با بسته شدن بیمارستان ها و فرار پزشکان، سیستم مراقبت های بهداشتی سودان در حال فروپاشی است

با ورود نبرد برای کنترل سودان که وارد سومین هفته خود می شود، خدمات مراقبت های بهداشتی به سرعت در خارطوم، پایتخت این کشور، در حال فروپاشی است، که پیامد وحشتناک جنگ های وحشیانه است که این نگرانی را ایجاد کرده است که این درگیری به یک بحران انسانی گسترده تر تبدیل شود.

اتحادیه پزشکان سودان هشدار داد که فروپاشی کامل سیستم مراقبت های بهداشتی ممکن است چند روز دیگر باقی بماند.

به گفته سازمان بهداشت جهانی، بیمارستان‌ها گلوله باران شده‌اند و دو سوم آن‌ها در خارطوم بسته شده‌اند. مقامات می گویند که بیش از ده ها کارمند مراقبت های بهداشتی کشته شده اند. فراتر از آن، “قربانیان پنهان” به دلیل بیماری و بیماری می میرند، همانطور که خدمات اولیه پزشکی تبدیل شده است کمیاب است، دکتر گفت. عبدالله عطیا، دبیرکل انجمن صنفی پزشکان.

او گفت: «هر روز تماس‌های زیادی دریافت می‌کنیم: «کجا بروم؟» اینها سؤالاتی است که ما قادر به پاسخگویی به آنها نیستیم.»

میلیون‌ها غیرنظامی در دام ماندند. آخرین تلاش برای اجازه دادن به غیرنظامیان برای فرار در نیمه شب یکشنبه پایان یافت، و اگرچه نیروهای پشتیبانی سریع گفتند که آتش بس بشردوستانه را برای سه روز دیگر تمدید خواهند کرد، درگیری در پایتخت گزارش شد.

ارتش سودان روز یکشنبه در بیانیه ای با تمدید آتش بس موافقت کرد، اما نیروهای پشتیبانی سریع را به نقض آتش بس و اشغال یک بیمارستان متهم کرد. RSF نیز به نوبه خود گفته است که ارتش تجهیزات پزشکی را غارت کرده است.

در واکنش به وخامت اوضاع، دفتر دبیرکل سازمان ملل متحد اعلام کرد که “فورا” مارتین گریفیث، معاون دبیرکل در امور بشردوستانه و هماهنگ کننده امداد اضطراری را به سودان می فرستد.

استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل در بیانیه‌ای گفت: «مقیاس و سرعت آنچه در سودان رخ می‌دهد بی‌سابقه است».

کشورهای دیگر با بدتر شدن اوضاع تلاش کرده اند تا شهروندان خود را به هر وسیله ای که لازم باشد تخلیه کنند. بریتانیا تا روز شنبه بیش از 2122 نفر را با 21 پرواز جابجا کرده بود و یک پرواز دیگر از بندر سودان در شرق سودان برای دوشنبه برنامه ریزی شده بود. دولت بریتانیا روز یکشنبه اعلام کرد. آمریکایی ها در کاروان های طولانی اتوبوس ها، کامیون ها و اتومبیل ها به سمت مصر به سمت شمال یا بندر سودان گریخته اند، جایی که امیدوارند سوار کشتی ها به جده، عربستان سعودی شوند.

وزارت امور خارجه روز یکشنبه اعلام کرد که دومین کاروان از شهروندان آمریکایی وارد بندر سودان شده است که تعداد آمریکایی‌های تخلیه شده را به کمتر از 1000 نفر رساند. این وزارتخانه افزود که کمتر از 5000 شهروند سودانی از طریق یک وب سایت “دریافت بحران” که برای آمریکایی ها و خانواده های آنها راه اندازی شده است، از دولت ایالات متحده کمک گرفته اند. حدود 16000 آمریکایی در سودان زندگی می کنند که بسیاری از آنها دارای تابعیت دوگانه هستند.

وزارت بهداشت سودان در جایی یافت نمی‌شود و اتحادیه پزشکان می‌گوید هیچ حمایتی و ارتباط کمی از سوی دولت دریافت نکرده است. شاهدان و مقامات می گویند که امکانات بهداشتی توسط جنگجویان به عنوان مواضع دفاعی استفاده شده است.

مقامات می گویند علاوه بر این، نیروهای شبه نظامی آزمایشگاه ملی را اشغال کرده اند. به گفته دکتر، نمونه‌هایی از بیماری‌هایی مانند مالاریا یا سل ممکن است در دستان اشتباه به سلاح تبدیل شوند. عطیه که مانند دیگران از خارطوم تلفنی صحبت کرد.

او افزود که اجساد جمع آوری نشده در سردخانه ها و سایر اجساد در خیابان یکی دیگر از نگرانی ها است. بعداً اتحادیه پزشکان اعلام کرد یک بیانیه تیتعداد اجساد پراکنده در خیابان ها در حال افزایش بود و “یک فاجعه زیست محیطی” ایجاد کرد.

صدها پزشک فرار کرده‌اند و شایعاتی وجود دارد که جنگجویان با نیروهای پشتیبانی سریع، پزشکان را می‌ربایند و آنها را با اسلحه مجبور می‌کنند تا همرزمان زخمی خود را مداوا کنند. در حالی که آدم ربایی ها تایید نشده است، دکتر. عطیا گفت، ده ها تن از اعضای اتحادیه صنفی پزشکان سودان نامعلوم هستند.

کمبود کارکنان مراقبت های بهداشتی باعث شده است که بیمارستان ها به سختی پرسنل کافی برای مقابله با این وضعیت را داشته باشند. بیمارستان البان جدید در شرق خارطوم معمولاً حداقل 400 نفر پرسنل دارد اما اکنون فقط 8 کارمند مراقبت های بهداشتی دارد. بیمارستان الجودا در جنوب خارطوم همراه با چهار نفر: یک جراح، یک متخصص بیهوشی و دو پرستار، دکتر. عطیا گفت.

پاتریک یوسف، مدیر منطقه ای صلیب سرخ آفریقا در بیانیه ای گفت: «کارکنان مراقبت های بهداشتی در سودان کارهای غیرممکن را انجام می دهند و از مجروحان بدون آب، برق و تجهیزات اولیه پزشکی مراقبت می کنند.

اتحادیه پزشکان سودان چندین بار در روز در فیس بوک اطلاعیه ای صادر می کند که در آن تعداد معدود بیمارستان هایی که هنوز در خارطوم فعال هستند، یا هشداری فوری برای پزشکان برای گزارش به بیمارستان های صحرایی که در خانه های سراسر شهر ایجاد شده است، صادر می کند.

دور از بیمارستان ها، کادر پزشکی باید از هر ابزاری که می توانند برای مداوای مجروحان استفاده کنند.

در بیمارستان صحرایی در المعموره، دکتر. محمد کرار یک سیستم تخلیه بین دنده ای را با استفاده از یک بطری نوشابه استریل شده برای پمپاژ خون از ریه سوراخ شده قربانی گلوله ساخت. شیفت های طولانی در بخش تروما بیمارستان آموزشی ابراهیم مالک در مرکز خارطوم به آماده سازی او کمک کرد، اما دکتر. کرار اکنون باید در حالی که در اتاق نشیمن تبدیل شده به اتاق عمل کار می کند با صدای جنگ مبارزه کند.

او گفت: “می دانم که در این مناطق در خطر هستم، اما آن افراد بیمار و مجروح به من نیاز دارند.”

در الندا، کارکنان پزشکی و بیمارانشان چندین بار در روز زیر تخت‌ها و میزها می‌پوشند و از بمباران‌های هوایی و آتش سنگین توپخانه پنهان می‌شوند. دکتری در آنجا، محمد فتح، گفت که همه آنقدر عصبانی هستند که صدای باز شدن یک کپسول اکسیژن می تواند کارکنان را فراری دهد.

دکتر. محمد فتح در بیمارستان الندا در خارطوم. او و همسرش تصمیم گرفتند در شهر بمانند، حتی با وجود فرار هزاران نفر.

در اوایل درگیری، مدیریت در Al Nada، یک مرکز خصوصی، تصمیم گرفت که تنها زنان باردار و کودکان را درمان کند تا پناهگاهی برای بخش کوچکی از بیش از 24000 زنی که به گفته سازمان جهانی بهداشت، انتظار می‌رود به آنها کمک کنند. تولد در سودان در چند هفته آینده.

در هفته‌های پس از آغاز جنگ، 220 نوزاد در آنجا متولد شده‌اند و بیشتر آنها زنده مانده‌اند. فتح گفت.

او گفت که یک زن با سرعت از مناطق جنگی فعال عبور کرد و به سختی خود را به اورژانس رساند. بعداً شوهرش به دکتر نشان داد. سوراخ های گلوله را در ماشینش فتح کنید. زن دیگری در خانه زایمان کرد، اما به دلیل عوارض، نوزاد به مراقبت های پزشکی فوری نیاز داشت. به گفته پزشک، مادر و کودک روزها در خانه خود با آتش توپخانه در بالای سرشان گیر افتاده بودند. وقتی بالاخره به بیمارستان رسیدند، برای نوزاد خیلی دیر شده بود که فوت کرد.

دکتر “آنها باید از این جهنم بگذرند تا به بیمارستان برسند.” فتح گفت.

همسایه هایی که به دنبال مراقبت هستند با دکتر تماس گرفته اند. زنگ خانه فتح. او گفت که هفته گذشته دو بار کشته شدن دو نفر را در Omdurman Althawra در شمال شهر اعلام کرد. هر دو دیابتی بودند که در شهری که داروخانه‌ها غارت شده و بازار سیاه پزشکی در آن رونق می‌گیرد، انسولین آنها تمام شد.

دکتر گفت حالا داروی خانگی را در ماشینش مخفی کرده است. اما در محله‌هایی که می‌توانند به سرعت از شهرهای ارواح به مناطق جنگی فعال تبدیل شوند، حتی سفر چند مایلی بین بیمارستان و خانه‌اش می‌تواند زندگی او را به خطر بیندازد.

قبل از جنگ، دکتر. فتح در حال پر کردن فرم های درخواست کار در بیمارستان های آفریقای جنوبی بود، جایی که قصد داشت در عصب شناسی کودکان تخصص پیدا کند. اما او و همسرش که او نیز پزشک است و امتحان نهایی او برای 6 می تعیین شده بود، تصمیم به ماندن گرفتند.

دکتر “اگر آنچه را که من هر روز می دیدم، در یک تمرین روزمره می بینید.” فتح گفت: حال مرا می فهمید.

ادوارد وانگ ارائه گزارش از واشنگتن، نایلا مورگان از نیویورک و ایزابلا کوای از لندن.

John Warren

طرفدار پرشور وب. خالق تایید شده مبشر اینترنتی آزاد. برگزارکننده برنده جایزه گیمر. زامبی مادام العمر.

تماس با ما