دیاسپورای روسیه راه هایی برای اعتراض به جنگ پوتین پیدا می کند

روس‌ها در سراسر جهان به خیابان‌های بیش از 100 شهر آمدند تا مخالفت خود را با جنگ طاقت‌فرسایی که یک سال پیش توسط کرملین علیه اوکراین آغاز شد، با تظاهرات‌های روز یکشنبه که چهار روز تظاهرات را به اوج رساندند، اعلام کنند.

شرکت کنندگان گفتند که هدف اصلی تظاهرات دو جنبه بود: ابراز همبستگی با اوکراین برای مرگ و ویرانی گسترده و تأکید بر اینکه همه روس ها از جنگ رئیس جمهور ولادیمیر وی. پوتین حمایت نمی کنند.

رومن شور، 34 ساله، مهندس نرم افزار از جمهوری شوروی سابق مولداوی که به همراه همسرش در میان دوش های پراکنده و سرمای غیرمعمول در تظاهرات در سانتا مونیکا، کالیفرنیا شرکت کرده بود، گفت: “فکر می کنم اکثر روس هایی که در خارج از کشور زندگی می کنند مخالف جنگ هستند.” آب و هوا. دما

خوب است که در این مدت به نحوی با هم باشیم تا ببینیم افراد زیادی هستند که ایدئولوژی یکسانی دارند، از خشونت حمایت نمی کنند و از امپریالیسم حمایت نمی کنند.»

تظاهرات به ویژه بزرگ نبود، صدها نفر در شهرهای اصلی که تبعیدیان روسی از زمان شروع جنگ در آنجا مستقر شده‌اند – تفلیس، گرجستان، شرکت کردند. ویلنیوس، لیتوانی؛ برلین؛ بارسلونا؛ پاریس؛ و لندن بسیاری دیگر متواضع‌تر بودند، و باعث ایجاد نارضایتی در میان شرکت‌کنندگان در مورد بی‌تفاوتی شدند، به‌ویژه از آنجایی که تجمعات موازی اوکراینی‌ها بزرگتر بودند

اعتراضات دیگر در اروپا و آمریکای شمالی خواستار آتش بس و پایان دادن به ارسال سلاح به اوکراین شد.

تحلیلگران و سازمان دهندگان تظاهرات دیاسپورای روسیه گستردگی جهانی آنها را – در مجموع در حدود 45 کشور و در حدود 120 شهر از جمله بوئنوس آیرس، شیکاگو، ملبورن و میلان – نشانه ای از توانایی اپوزیسیون بدنام متفرق برای همکاری با یکدیگر دانستند.

عباس گالیاموف، تحلیلگر سیاسی و سخنرانی نویس سابق کرملین، می گوید: «هر گونه اعتراض روسیه مهم است. پوتین تمام تلاش خود را می‌کند تا روس‌ها را متقاعد کند که همه از او حمایت می‌کنند، بنابراین هر مدرکی مبنی بر درست نبودن آن، بازی او را مختل می‌کند.

اگر تظاهرات به اندازه کافی زیاد باشد، افراد بلاتکلیف در روسیه – و اکثریت هستند – به سمت مخالفان تغییر خواهند کرد.

همه آنقدر خوش بین نبودند، به ویژه در مورد توانایی اعتراضات خارج از روسیه برای تحت تأثیر قرار دادن رویدادهای داخل کشور.

Arkadiy E. Yankovskiy، 64 ساله، که از سال 1995 تا 1999 یکی از اعضای پارلمان ملی یا دوما بود، گفت: «این تظاهرات نمی تواند بر وضعیت روسیه در حال حاضر تأثیر بگذارد، اما می تواند بر آینده کشور تأثیر بگذارد.

آقای. یانکوفسکی، بخشی از گروهی از مقامات منتخب سابق که برای ایجاد یک جنبش مخالف متحد کار می کنند، روز جمعه در حاشیه تظاهراتی در خارج از مقر سازمان ملل در نیویورک سخنرانی کرد.

او گفت: «این گروه‌ها شروع به گفتگو با یکدیگر کرده‌اند، زیرا احساس می‌کنند لحظه‌ای نزدیک‌تر می‌شود که جنگ قدرت واقعی خواهد شد.

در روسیه نیز تظاهراتی برگزار شد که عمدتاً توسط افرادی که روی بناهای یادبود اختصاص داده شده به شخصیت های تاریخی اوکراینی گل می گذاشتند یا حیوانات عروسکی می گذاشتند. برخی افکار خود را با بنرهایی بیان کردند و پست هایی در مورد آنها توسط خبرگزاری روسی مدوزا منتشر شد.

در شهر مرکزی پرم روسیه، شخصی یک بنر سیاه و سفید را آویزان کرد که روی آن نوشته شده بود “سال رسوایی” با استفاده از حرف Z که نماد رسمی جنگ است. بنر دیگری که در ایوانوو، شمال شرق مسکو آویزان شده بود، روی آن نوشته شده بود: «این «خونریزی برای صلح بس است!» و خط کرملین را به سخره می‌گرفت.

هر گونه انتظاری مبنی بر اینکه تظاهرات در روسیه ممکن است شبیه تظاهرات جهانی باشد به سرعت در اوایل ماه جاری با دستگیری یک فعال به نام ماکسیم لیپکان که با گستاخی به دنبال مجوز برای تظاهرات عمومی در روز جمعه در میدان لوبیانکا مسکو، خارج از مقر اصلی پلیس امنیتی بود، از بین رفت. .

آقای. به گفته OVD-Info، یک سازمان حقوقی که پرونده های دادگاه را دنبال می کند، لیپکان، 18 ساله، متهم به بی اعتبار کردن ارتش و تلاش برای سازماندهی یک تجمع غیرمجاز است. این سازمان گزارش داد تا روز شنبه، حداقل 65 نفر در سراسر روسیه به دلیل اقدامات ضد جنگ بازداشت شده اند.

در خارج از روسیه، حداقل یک درگیری گزارش شده است: شبکه تلویزیونی گلوبو گزارش داد: مردی که از کنسولگری روسیه در ریودوژانیرو بیرون آمد و روز جمعه به یک تظاهرکننده برخورد کرد، توسط پلیس بازداشت شد.

رایج‌ترین عنصری که تظاهرات جهانی را نشان می‌داد، پرچم آبی و زرد اوکراین، همراه با پرچم مخالفان روسیه، یک نوار آبی روشن روی پس‌زمینه سفید بود.

“پیروزی برای اوکراین!” آزادی برای روسیه! یک شعار رایج در روسی و زبان های محلی بود. برخی از پوسترها نام شهرهای ویران شده اوکراین را نشان می دادند.

الکسی بولشاکوف، 36 ساله، در یک تظاهرات در هوای سرد در دیلی پلازای شیکاگو شرکت کرد. او دو هفته پیش به همراه همسر و دو فرزند کوچکش پس از طی مسیری از قزاقستان، ترکیه و مکزیک وارد آمریکا شد.

او گفت که فقط یک مسئله زمان است که او برای جنگیدن در جنگی بسیج می‌شد که قرار بود آقای او را حفظ کند. پوتین به عنوان رئیس جمهور روسیه او گفت: «تهاجم بهانه ای برای افزایش قدرت او بود.

تظاهرات های مختلف شامل مجسمه های آقای. پوتین یا پشت میله ها یا روی چوبه دار. یکی، که در امتداد خیابان اصلی خرید در دوسلدورف، آلمان کشیده شده بود، او را به عنوان یک شیطان شش دست نشان می داد که همه را به نازی بودن متهم می کرد – از جمله اوکراینی ها، آمریکایی ها و اروپایی ها. عکسی از آقای پوتین در ایروان ارمنستان سوزانده شد.

از جمله چهره‌های سرشناس روس که در این تظاهرات سخنرانی کرد، میخائیل خودورکوفسکی، سرمایه دار نفتی زندانی سابق بود که به تبعید مخالف تبدیل شد. وی در تجمع مقابل سفارت روسیه در لندن گفت: «همه ما با پوتین مخالف این جنگ تهاجمی هستیم و به خوبی درک می کنیم که پایان این جنگ پایان رژیم پوتین خواهد بود. روسیه آزاد خواهد شد.”

جنگ تنها محور تجمعات نبود. اعضای گروه های اقلیت روسیه با تابلوهایی که روی آن نوشته شده بود، «نه به امپریالیسم روسیه» حاضر شدند. الکس چویبسونوف، 40 ساله، که در تظاهرات لندن شرکت کرد، گفت که شنیده شدن اقلیت ها در مورد آینده روسیه مهم است.

اینا برزکینا، از مدرسه مدنی مسکو، گفت: “ما باید مسئولیت همه تهاجمات و اقدامات تجاوزکارانه، نقاط کور بینش ما را بپذیریم که به آگاهی امپراتوری اجازه می دهد تقویت شود و خشونت از کشور ما بیرون بریزد.” آموزش و پرورش و یکی از هماهنگ کنندگان تظاهرات در این تجمع در ویلنیوس گفت.

برخی از روس‌هایی که در تظاهرات شرکت کردند، گفتند که تلاش می‌کنند هم حس شرمندگی و هم از دست دادن شخصی خود را تسکین دهند، زیرا زندگی‌شان به هم ریخته است.

“من هنوز در شوک هستم؛ الکساندرا خاجیوا، که از سن پترزبورگ سفر کرده بود، گفت: به نظر می رسد که من در رویا هستم، انگار که تمام دنیا با آنچه من می شناختم متفاوت است. پترزبورگ به تفلیس.

در کشورهایی که بی طرف مانده اند، مانند برزیل، معترضان گفتند یادآوری درگیری به ساکنان محلی مهم است.

آنا اسمیرنوا هنریکس، یکی از سازمان‌دهندگان تظاهرات در خارج از کنسولگری روسیه در سائوپائولو، در حالی که یک بلندگو آژیرهای حمله هوایی را به صدا در می‌آورد، گفت: «به نظر می‌رسد بیشتر آنها نمی‌دانند چه اتفاقی در حال رخ دادن است.

دیمیتری والوف، یکی از سازمان‌دهندگان تظاهرات روز جمعه در مقابل سفارت روسیه در واشنگتن، پس از آن در شبکه‌های اجتماعی نوشت که امیدوار است چنین رویدادهایی به مناسبت دومین سالگرد جنگ برگزار نشود.

او گفت: «ما باید به عنوان جامعه ای از روس ها برای دموکراسی، آزادی و علیه جنگ قوی تر شویم و با هم کارهای بیشتری انجام دهیم.

گزارش توسط آلینا لوبزینا، میلانا مازاوا، ایوان نچپورنکو، اولگ ماتسنیف، رابرت کیاریتو، ست گیلبرت، سوگند الیسا مودلین لایس مارتینز.

Chad Powers

افراطی متعصب تلویزیون بشارتگر الکل دوستانه. مدافع توییتر متعصب آبجو کل نویسنده

تماس با ما