tardebanner

ساحل را باید با وجود «بحران های متعدد» منطقه «فرصت» دانست |

ساحل یک منطقه کم جمعیت وسیع است که در سراسر آفریقا از سنگال در غرب تا جیبوتی در شرق امتداد دارد، منطقه ای که به دلیل درگیری های مرتبط با تروریسم، اثرات تغییرات آب و هوایی و عدم توسعه در حال بی ثباتی است.

اخبار سازمان ملل با آقای صحبت کرد انادیف درباره راه حل مشکلات منطقه.

بافت تاریخی منطقه ساحل چگونه است؟

مردمی که در ساحل زندگی می کنند از مراکز تصمیم گیری کشورهای تشکیل دهنده منطقه دور هستند و بنابراین در حاشیه زندگی می کنند. اما آنها انعطاف پذیر و خودکفا هستند و از تجارت و کشاورزی عشایری زندگی می کنند.

به دنبال ناآرامی های سیاسی در لیبی و قبل از آن در افغانستان، این منطقه به پناهگاه گروه های تروریستی تبدیل شده است که از دین برای ایجاد نفرت استفاده می کنند. این اسلام نیست، این یک شکل فاسد از اسلام است که این گروه ها می خواهند آن را گسترش دهند تا در خدمت برنامه های خود باشند و از این واقعیت سوء استفاده کنند که اکثر مردم ساحل به مسائل مذهبی بسیار حساس هستند.

به دلیل نبود خدمات اولیه و زیرساخت‌ها، برخی افراد می‌توانند وسوسه شوند که به گفتمان این گروه‌ها پایبند باشند که در برخی مواقع با ارائه خدماتی مانند آموزش، بهداشت و عدالت نقش دولت را ایفا می‌کنند.


عنادیف خطیر مهامت صالح، نماینده ویژه دبیرکل در امور غرب آفریقا و ساحل.

اخبار سازمان ملل/ دانیل دیکنسون

عنادیف خطیر مهامت صالح، نماینده ویژه دبیرکل در امور غرب آفریقا و ساحل.

می توانید شرایط امروز را توصیف کنید؟

امروز، ساحل مورد هجوم تروریست ها قرار گرفته است. با سقوط قذافی لیبی، منطقه به زرادخانه ای باز تبدیل شده است که در آن اسلحه ها مانند نان در گردش است. هر کسی می تواند سلاحی را در دست بگیرد و این باعث خشونت می شود.

این منطقه همچنین از تأثیر تغییرات آب و هوایی رنج می برد. پیش از این، گله‌داران و کشاورزان عشایری به خوبی در کنار یکدیگر زندگی می‌کردند، اما با تغییر اقلیم، زمین‌های کمتری برای کشت و چرای کمتری برای دامداران وجود دارد و این منجر به درگیری‌های بین‌المللی بیشتر شده است.

در گذشته، رهبران محلی به کاهش این درگیری ها کمک می کردند، اما آنها توسط تروریست ها بیرون رانده شدند، که در برخی موارد، اختلافات بین کشاورزان و دامداران را دستکاری و تشدید می کنند تا حوزه نفوذ خود را گسترش دهند.

منطقه با چه نوع بحرانی مواجه است؟

منطقه با بحران های متعددی مواجه است که مردم ساحل مسئولیتی در قبال آن ندارند. اینها مسائل جهانی با تأثیرات جهانی است: ما شاهد مهاجرت غیرقانونی بیشتر، نفوذ تروریست ها و بی ثباتی دولت ها هستیم.

کشورهای ساحلی با اندکی حمایت می توانند در برابر این بحران های متداخل پیشرفت کنند و سنگری در برابر تروریسم ایجاد کنند. اما مهم این است که جامعه بین المللی به حمایت از تلاش های کشورهای منطقه متعهد بماند.


یک خانواده پناهنده مالیایی که از خشونت و درگیری گریخته اند، در پناهگاه خود در شهرک نزدیک دور، در شمال بورکینافاسو نشسته اند.

UNOCHA / گیلز کلارک

یک خانواده پناهنده مالیایی که از خشونت و درگیری گریخته اند، در پناهگاه خود در شهرک نزدیک دور، در شمال بورکینافاسو نشسته اند.

راه حل های این مشکلات ریشه دار چیست؟

سرمایه گذاری بیشتر در آموزش برای بیان راه حل های بادوام حیاتی است. در منطقه ای که 60 تا 70 درصد آن را جوانان تشکیل می دهند، بسیار مهم است که تلاش های خود را برای اطمینان از دسترسی جوانان به آموزش مضاعف کنیم.

مهم است که دولت و نهادهای عمومی نقش خود را با تضمین ارائه خدمات اساسی و ایجاد زیرساخت های توسعه ایفا کنند. بدون توسعه هیچ راهی وجود ندارد. و این نیاز به حداقل حمایت مالی دارد.

همچنین مهم است که ساحل را به عنوان یک منطقه فرصت ببینیم تا صرفاً به عنوان یک مشکل، و مردم باید به عنوان بخشی از راه حل در نظر گرفته شوند تا بخشی از مشکل.

این فرصت ها کجاست؟

بیشتر مردم ساحل خواهان صلح هستند. آنها سخت کوش، انعطاف پذیر هستند و می توانند با اندکی زندگی کنند. آنها چیز زیادی نمی خواهند. فرصت برای بهره برداری از منابعی که در زیر سطح زمین قرار دارند، برای مثال منابع زیرزمینی آب، مواد معدنی و طلا وجود دارد.

تروریست ها طلاهای استخراج شده در ساحل را برای تامین مالی عملیات خود می فروشند.

اگر از این منابع به درستی بهره برداری شود، اگر مردم ساکن در ساحل سود ببرند، این راهی برای توقف جریان غیرقانونی مواد مخدر، اسلحه و مردم در سراسر منطقه خواهد بود.

حتی اگر این افراد فقیر و مورد غفلت باشند، به منطقه خود افتخار و دلبستگی دارند و هرگز نمی خواهند آنجا را ترک کنند.


یک سرباز از بورکینافاسو در طول یک عملیات نظامی علیه مظنونان تروریستی در امتداد مرز با مالی و نیجر نگهبانی می‌دهد.

© Michele Cattani

یک سرباز از بورکینافاسو در طول یک عملیات نظامی علیه مظنونان تروریستی در امتداد مرز با مالی و نیجر نگهبانی می‌دهد.

سازمان ملل چگونه از این راه حل ها حمایت می کند؟

سازمان ملل متحد یک شریک کلیدی در ساحل است که با هماهنگی شرکای مختلف برای حمایت از تلاش های خستگی ناپذیر دولت های منطقه کار می کند.

به عنوان بخشی از اجرای استراتژی یکپارچه سازمان ملل برای ساحل (UNISS)، سازمان ملل متحد در تحکیم صلح و کمک های بشردوستانه و توسعه از طریق کار آژانس ها، صندوق ها و برنامه های اختصاصی سازمان ملل متحد که در خدمت مردم ساحل هستند، مشارکت می کند. به صورت روزانه، برای شکل دادن به آینده ای بهتر.

تحت رهبری Mar Dieye، دفتر هماهنگ کننده توسعه ساحل (OCDS)، فعالانه در بسیج شرکای منطقه ای و بین المللی برای تسریع در اجرای برنامه ها و پروژه های توسعه به عنوان بخشی از چارچوب UNISS مشغول است.

دولت های کشورهای ساحل هر چه در توان دارند انجام می دهند و ما باید به حمایت از آنها ادامه دهیم. تلاش آنها ضروری است اما برای پایان دادن به چالش های مختلف کافی نیست.

با توجه به وضعیت در حال تحول جهانی ناشی از بحران اوکراین، از جامعه بین المللی می خواهم که از منطقه ساحل غافل نشوند و حمایت مالی و مشارکت سیاسی خود را در این منطقه حفظ کنند. همه ما باید در این لحظه حساسی که کشورهای ساحل تجربه می کنند بسیج بمانیم.

Elyse Blake

کاوشگر هیپستر پسند. گورو بیکن دوستانه. زامبی متعصب حرفه ای. نویسنده.

تماس با ما