tardebanner

توضیح علم تغییر اقلیم: حقایق، شواهد و اثبات

برآورد هزینه ها بسیار متفاوت است. یک مطالعه اخیر نشان داد که حفظ گرمایش تا 2 درجه سانتیگراد مستلزم سرمایه گذاری کلی بین 4 تریلیون دلار تا 60 تریلیون دلار است که میانگین تخمینی آن 16 تریلیون دلار است، در حالی که حفظ گرمایش تا 1.5 درجه سانتیگراد می تواند بین 10 تریلیون تا 100 تریلیون دلار هزینه داشته باشد. میانگین برآورد 30 تریلیون دلار است. (برای مرجع، کل اقتصاد جهان در سال 2019 حدود 88 تریلیون دلار بود.) مطالعات دیگر نشان داده اند که رسیدن به صفر خالص به سرمایه گذاری سالانه نیاز دارد که از کمتر از 1.5 درصد تولید ناخالص داخلی جهانی تا 4 درصد متغیر است. این مقدار زیاد است، اما در محدوده سرمایه گذاری های تاریخی انرژی در کشورهایی مانند ایالات متحده است

اکنون، بیایید هزینه های تغییرات آب و هوایی کنترل نشده را در نظر بگیریم، که به سختی متوجه آسیب پذیرترین افراد خواهد شد. این موارد شامل آسیب به اموال و زیرساخت‌ها در اثر افزایش سطح دریا و آب و هوای شدید، مرگ و میر و بیماری مرتبط با بلایای طبیعی، آلودگی و بیماری‌های عفونی، کاهش بازده کشاورزی و از دست رفتن بهره‌وری نیروی کار به دلیل افزایش دما، کاهش دسترسی به آب و افزایش هزینه‌های انرژی است. انقراض گونه ها و تخریب زیستگاه. دکتر. هسیانگ، اقتصاددان دانشگاه کالیفرنیا برکلی، آن را “مرگ بر اثر هزار کاهش” توصیف می کند.

در نتیجه، تعیین میزان خسارات آب و هوایی دشوار است. Moody’s Analytics تخمین می زند که حتی 2 درجه سانتیگراد گرم شدن زمین تا سال 2100 69 تریلیون دلار هزینه بر جهان خواهد داشت و اقتصاددانان انتظار دارند که این تلفات با افزایش دما ادامه یابد. در یک نظرسنجی اخیر، اقتصاددانان برآورد کردند که هزینه معادل 5 درصد تولید ناخالص داخلی جهانی در 3 درجه سانتیگراد گرم شدن (مسیر ما تحت سیاست های فعلی) و 10 درصد برای 5 درجه سانتیگراد خواهد بود. تحقیقات دیگر نشان می دهد که اگر روند گرمایش فعلی ادامه یابد، تولید ناخالص داخلی سرانه جهانی تا پایان قرن بین 7 تا 23 درصد کاهش می یابد – یک ضربه اقتصادی معادل همه گیری های متعدد ویروس کرونا در هر سال. و برخی می ترسند که این موارد دست کم گرفته شود.

در حال حاضر، مطالعات نشان می دهد که تغییرات آب و هوایی درآمد فقیرترین کشورها را تا 30 درصد کاهش داده و بهره وری کشاورزی جهانی را 21 درصد از سال 1961 کاهش داده است. رویدادهای آب و هوایی شدید نیز هزینه زیادی را به همراه داشته است. در سال 2020، تنها در ایالات متحده، بلایای مرتبط با آب و هوا مانند طوفان، خشکسالی و آتش سوزی جنگلی، نزدیک به 100 میلیارد دلار خسارت به مشاغل، اموال و زیرساخت ها وارد کرد، در حالی که میانگین 18 میلیارد دلار در سال در دهه 1980 بود.

با توجه به قیمت گزاف بی عملی، بسیاری از اقتصاددانان می گویند که پرداختن به تغییرات آب و هوایی معامله بهتری است. مثل آن ضرب المثل قدیمی است: یک اونس پیشگیری ارزش یک پوند درمان دارد. در این صورت، محدود کردن گرمایش، آسیب‌ها و نابرابری‌های آتی ناشی از تغییرات آب و هوایی را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. همچنین مزایای مشترکی مانند نجات جان یک میلیون نفر در سال با کاهش آلودگی هوا و میلیون‌ها نفر دیگر از خوردن رژیم‌های غذایی سالم‌تر و سازگار با آب و هوا را به همراه خواهد داشت. حتی برخی از مطالعات نشان می‌دهند که تحقق اهداف توافق پاریس می‌تواند شغل ایجاد کند و تولید ناخالص داخلی جهانی را افزایش دهد و البته مهار تغییرات آب و هوایی از بسیاری از گونه‌ها و اکوسیستم‌هایی که انسان‌ها به آنها وابسته هستند – و بسیاری از مردم معتقدند که ارزش ذاتی خود را دارند، در امان خواهد ماند.

چالش این است که ما باید اکنون انتشار گازهای گلخانه‌ای را کاهش دهیم تا بعداً از آسیب‌های بعدی جلوگیری کنیم، که نیاز به سرمایه‌گذاری‌های بزرگ در چند دهه آینده دارد. و هر چه بیشتر تأخیر کنیم، برای رسیدن به اهداف پاریس هزینه بیشتری خواهیم پرداخت. یکی از تحلیل‌های اخیر نشان داد که رسیدن به صفر خالص تا سال 2050 تقریباً دو برابر هزینه‌ای برای ایالات متحده خواهد داشت، اگر به جای اقدام در حال حاضر تا سال 2030 صبر کنیم. اما حتی اگر هدف پاریس را نادیده بگیریم، اقتصاد همچنان دلیل محکمی برای اقدام اقلیمی است، زیرا هر درجه گرمایش اضافی برای ما هزینه بیشتری خواهد داشت – به دلار و جان.

بازگشت به بالا.

ورونیکا پنی گزارش کمک کرد


عکس های مصور استر هوروات، مکس ویتاکر، دیوید موریس اسمیت و تالیا هرمان برای نیویورک تایمز. استر هوروات / موسسه آلفرد وگنر

Braylon Mccoy

محقق حرفه ای وب. پیشگام الکل متعصب تلویزیون دوست حیوانات در همه جا.

تماس با ما