tardebanner

خط فقر 18 میلیون; فقط تعداد محدودی از جامعه زیر خط فقر نیستند

در پایان سال گذشته اعلام شد که دستمزد کارگران در سال 1401 نسبت به سال قبل 57.4 درصد افزایش یافته است به طوری که حداقل دستمزد ماهانه از دو میلیون و 554 هزار و 950 تومان به چهار میلیون و 179 هزار و 750 افزایش یافته است. تومان و حداقل دستمزد روزانه از 88 هزار تومان 139 هزار تومان است و هزینه معیشت کارگران نیز برای یک خانواده متوسط ​​شهری 3.3 نفری 8 میلیون و 979 هزار تومان در سال 1401 قیمت گذاری شده است، اما به نظر می رسد پس از 6 ماه از افزایش 57.4 درصدی دستمزدها این تراز نیز نمی تواند هزینه های گزاف زندگی در ایران را پوشش دهد، زیرا اخیراً فرامرز توفیقی، رئیس کمیته دستمزد شورای اسلامی کار اعلام کرده است که خط فقر نسبی خانوارها در ایران رسیده است. به 18 میلیون و 290 هزار تومان رسید و بدنه جامعه کارگری ایران از نظر اقتصاد مانند بیماری است که با 10 درصد قلبش زندگی می کند.

بر اساس این گزارش، وزارت تعاون، کار و رفاه مدت هاست که بدون وزیر فعالیت می کند و البته در زمانی که وزیر هم داشت، اطلاعات درستی درباره خط فقر منتشر نمی کرد. اما باید گفت که اظهارات رئیس جدید کمیته حقوق و دستمزد شوراهای حقوق اسلامی که اتفاقاً در جلسات تعیین حقوق سالانه نیز شرکت می کند، باید به عنوان هشدار تلقی شود. اما بالا رفتن از خط فقر و رسیدن به 18 میلیون تومان در حالی اتفاق افتاد که چند روز پیش پیشنهاد تناسب حقوق کارکنان دولت، کودکان بازنشسته و ارتش در قالب یک فوریت به مجلس رفت.

بر اساس مصوبه اخیر دولت و مجلس مقرر شده حداقل یک میلیون تومان به حقوق کارمندان و ۹۰۰ هزار تومان به مستمری بگیران کشوری اضافه شود و در نهایت حداقل حقوق کارمندان دولت افزایش یابد. به پیشنهاد خود دولت به 6 میلیون و 600 هزار تومان می رسد که در حال حاضر حداقل دستمزد کارگران بین 5 میلیون و 700 هزار تومان است که تقریباً یک سوم شکاف بین خط فقر 18 میلیون تومانی را پوشش می دهد.

این در حالی است که حقوق یک کارگر با تمام حقوق و اضافه کاری، داشتن خانواده، حق مسکن و بسیاری از مزایا، دیگر به 9 میلیون تومان نمی رسد. بر اساس این گزارش؛ تحقیقات در حوزه فقر در دهه 90 نشان می دهد که خانواده های ایرانی علیرغم داشتن کار نمی توانند حداقل شرایط زندگی را برای خانواده خود فراهم کنند و سوءتغذیه در کودکان ارتباط مستقیمی با فقر در بزرگسالی دارد.

در جدیدترین گزارش مرکز آمار ایران از نرخ تورم خوراکی ها، تورم تمامی اقلام خوراکی بالای 50 درصد اعلام شد و در میان اقلام خوراکی و آشامیدنی، گروه روغن و چربی رکورددار قیمت بودند. افزایش 271 درصدی

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، نرخ تورم اقلام خوراکی و آشامیدنی در شهریورماه امسال ۷۶.۱ درصد ثبت شد. لبنیات و تخم مرغ، نان و غلات، شکلات و شیرینی، گوشت مرغ و گوشت قرمز به ترتیب با تورم 94.6، 87.9، 68.9، 67 و 62.7 درصد در رتبه های بعدی گران ترین در شهریور ماه قرار گرفتند. تایید افزایش نرخ تورم اقلام خوراکی در گزارش مرکز آمار ایران، آخرین ارزیابی تایید می کند که کمیته تعیین دستمزد شورای عالی اسلامی کشور هزینه معیشت را نزدیک به 100 درصد افزایش داده است.

میزان فقر در این شهر متفاوت است

آلبرت بغوزیان، اقتصاددان و مدرس دانشگاه در پاسخ به مبلغ اعلام شده از سوی رئیس کمیته حقوق و دستمزد شوراهای اسلامی کار گفت: به نظر می رسد مبلغ 18 میلیون تومانی که برای خط فقر اعلام شده مربوط به یک خانواده 4 نفره و 4 نفره باشد. شامل کلیه هزینه ها از اجاره تا حمل و نقل، خوراک و پوشاک نیز برای این مبلغ در نظر گرفته شده است. اگر این عدد صحیح باشد، تعداد زیادی از افراد جامعه به زیر خط فقر خواهند رفت.

این کارشناس اقتصادی توضیح داد: اینکه آیا این مبلغ برای کل خط فقر تعیین شده است جای سوال دارد، زیرا میانگین هزینه یک خانواده ممکن است 8 میلیون یا 10 میلیون تومان باشد که باز هم متفاوت است، در حالی که خط فقر در تهران مشابه است. خط فقر بین فقر در شهرهای کوچک و بزرگ تفاوت وجود دارد.

مجموع حداقل دستمزد و یارانه نسبت به این مقدار بسیار ناچیز است

این کارشناس اقتصادی با اشاره به پرداخت یک میلیون و 200 هزار تومان یارانه از سوی دولت برای اعضای خانواده 4 نفر، خاطرنشان کرد: اگر این مبلغ را خط فقر در نظر بگیریم، این مبالغی که دولت تحت عنوان یارانه به خانوارها پرداخت می کند. مخارج مسئول نیستند. علاوه بر میزان تعیین شده برای حداقل دستمزد، نمی تواند معیشت خانوارها را تامین کند.

بغوزیان گفت: اگر مبلغ 18 میلیون تومان را برای خط فقر در نظر بگیریم، تنها تعداد محدودی از افراد جامعه زیر خط فقر نیستند و آن شامل نمایندگان مجلس، دولتمردان، اساتید دانشگاه، صاحبان صنایع، کارآفرینان، و غیره. این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: این مبلغ برای افرادی که درآمدشان کم است فاجعه است چرا که با وجود حداقل دستمزد و یارانه ها همچنان از این میزان عقب هستند و تنها راه استفاده از پس انداز یا چند شغله شدن است.

و با بیان اینکه برخی از درآمدها در جایی ثبت نمی شود، گفت: میانگین درآمد افراد نیز علاوه بر خط فقر اعلام شود تا تحلیل دقیق تری ارائه شود. اما این رقم 18 میلیون تومانی بسیار نگران کننده است، چرا که خط فقر در اثر این میزان افزایش می یابد، جنایت، دزدی و سایر فسادها در جامعه افزایش می یابد.

راه حل چیست؟

بغوزیان با اشاره به راه های پوشش این مبلغ ادامه داد: افزایش دستمزد، اشتغال زایی و پرداخت یارانه از سوی دولت می تواند تا حدودی به بهبود وضعیت کمک کند، اما همچنان در حوزه کالایی شاهد افزایش قیمت خواهیم بود. وی با بیان اینکه قیمت های مصوب دولت پاسخگوی این حجم از قیمت ها در بازار نیست، خاطرنشان کرد: این قیمت ها تنها محدود به برخی کالاها مانند مرغ، تخم مرغ و … و در این بخش میوه، تره بار، لبنیات است. محصولات، قیمت بسیار بالاتر است.

این کارشناس اقتصادی افزود: متأسفانه تورم خوراکی ها در تابستان به 85 درصد و تورم اجاره بها و حمل و نقل به بیش از 50 درصد رسید و مشخص است که افزایش 20 درصدی دستمزدها به هیچ وجه پاسخگوی این موضوع نیست. افزایش قیمت ها.”

مشاغل بیشتر در جامعه

بغوزیان در خصوص اجرای طرح تناسب حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان ارتش که اخیرا در قالب لایحه یک فوریتی تقدیم مجلس شد نیز گفت: اگرچه ممکن است تا حدودی این زخم عمیق را التیام بخشد، به هیچ وجه شکاف بین دستمزد و اقتصاد را جبران نکنید.» کرد و بری فرد کاره‌ای جز شوگهه شدن نیمماند

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: راه حل این موضوع نظارت بر قیمت ها و کاهش قیمت ها است و اینکه دولت می تواند مذاکرات را به سمت توافق پیش ببرد تا درآمد خود را افزایش دهد، منابع خود را برگرداند و بدهی های خود را پرداخت کند که این نیز نیازمند مقداری است. اقدامات سیاسی، مشکلات اقتصادی حل می شود و سفرهای مردم کمی بیشتر می شود.

Miriam Ware

الکل نینجا. متفکر شیطانی. محقق سفر. فرهنگ پاپ مادام العمر. علاقه مند به موسیقی.

تماس با ما