tardebanner

ترودو از استناد به قانون اضطراری در جریان اعتراض کامیونداران دفاع می کند

اتاوا – جاستین ترودو نخست وزیر کانادا روز جمعه قاطعانه از تصمیم خود در فوریه برای استناد به قانون شرایط اضطراری کانادا برای اولین بار در تاریخ این کشور، پس از آنکه کاروان کامیون داران معترض به دستورات واکسن کووید، خیابان های مرکز شهر اتاوا، پایتخت را مسدود و فلج کردند، دفاع کرد. و گذرگاه های مرزی را ببندند.

آقای. اظهارات ترودو شش هفته از شهادت را در یک تحقیق عمومی که در هنگام استناد به قانون شرایط اضطراری اجباری است، پایان داد.

برای برخی از کانادایی‌ها، استناد به این قانون، بیش از حد و سوء استفاده از اختیارات دولت بود. برای برخی دیگر، پایان دادن به اعتراضی که اتاوا را تعطیل کرده بود و ساکنان را در معرض خطر قرار داده بود و میلیاردها دلار تجارت را مختل کرده بود، اقدامی دیرهنگام بود.

آقای دکتر “من کاملاً آرام هستم و مطمئن هستم که انتخاب درستی انجام داده ام.” ترودو در این تحقیق شهادت داد.

آقای آقای با اذعان به اینکه استناد به این اقدام حرکت مهمی بود که نگرانی‌های مربوط به آزادی‌های مدنی را برانگیخت. ترودو گفت که این امر منجر به بازگرداندن نظم بدون هیچ کشته یا جراحت جدی شده است و از بروز اعتراضات جدید در جاهای دیگر جلوگیری کرده است.

او همچنین گفت که عدم حضور نیروهای ویژه ممکن است محاصره را گسترش دهد و به خشونت و درگیری منجر شود.

“اگر بدترین اتفاق در آن روزهای بعد رخ می داد، اگر کسی صدمه می دید چه می شد؟” او با اشاره به سناریویی که در آن عمل نکرده است، گفت. “مسئولیت یک نخست وزیر این است که تماس های سختی داشته باشد و مردم را ایمن نگه دارد.”

این تصمیم پس از 17 روز محاصره و سایر تظاهرات همبستگی بسته شدن سه گذرگاه مرزی از جمله یک پل کلیدی از دیترویت اتخاذ شد. این قانون به مقامات قدرت داد تا اقدامات جدی برای سرکوب اعتراضات انجام دهند.

دولت فدرال حساب های بانکی حدود 280 معترض را مسدود کرد، تجمعات عمومی را در مکان های خاص ممنوع کرد، اپراتورهای کامیون یدک کش را مجبور به همکاری با پلیس کرد و پلیس فدرال را قادر ساخت تا به نیروهای استانی و شهری برای پاکسازی خیابان ها کمک کند.

هنوز مشخص نیست که نتیجه این تحقیق چه خواهد بود، فراتر از بررسی وقایعی که منجر به آن شد. دولت ترودو به این عمل استناد کند، که قانون تمام آن را خواستار است.

اما قاضی پل رولو از دادگاه استیناف انتاریو، که بر تحقیقات نظارت می کند و باید یافته های خود را تا فوریه ارائه کند. 20، در اولین روز استماع به صراحت اعلام کرد که برای قضاوت نخست وزیر یا شخص دیگری آنجا نبوده است.

او گفت: «در حالی که تحقیقات به دنبال کشف حقیقت است، اما آنها محاکمه نیستند. مسائل مربوط به مسئولیت مدنی و کیفری توسط دادگاه ها و نه کمیسیون ها تعیین می شود.

همانطور که در جلسه استماع کمیته پارلمانی که قبل از این تحقیق برگزار شد، هیچ افشاگری قابل توجهی از شهادت 75 شاهد، تظاهرکنندگان و مقامات دولتی، یا 7388 سندی که کمیسیون در هفته‌های اخیر علنی کرده است، به دست نیامده است – اگرچه آنها بسیاری از موارد مشکوک را تأیید کرده‌اند. یا بدیهی است در فوریه.

15 سازمان دهنده و حامی که شهادت دادند، که بسیاری از آنها سال آینده با اتهامات جنایی در دادگاه حاضر خواهند شد، سوء ظن متقابل خود را به انگیزه های یکدیگر و اعتراضی که فاقد هرگونه هماهنگی آشکار یا اهداف مشترک بود، توصیف کردند.

افسران پلیس، از جمله رئیس پلیس سواره سلطنتی کانادا، عدم اعتماد گسترده به اداره پلیس اتاوا، نیروی مسئول پلیس خیابان های شهر، و پیتر اسلولی، رئیس پلیس شهر که در میانه محاصره از سمت خود استعفا داد، بازگو کردند. .

ساکنان اتاوا در مورد بی خوابی ناشی از صدای بوق های مداوم کامیون ها، آزار و اذیت اعضای کاروان و از دست دادن تجارت صحبت کردند. و اسناد الگوی انگشت نشان دادن بین اعضای دولت فدرال و استان‌هایی را که مسئول پلیس بودند، نشان می‌داد که هر یک دیگری را به بی‌عملی متهم می‌کردند، زیرا ناامیدی در میان سیاستمداران از این بن‌بست طولانی‌مدت افزایش یافت.

جیمز بودر، رئیس گروهی به نام «وحدت کانادا»، شهادت داد که امیدوار بود فرماندار کل، نماینده ملکه الیزابت دوم به عنوان رئیس دولت در آن زمان، و سنا، یک نهاد منصوب، را متقاعد کند تا او را برکنار کنند. ترودو به دلیل “ارتکاب خیانت و جنایت علیه بشریت” از سمت خود برکنار شد.

آقای. بودر، که با چندین اتهام جنایی روبرو است، همچنین بارها تاکید کرد که هیچ یک از اعضای کاروان خواستار خشونت نیستند و گفت که محاصره یک عمل “عشق و اتحاد” است.

این تحقیق همچنین نشان داد که چگونه روابط بین دولت‌ها با افزایش ناامیدی در میان سیاستمدارانی که تحت سیستم کانادایی اجازه هدایت پلیس را ندارند، دچار تنش شد.

در یادداشت های گفتگوی تلفنی آقای. ترودو و شهردار اتاوا در آن زمان، نخست‌وزیر نقل می‌کنند که داگ فورد، نخست‌وزیر انتاریو، دولتی که در نهایت مسئول نظارت بر خیابان‌های شهر بود، «به دلایل سیاسی از مسئولیت خود در این شهر پنهان شده است».

طبق یادداشت ها، آقای ترودو افزود: مهم است که اجازه ندهیم آنها از این موضوع دور شوند.

اما ماریو دی توماسو، معاون دادستان کل انتاریو، به تحقیق گفت که نظر استان این است که آقای انتاریو. دولت فدرال ترودو از مسئولیت شانه خالی می کرد.

او شهادت داد: «از نظر من، این سؤال در مورد این بود که دولت فدرال می‌خواهد دست‌هایش را از کل این چیز بشوید». (آقای فورد با موفقیت در دادگاه استدلال کرد که می تواند از امتیاز پارلمان برای شهادت دادن استفاده نکند. آقای ترودو داوطلبانه از این حق چشم پوشی کرد.)

قانون شرایط اضطراری برای جایگزینی قانون قبلی که در سال 1970 توسط نخست وزیر پیر الیوت ترودو، پدر نخست وزیر کنونی، پس از ربودن یک دیپلمات بریتانیایی و یک وزیر کابینه استانی توسط یک گروه تروریستی در کبک به کار گرفته شد، وضع شد. ترور شد.

پیر الیوت ترودو در آنچه که به طور گسترده نقض حقوق بشر تلقی می شد، با اعزام نیرو به چندین شهر کانادا و سرکوب برخی از آزادی های مدنی، افراط گرایان را سرکوب کرد. نزدیک به 500 نفر بدون هیچ اتهامی دستگیر و بازداشت شدند.

گروه های آزادی مدنی استدلال می کنند که استفاده جاستین ترودو از قانون شرایط اضطراری نیز سوء استفاده از اختیارات دولت بوده است. تصرف مرکز شهر اتاوا توسط چند صد کامیون و وسایل نقلیه دیگر، عملاً مرکز شهر اتاوا را به مدت 25 روز تعطیل کرد و دفاتر و مشاغل، از جمله یک مرکز خرید منطقه ای بزرگ را تعطیل کرد. بسیاری از اعضای پارلمان تهدیدهایی دریافت کردند، از جمله تهدیدی مبنی بر “گلوله زدن” به سر کریستیا فریلند، معاون نخست وزیر.

در تحقیقات شنیده شد که محاصره در ویندزور، انتاریو، با حدود 4 میلیارد دلار کانادا در تجارت با ایالات متحده تداخل داشت و مذاکرات را تقریباً از مسیر خارج کرد که در نهایت منجر به سرمایه‌گذاری چند میلیارد دلاری در تولید در کانادا شد.

قانون فعلی می‌گوید که دولت می‌تواند تنها در صورت وجود «اضطرار نظم عمومی» که در قانون دیگری تعریف شده است، به این اقدام استناد کند.

آقای. ترودو گفت که تصمیم نهایی را برای استناد به این اقدام در فوریه نگرفته است. 14 تا زمانی که او یک توصیه رسمی برای انجام این کار از جانیس شارت، رئیس غیر حزبی خدمات عمومی دریافت کرد.

او گفت: «این کاری نیست که قبلاً در کانادا انجام شده باشد. مطمئناً این چیزی نبود که ما آن را ساده انجام دهیم.»

Adrienne Daniel

قهوه‌کار بسیار جذاب. دانشجو. محقق سفر. بت نوجوان آینده.

تماس با ما