tardebanner

دامن های مردانه: از برد پیت گرفته تا لیل ناس ایکس، مردان بیشتری از این مد استفاده می کنند

نوشته شده توسط مگان جی هیلز، CNN

زمانی که برد پیت ماه گذشته به اولین نمایش فیلم جدید “قطار گلوله” رسید، لباس کتانی آرام او در همه جا خبرساز شد – یا حداقل بخشی از آن. این بازیگر که به خاطر ایفای نقش های بیش از حد مردانه در فیلم هایی مانند “باشگاه مبارزه” و “روزی روزگاری در هالیوود” شناخته می شود، مجموعه صورتی و قهوه ای رژگونه خود را با یک پیچ چشم نواز تکمیل کرد: دامن.
“من نمی دانم!” پیت بعداً از الهام بخش انتخاب کمد لباس خود به مجله Variety گفت. “همه ما خواهیم مرد، پس بیایید آن را به هم بزنیم.”

پیت به فهرست رو به رشدی از ستارگان پیوست که اخیراً با دامن های خنثی به تصویر کشیده شده اند، از شماره چین دار زیر زانو اسکار آیزاک در اولین نمایش «شوالیه ماه» تا دامن کوتاه صورتی متالیک لیل ناس ایکس. بیلی پورتر بازیگر، دن لوی ستاره «Schitt’s Creek»، راسل وستبروک بسکتبالیست و A$AP Rocky خواننده رپ نیز این روند را پذیرفته اند.

به گفته Carl R. Friend، مدیر (و خود “استاد باریستا”) کافه دامن، یک انجمن آنلاین که به دامن های مردانه اختصاص دارد، در خارج از هالیوود، این پدیده سال ها مورد توجه قرار گرفته است. در حالی که او معتقد است توجه “بی مورد” به افراد مشهور دامن پوش می شود، با این وجود از افزایش دید استقبال کرد.

فرند که علاقه اش به دامن به دهه 1980 بازمی گردد، از طریق ایمیل گفت: “همین است که هست.” “و اگر باعث پذیرش دامن برای پسرها شود، فکر می‌کنم بهتر است.”

فوستانلا، کیلت و موارد دیگر

اگرچه امروزه دامن‌ها معمولاً با لباس‌های زنانه مرتبط می‌شوند، اما مردان آن را در مقاطع مختلف تاریخ پوشیده‌اند. به عنوان مثال، fustanelas چین دار را می توان بر روی مجسمه های یونان و روم باستان مشاهده کرد، در حالی که نسخه های معاصر بیشتری از آن زمان در کشورهای بالکان مانند آلبانی پوشیده شده است که آنها را یک لباس ملی می داند. کیلت‌های تارتان از زمانی که اولین بار در قرن شانزدهم عرضه شدند، جزء اصلی غرور ملی برای اسکاتلند باقی مانده‌اند، اگرچه امروزه اغلب برای مناسبت‌های خاص نگهداری می‌شوند.

اما در بسیاری از نقاط جهان، لباس های دامن مانند مردان بخشی از کمد لباس های روزمره است. سارافون، یک دامن پیچیده طرح دار معمولی، توسط مردان در فرهنگ های سراسر آسیا، خاورمیانه، آفریقا و جزایر اقیانوس آرام پوشیده می شود. انواع سارانگ مانند “سولو”، سبکی که در فیجی هم در محیط های غیررسمی و رسمی استفاده می شود، و “لونگی” که در جنوب و جنوب شرق آسیا استفاده می شود، سبک های محبوب مردان در تمام سنین باقی مانده است.

ویدیوی مرتبط: تاریخچه شگفت انگیز لباس مردانه

ستاره فوتبال دیوید بکهام در سال 1998 با پوشیدن یک سارافون طرح‌دار عکاسی شد (او در آن زمان در رسانه‌ها مورد تمسخر قرار گرفت، اگرچه بعداً در مصاحبه‌ای گفت: «این چیزی است که هرگز پشیمان نمی‌شوم زیرا فکر می‌کردم عالی به نظر می‌رسد و هنوز هم آن را می‌پوشم. فرند گفت، اما در بسیاری از دنیای غرب، سلیقه ها از لباس های مردانه گشاد در قرن هجدهم دور شد.
او گفت: «ما هنوز تحت فرمان‌های ناشی از انقلاب صنعتی کار می‌کنیم – لباس‌های بلند و ماشین‌های پرسرعت به خوبی با هم ترکیب نمی‌شوند. منسوجات براق و پر زرق و برق که از رنگ های ملی گرایانه و لباس های عملی و متناسب پرهیز کردند.

فرند افزود: «انقلاب فرانسه… در مقایسه با دوره رنسانس، لباس مردانه را به طرز چشمگیری کاهش داد.

یک موج جدید

در سال‌های اخیر، گفت‌وگوهای در حال تحول در مورد جنسیت و هویت، یک حسابرسی جمعی را در مورد معنای لباس پوشیدن مردانه برانگیخته است. ژنرال Z و ستارگان جوان هزاره، مانند هری استایلز و لیل ناس ایکس، مرتباً عناصر زنانگی را به کمد لباس خود وارد می‌کنند – و خرده‌فروشان نیز به آن توجه می‌کنند. فروشگاه‌های آنلاینی مانند ASOS، Mr Porter، Cettire و SSENSE از جمله فروشگاه‌هایی هستند که اکنون دامن‌های مردانه را عرضه می‌کنند که اگر مدل‌های مردانه نبود، بسیاری از آن‌ها از طرح‌های لباس زنانه قابل تشخیص نیستند.

راسل وستبروک بسکتبالیست با دامن بیرون از نمایش تام براون در هفته مد نیویورک بهار و تابستان 2022.

راسل وستبروک بسکتبالیست با دامن بیرون از نمایش تام براون در هفته مد نیویورک بهار و تابستان 2022. اعتبار: دانیل زوچنیک/گتی ایماژ

در همین حال، در TikTok، هشتگ #boysinskirts بیش از 240 میلیون بار مشاهده شده است و کاربران مرد لباس‌ها و توصیه‌های سبک خود را به اشتراک گذاشته‌اند.

شیوام بهاردواج، وبلاگ نویس استایل، در حساب اینستاگرامش @theguyinaskirt، ویدیوها و عکس های شادی از خود با پوشیدن دامن — از همه رنگ ها و سبک ها — با بیش از 22000 مخاطب خود به اشتراک می گذارد. او گفت که در حالی که بیشتر توجه رسانه‌ها پیرامون این روند بر روی ستاره‌های مرد مستقیم متمرکز شده است، اعضای جامعه LGBTQ مدت‌هاست که دامن می‌پوشند – و حتی در نتیجه طرد شده‌اند. در سال 2020، وندی ویلیامز، مجری برنامه تاک شوی آمریکایی، پس از اینکه از مردان همجنس گرا درخواست کرد در برنامه او “دامن و کفش پاشنه ما را نپوشند” عذرخواهی کرد، در حالی که امسال، گزارش شده است که یک مرد همجنس گرا با دامن پس از شرکت در کنسرت در بریتانیا مورد حمله قرار گرفت. خواننده یونگ بلود — هنرمندی که به خاطر سبک سیال جنسیتی اش شناخته شده است.

بهاردواج از طریق ایمیل گفت: «مردم از مردان دامن پوش به اندازه ای که از خالقان یا افراد مشهور دگرجنس گرا تجلیل می کنند، تجلیل نمی کنند. “این برای من کمی ناراحت کننده است که مردم نمی پذیرند که مردان جامعه دگرباشان جنسی برای چندین دهه دامن می پوشند و ما نقش مهمی در شکستن این کلیشه داشته ایم.”

مهمان لیبل Dries Van Noten برای نمایش بهار و تابستان 2023 با یک دامن چین دار بژ.

مهمان لیبل Dries Van Noten برای نمایش بهار و تابستان 2023 با یک دامن چین دار بژ. اعتبار: ادوارد برتلو / گتی ایماژ

دنیای مد همچنین به عادی سازی دامن های مردانه کمک کرده است و طراحانی مانند Dries Van Noten و Raf Simons در سال های اخیر مردان را با پوشیدن این دامن ها به پایین باند خود می فرستند. یک کت خاکستری چین دار از تام براون (طرح فوق الذکر که توسط اسکار آیزاک، دن لوی و لی پیس، ستاره «هابیت» و سایرین پوشیده شده بود) به چیزی شبیه محبوب افراد مشهور تبدیل شده است، به طوری که طراح آمریکایی خیاطی لباس های سنتی مردانه را روی سر خود می چرخاند. سیلوئت غیرمنتظره اش

بهاردواج گفت: دامن یا هر لباس دیگری جنسیت شما را توصیف نمی کند. “لباس ها برای بیان احساسات شما به مردم جهان ساخته شده اند.”

پذیرش تدریجی

دوست، که با یک زن ازدواج کرده است، همچنین امیدوار است که این ایده که دامن‌ها به هویت‌های جنسیتی یا گرایش‌های جنسی خاصی گره خورده‌اند را رد کند و گفت: «بسیاری از افراد در مورد آن فرضیات نادرستی می‌کنند». او افزود که کاربران کافه دامن «جامعه‌ای را تشکیل می‌دهند که حاضر نیست مردانگی ما را کنار بگذارد یا آن را کنار بگذارد» و فقط دامن می‌پوشد.

فرند توضیح داد که اعضای انجمن آنلاین به دامن‌های ساده‌تر تمایل دارند که جین و مدل‌های کوتاه‌تر از محبوب‌ترین‌ها هستند. کاربران همچنین توصیه های سبک و یافته های جدید مورد علاقه خود را به اشتراک می گذارند، در حالی که این سایت لیستی از مارک های دامن مردانه را نیز میزبانی می کند. توصیه‌های اخیر شامل دامن‌های زمستانی پشمی سفارشی توسط برچسب ویرجینیا The Mouse Works و کت سازنده توسط برچسب لباس کار اسکاتلندی Blaklader است: طرحی مشکی و پنبه‌ای سنگین با انواع جیب‌ها برای چکش، پیچ گوشتی و ابزارهای دیگر.
لیل ناس ایکس با پوشیدن دامن صورتی متالیک در یک کنسرت.

لیل ناس ایکس با پوشیدن دامن صورتی متالیک در یک کنسرت. اعتبار: جیسون کورنر/ گتی ایماژ

با این وجود، انگ جنسیتی پوشیدن دامن در اماکن عمومی را برای بسیاری از مردان چشم‌انداز دلهره‌آوری می‌کند و آن‌هایی که این کار را می‌کنند در اقلیت باقی می‌مانند. شیفتگی دوست به این لباس ها در اواسط دهه 1980 شروع شد، زمانی که مردی را در قطار دید که دامن بلند سفیدی پوشیده بود. او برای مدت طولانی در مورد گنجاندن دامن در کمد لباس روزانه خود به دلیل شغلش در “نقش مشتری با دید بالا” تردید داشت. او در نهایت در سال 2002، زمانی که دامن کوچک خود را از پارچه های ضایعاتی همسرش ساخت، دست به کار شد.

او به خاطر می‌آورد: «اولین باری که جرات بیرون رفتن را به کار بردم، به این ایده علاقه‌مند شدم، زیرا این اولین باری بود که در دهه‌ها نسیمی را روی پاهایم احساس می‌کردم. “من به (همسرم) نظر دادم، “در تمام این سال ها فریب خورده ام.” او نه تنها آن را پذیرفت، بلکه آن را در آغوش گرفت، زیرا ناگهان متوجه شدم که چگونه به نظر می رسم.”

بهاردواج گفت که پوشیدن دامن از نظر اجتماعی پذیرفته شده است و افزود که پاسخ به حساب کاربری او “بسیار طاقت فرسا” بوده و منجر به “عشق بسیار زیادی از سراسر جهان” شده است. این وبلاگ نویس مد، که در حال حاضر بیش از 100 دامن دارد، از خانواده هندی “طبقه متوسط ​​پایین” که اغلب انتخاب های سبک او را زیر سوال برده اند، تحسین می کند. علاقه او به دامن زمانی به وجود آمد که برای یکی از دوستانش دامن خرید و تصمیم گرفت قبل از انتشار ویدئویی از پوشیدن آن در شبکه های اجتماعی، آن را امتحان کند.

بیلی پورتر در مراسم اسکار در سال 2020، با پوشیدن دامن مجلسی.

بیلی پورتر در مراسم اسکار در سال 2020، با پوشیدن دامن مجلسی. اعتبار: سانتیاگو فیلیپه/گتی ایماژ

او گفت: «آن دامن به معنای واقعی کلمه زندگی من را تغییر داد و به من کمک کرد تا خودم را به بهترین شکل ممکن بیان کنم. و در حالی که بهاردواج گفت که جامعه هند در مورد پذیرش مردان با دامن های سبک غربی “راه بسیار زیادی در پیش دارد”، در خیابانی که در ایالت اوتار پرادش در شمال هند زندگی می کند از او تعریف و تمجید شده است. او از پوشیدن لباس هایش در زندگی روزمره، نه فقط در شبکه های اجتماعی، خوشحال است.

او گفت: «به معنای واقعی کلمه فکر می‌کردم هیچ‌کس مرا در دامنم نمی‌پذیرد، اما مردم به من ثابت کردند که اشتباه می‌کنم و با آغوش باز پذیرفته‌اند».

Aria Coffey

مجری کل کارشناس موسیقی. الکل گیک لاعلاج ایجاد کننده. علاقه مندان به زامبی ها

تماس با ما