رئیس برنامه جهانی غذا پس از کشته شدن 3 کارمند در ناآرامی ها، عملیات مربوط به سودان را متوقف کرد

بر اساس بیانیه ای که به مدیر اجرایی آژانس سازمان ملل، سیندی مک کین نسبت داده می شود، کارگران در کبکابیا، دارفور شمالی، وظایف نجات جان خود را انجام می دادند.

در یک حادثه جداگانه در روز شنبه، یک هواپیمای خدمات هوایی بشردوستانه سازمان ملل (UNHAS) تحت مدیریت WFP در فرودگاه بین‌المللی خارطوم در جریان تبادل تیراندازی به طور قابل توجهی آسیب دید که به طور جدی بر توانایی WFP برای جابجایی کارکنان و کمک‌های بشردوستانه در داخل کشور تأثیر گذاشت.

در بیانیه، خانم مک‌کین توضیح داد که تمام عملیات‌ها در سودان به حالت تعلیق درآمده است تا وضعیت امنیتی در حال تحول بررسی شود.

خانم WFP متعهد است به مردم سودانی که با ناامنی غذایی وخیم مواجه هستند کمک کند. مک کین، «اما اگر ایمنی و امنیت تیم‌ها و شرکای ما تضمین نشود، نمی‌توانیم کار نجات جان خود را انجام دهیم. همه طرف‌ها باید به توافقی برسند که ایمنی کارکنان سازمان‌های بشردوستانه را تضمین کند و کمک‌های بشردوستانه نجات‌بخش را به مردم سودان ادامه دهد. آنها همچنان اولویت اصلی ما هستند.»

هر گونه تلفات جانی در خدمات بشردوستانه غیرقابل قبول است و من خواستار اقدامات فوری برای تضمین امنیت افرادی هستم که باقی مانده اند.

ام‌اس. مک کین تاکید کرد که تهدیدات تیم های برنامه جهانی غذا باعث می شود که آنها نتوانند به طور ایمن و موثر در کشور فعالیت کنند و کارهای حیاتی آژانس سازمان ملل را انجام دهند.

“عدالت بدون تاخیر”: دبیر کل سازمان ملل متحد

در واکنش به بحران روز یکشنبه، آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، خواستار آن شد که مسببان آن بدون تأخیر به دست عدالت سپرده شوند.

در بیانیه ای منسوب به آقای گوترش، نگرانی عمیق خود را در مورد ادامه درگیری‌ها ابراز کرد و به طرف‌های درگیر در مورد لزوم احترام به قوانین بین‌المللی، از جمله تعهد به تضمین امنیت و امنیت همه سازمان ملل متحد و پرسنل مرتبط، اماکن و دارایی‌های آنها یادآوری کرد.

دبیرکل سازمان ملل متحد بار دیگر خواستار توقف فوری جنگ و بازگشت به گفتگو شد و تاکید کرد که به تعامل با رهبران منطقه و با سهامداران سودانی برای یافتن راهی برای خروج از این بحران ادامه می‌دهد.

امدادگران “هدف نیستند”، غارت اماکن سازمان ملل باید متوقف شود

نماینده ویژه دبیرکل برای سودان و رئیس مأموریت کمک انتقال یکپارچه سازمان ملل (یونیتامس) آقای. ولکر پرتس حملات روز یکشنبه را به شدت محکوم کرد و تاکید کرد که غیرنظامیان و امدادگران بشردوستانه “هدف نیستند”.

آقای. پرتس به گزارش‌هایی مبنی بر اصابت پرتابه‌ها به سازمان ملل و دیگر اماکن بشردوستانه و غارت این اماکن در چندین مکان در دارفور اشاره کرد.

رئیس یونیتامس گفت که این اعمال خشونت آمیز ارائه کمک های نجات دهنده را مختل می کند و باید پایان یابد. هنگامی که حوادثی مانند این اتفاق می افتد، این زنان، مردان و کودکانی هستند که به شدت به کمک نیاز دارند، بیشترین آسیب را می بینند.»

آقای. پرتس روز یکشنبه اعلام کرد که دو طرف متخاصم در نبرد فعلی را متقاعد کرده است که خصومت ها را به دلایل بشردوستانه، بین چهار تا هفت عصر به وقت محلی برای مدت کوتاهی متوقف کنند.

اعضای شورای امنیت خواستار آرامش شدند

اعضای شورای امنیت روز یکشنبه در بیانیه‌ای با ابراز تأسف از تلفات جانی و جراحات، صدای خود را به درخواست‌ها برای پایان دادن به خصومت‌ها اضافه کردند.

در این بیانیه، آنها از طرفین خواستند تا آرامش را بازگردانند و به گفت و گو برای حل بحران کنونی سودان بازگردند.

آنها در ادامه بر اهمیت حفظ دسترسی بشردوستانه و تضمین ایمنی پرسنل سازمان ملل تاکید کردند و بر تعهد قوی خود به وحدت، حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی جمهوری سودان تاکید کردند.

Cornelius Mcgrath

درونگرا. قهوه خور. کاوشگر. متخصص تلویزیون بشارت بیکن لاعلاج. طرفدار فرهنگ پاپ

تماس با ما