حقایق جالب در مورد تخم مرغ که شما را شگفت زده می کند

آیا تا به حال دقت کرده اید که برخی از تخم مرغ ها به رنگ نارنجی تیره و برخی دیگر زرد مانند زرد هستند؟ شاید تعدادی تخم مرغ دیده باشید که زرده آنها تقریبا قرمز است و باید بدانید که این موضوع دلیلی دارد.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، محققان همواره بر این باور بوده اند که هر چه زرده تخم مرغ غنی تر باشد، ارزش غذایی آن نیز بیشتر است. اما مطالعات اخیر نشان داده است که واقعیت بسیار پیچیده تر است.

به طور کلی جوجه های آزاد که از گیاهان، غلات خوراکی و حشرات تغذیه می کنند و رژیم غذایی مناسبی دارند، تخم هایی به رنگ زرد و نارنجی روشن می گذارند. این دانه ها سرشار از چربی های سالم و مواد مغذی هستند.

جوجه هایی که در مرغداری ها نگهداری می شوند و در اسارت نگهداری می شوند و عمدتاً با غلات تغذیه می شوند، تخم هایی با زرده زرد کم رنگ می گذارند که ارزش غذایی کمتری دارد.

در واقع، آنچه مرغ می خورد، رنگ زرد تخم مرغ را تعیین می کند. همه چیز در حضور کاروتنوئیدها اتفاق می افتد، رنگدانه های آلی با قابلیت حل شدن در چربی، که عموماً توسط جلبک ها، گیاهان، قارچ ها و باکتری ها تولید می شوند.

این همان ترکیبی است که باعث می شود گوجه فرنگی، ذرت، هویج، کدو تنبل و بسیاری از میوه ها و سبزیجات رنگ خاصی داشته باشند. تخم مرغ با کاروتنوئید بالا دارای رنگ زرد روشن است.

به همین دلیل، کشاورزان و پرورش دهندگان مرغ های تخمگذار می توانند با دستکاری در رژیم غذایی و شیوه زندگی مرغ های تخمگذار، رنگ تخم های زرد را تغییر دهند. می توانم با رضایت بگویم که با توجه به ظاهر و رنگ تخم مرغ زرد نمی توانم ارزش غذایی آن را درک کنم.

اما می توان گفت ارزش غذایی تخم مرغ هایی که آزادانه می چرند و دارای ترکیبات غذایی متنوعی هستند بسیار بیشتر از مرغ هایی است که در مرغداری ها نگهداری می شوند و به همین دلیل است که تخم مرغ های محلی زرده ضخیم تر و جذاب تری دارند و خوش طعم تر به نظر می رسند. .

اما علائم دیگری برای تشخیص کیفیت تخم مرغ وجود دارد. اگر زرده قوام بهتری داشته باشد و شل کمتر باشد به این معنی است که مرغ رژیم غذایی کاملی داشته است.

Aron Trujillo

نرد اینترنتی. ارتباط دوستانه مبشر قهوه. متخصص موسیقی بسیار متواضعانه. مدافع تلویزیون آماتور

تماس با ما