماه مذاکرات غیرمستقیم و غیرمستقیم آمریکا و ایران، با درگیری اتحادیه اروپا بین طرفین. 8 پیشنهاد “نهایی” را ارائه کرده بود و انتظار داشت ظرف “خیلی، بسیار چند هفته” پاسخ دهد.

در حالی که واشنگتن اعلام کرده است که آماده است به سرعت توافقی را برای بازگرداندن توافق 2015 بر اساس پیشنهادات اتحادیه اروپا امضا کند، مذاکره کنندگان ایرانی گفتند که “دیدگاه ها و ملاحظات اضافی” تهران در مورد متن اتحادیه اروپا بعداً اعلام خواهد شد.

این مقام اتحادیه اروپا روز دوشنبه هیچ جزئیاتی در مورد واکنش ایران به این متن ارائه نکرد.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، پیشتر روز دوشنبه گفت: «سه موضوع وجود دارد که اگر حل شود، می‌توانیم در روزهای آینده به توافق برسیم.»

ما به آنها گفته ایم که خطوط قرمز ما باید رعایت شود… ما انعطاف کافی نشان داده ایم… نمی خواهیم به توافقی برسیم که بعد از 40 روز، دو ماه یا سه ماه در زمین محقق نشود.”

ایالات متحده گفت که این توافق تنها در صورتی می تواند احیا شود که ایران موضوعات «خارجی» را کنار بگذارد، اشاره ای آشکار به خواسته های تهران مبنی بر اینکه ناظر هسته ای سازمان ملل تحقیقات در مورد ردیابی اورانیوم غیرقابل توضیح در ایران را ببندد و سپاه پاسداران آن را از فهرست تروریسم آمریکا خارج کند.

دیپلمات‌ها و مقامات به رویترز گفته‌اند که چه تهران و واشنگتن پیشنهاد «نهایی» اتحادیه اروپا را بپذیرند یا نپذیرند، هیچ‌کدام احتمالاً این پیمان را مرده اعلام نخواهند کرد زیرا زنده نگه داشتن آن منافع هر دو طرف را تامین می‌کند.

امیرعبداللهیان با بیان اینکه «روزهای آینده بسیار مهم است»، گفت: «اگر آنها نتوانند انعطاف نشان دهند، آخر دنیا نخواهد بود… آنگاه برای حل مسائل باقیمانده به تلاش و گفت‌وگوهای بیشتری نیاز خواهیم داشت».

خطرات زیاد است، زیرا شکست در مذاکرات هسته‌ای خطر یک جنگ جدید منطقه‌ای با اسرائیل را به همراه خواهد داشت که اگر دیپلماسی نتواند تهران را از دستیابی به قابلیت تسلیحات هسته‌ای باز دارد، تهدید به اقدام نظامی علیه ایران می‌کند.

ایران که مدت‌ها وجود چنین جاه‌طلبی را انکار می‌کرد، نسبت به واکنش «شکست‌کننده» به هرگونه حمله اسرائیل هشدار داده است.

امیرعبداللهیان گفت: «مانند واشنگتن، در صورت شکست مذاکرات، ما نیز برنامه B خود را داریم.

در سال 2018، دونالد ترامپ، رئیس جمهور وقت آمریکا، توافقی را که پیش از روی کار آمدن او به دست آمده بود، نادیده گرفت و آن را نسبت به ایران بسیار نرم خواند و تحریم‌های سخت‌گیرانه آمریکا را مجدداً اعمال کرد و جمهوری اسلامی را تشویق کرد که محدودیت‌های خود در مورد غنی‌سازی اورانیوم را زیر پا بگذارد.

توافق 2015 در ماه مارس پس از 11 ماه مذاکرات غیرمستقیم بین تهران و آمریکا در آستانه احیای مجدد ظاهر شد.

دولت پرزیدنت جو بایدن در وین.

اما مذاکرات بر سر موانعی از جمله درخواست تهران مبنی بر اینکه واشنگتن تضمین می کند که هیچ رئیس جمهور آمریکا توافق را ترک نخواهد کرد، شکست خورد.

بایدن نمی تواند این قول را بدهد زیرا توافق هسته ای یک تفاهم سیاسی غیر الزام آور است، نه یک معاهده الزام آور قانونی.

(رویترز)

Dale Mckee

سازمان دهنده Wannabe. معتاد اینترنت متعصب زامبی. علاقه مندان به شبکه های اجتماعی. دانش پژوه مواد غذایی

تماس با ما