tardebanner

جلسه جمعه شما: دولت جدید اسرائیل

بنیامین نتانیاهو دوباره نخست وزیر اسرائیل شد. او دیروز در حالی سوگند یاد کرد که ائتلاف راست افراطی جدید کنترل این کشور را به دست گرفت.

این ائتلاف روابط اسرائیل با آمریکا و اروپا را آزمایش خواهد کرد. بسیاری می ترسند که شرکای نتانیاهو لیبرال دموکراسی اسرائیل و ثبات آن را تضعیف کنند.

  • برخی از انتظارات افزایش یافت تنش با فلسطینی ها این ائتلاف “حق انحصاری و غیرقابل انصراف مردم یهود را بر تمام نقاط سرزمین اسرائیل” اعلام کرده و متعهد شده است که شهرک سازی در کرانه باختری اشغالی را تقویت کند.

  • دیگران پیش بینی می کنند تضعیف نظام دموکراتیک اسرائیل. نتانیاهو در حال حاضر به اتهام فساد در محاکمه است و دولت جدید او برای بازنگری بحث برانگیز در قوه قضائیه فشار می آورد که منتقدان می گویند قدرت آن را محدود می کند.

هر دوی این اقدامات می تواند روابط اسرائیل با اروپا و ایالات متحده، شاید مهم ترین متحد آن، را پیچیده کند. اما هر دو به نظر می رسند که قصد دارند منتظر بمانند و ببینند. پرزیدنت بایدن گفت که مشتاق همکاری با نتانیاهو است، اما گفت که ایالات متحده به حمایت از راه حل دو کشوری برای مناقشه اسرائیل و فلسطین ادامه خواهد داد.

افراد LGBTQ: ائتلاف همچنین می‌تواند با اصلاح قانون ضد تبعیض، حمایت‌های خود را لغو کند. و به یک وزیر فوق محافظه کار ضد همجنس گرایان، اختیارات گسترده ای در مورد برخی از برنامه های تدریس شده در مدارس دولتی داده شده است.

یهودیان آمریکایی: آنها برخی از قوی‌ترین حامیان اسرائیل در خارج از کشور هستند، اما با جریان‌های لیبرال‌تر یهودیت نسبت به برخی از سیاست‌های دولت جدید در مورد دین آشنا می‌شوند.

روسیه روز گذشته یکی از بزرگترین حملات خود را به شبکه انرژی اوکراین انجام داد. موج اعتصابات کیف و سایر شهرها و شهرک ها را لرزاند و چندین منطقه از قطع برق خبر دادند.

مقامات اوکراینی از روزها پیش هشدار داده بودند که روسیه در آستانه تعطیلات سال نو میلادی حملات بیشتری به شبکه برق را برنامه ریزی می کند. بسیاری از مردم ممکن است با گذشت سال بدون برق بمانند.

حملات اخیر بخشی از کمپین سه ماهه حمله روسیه به زیرساخت های اوکراین است که به گفته تحلیلگران نظامی، تلاشی برای فرو بردن اوکراین در سرما و تاریکی و تضعیف روحیه مردم است. شهردار لویو گفت که برق 90 درصد شهر قطع شده است و شهردار کیف گفت که 40 درصد پایتخت بدون برق است.

پله، بازیکن متحول کننده فوتبال قرن بیستم، به عنوان یک گنجینه ملی در زادگاهش برزیل مورد احترام بود. او دیروز در سن 82 سالگی پس از مبارزه با سرطان روده بزرگ در سائوپائولو درگذشت.

پله که ادسون آرانتس دو ناسیمنتو در دهکده‌ای فقیرانه به دنیا آمد، جایی که از پارچه‌های غلاف شده برای توپ استفاده می‌کرد، در جام جهانی 1958 سوئد به عنوان یک نوجوان 17 ساله در کانون توجه بین‌المللی قرار گرفت. او در فینال دو گل به ثمر رساند و برزیل اولین جام از پنج جام جهانی خود را به دست آورد. گزارش ها از مهارت او در سراسر جهان پخش شد و او به زودی به چهره جهانی فوتبال تبدیل شد.

او در طول 21 سال فعالیت حرفه ای خود انقلابی در این ورزش ایجاد کرد و محبوبیت آن را در سراسر جهان افزایش داد. تقریباً همه کسانی که بازی پله را دیده اند، استعداد بی نظیر و اصالت او را در زمین جشن می گیرند. او همچنین با شخصیت آفتابی و اعتقادش به قدرت فوتبال برای ایجاد ارتباط بین مردم در خطوط تقسیم نژاد، طبقه و ملیت، خود را مورد علاقه طرفداران قرار داد.

مناطق مرکز شهر ممکن است هرگز به حالت سابق بر نگردند. برای تبدیل دفاتر خالی به مسکن چه چیزی لازم است؟

زندگی های زیسته: آراتا ایزوزاکی یک معمار، شهرساز و نظریه پرداز پرکار ژاپنی بود. او این هفته در 91 سالگی درگذشت.

چه سالی گذشت. همکاران من در اطراف اتاق خبر نگاهی به سال 2022 انداختند.

و چند خبر خوب: “سالنامه چینی جیبی 2023” که توسط یک geomancer در هنگ کنگ گردآوری شده است، نشان می دهد که همه چیز روشن تر به نظر می رسد. از اینکه ما را در سال 2022 خواندید متشکریم. سال آینده شما را می بینیم!

Adrienne Daniel

قهوه‌کار بسیار جذاب. دانشجو. محقق سفر. بت نوجوان آینده.

تماس با ما