سوابق محرمانه یک تور گلف عربستان را نشان می دهد که بر اساس فرضیات دور از ذهن ساخته شده است

در اوایل سال 2021، مشاورانی که برای صندوق ثروت دولتی عربستان سعودی کار می کردند، یک ایده جسورانه را مطالعه کردند: پادشاهی صحرا می خواست در قلمرو پنهان گلف حرفه ای مردان به رهبر جهانی تبدیل شود.

اگر این ایده بعید به نظر می رسید، سوابق نشان می دهد که معیارهای موفقیت در مرزهای خارق العاده است. یک لیگ جدید عربستان باید با هر یک از 12 گلف باز برتر جهان قرارداد ببندد، حامیان مالی را برای یک محصول اثبات نشده جذب کند و برای ورزشی با کاهش بیننده قراردادهای تلویزیونی ایجاد کند – همه اینها بدون تلافی قابل توجه تور PGA، غارت خواهد بود.

این پیشنهاد با نام رمز Project Wedge در حالی مطرح شد که مقامات سعودی برای ترمیم وجهه پادشاهی در خارج از کشور تلاش می کردند که پس از ترور جمال خاشقجی، ستون نویس روزنامه واشنگتن پست در سال 2018 توسط عوامل سعودی به پایین ترین حد خود رسید. این طرح پایه و اساس چیزی بود که به LIV Golf تبدیل شد، سریالی که اولین بار آن در سال جاری این اتهامات را برانگیخت که عربستان سعودی سعی دارد با جیب های عمیق خود، باشگاه های کشور دونالد جی. ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا و تعداد انگشت شماری از نام های بزرگ، سابقه حقوق بشر خود را پاکسازی کند. گلف بازان برخی از آن گلف بازان علناً سوء استفاده های عربستان را کم اهمیت جلوه داده اند، همانطور که آقای آقای. ترامپ.

مروجین لیگ می گویند که در تلاش برای احیای این ورزش و ایجاد یک لیگ سودآور هستند. اما صدها صفحه از اسناد محرمانه به دست آمده توسط نیویورک تایمز نشان می دهد که به مقامات سعودی گفته شده است که با چالش های شدیدی روبرو هستند. آنها در حال ورود به ورزشی بودند که تعداد طرفداران رو به کاهش و پیری داشت – اگر یکی از اعضای ثروتمند و با نفوذ زیاد باشد – و حتی اگر موفق می شدند، سود آن برای یکی از ثروتمندترین صندوق های ثروت دولتی جهان بسیار ناچیز بود. کارشناسان می گویند که اینها روشن می کند که عربستان سعودی با سرمایه گذاری گلف حداقل 2 میلیارد دلاری، آرزوهایی فراتر از امور مالی دارد.

سایمون چادویک، استاد ورزش و اقتصاد ژئوپلیتیک در مدرسه بازرگانی Skema در پاریس می‌گوید: «حاشیه‌ها ممکن است کم باشد، اما این واقعاً مهم نیست. زیرا متعاقباً مشروعیت عربستان سعودی را تثبیت می کنید – نه فقط به عنوان یک میزبان رویداد یا یک نیروگاه ورزشی، بلکه از نظر تصمیم گیرندگان و دولت های سراسر جهان مشروع است.»

اسناد کامل ترین حساب تا به امروز از مفروضات مالی زیربنای LIV Golf را نشان می دهد. یکی از مهمترین آنها توسط مشاوران McKinsey & Company تهیه شد که از دهه 1970 به رهبران پادشاهی مشاوره می داد. مک کینزی که برای ارتقای جایگاه دولت های مستبد در سراسر جهان تلاش کرده است، کلید چشم انداز 2030، برنامه محمد بن سلمان، ولیعهد برای تنوع بخشیدن به اقتصاد پادشاهی و تبدیل آن به یک سرمایه گذار قدرتمند جهانی بود. ورزش در سراسر جهان به ستونی در این طرح تبدیل شده است و مقامات سعودی حتی در مورد امکان میزبانی جام جهانی صحبت کردند.

صندوق ثروت اظهار نظری نکرد.

مک کینزی که از اظهار نظر خودداری کرد، وضعیت مالی یک لیگ گلف بالقوه را تجزیه و تحلیل کرد، اما در گزارش خود گفت که بررسی نمی کند که آیا این یک ایده استراتژیک قابل دوام است یا خیر. مک کینزی افزود و بسیاری از مفروضات بد عربستان سعودی، “بدیهی تلقی شده اند و در ارزیابی ما به چالش کشیده نشده اند.”

در واقع، به نظر می رسد LIV Golf با اهدافی که در اسناد Project Wedge مطرح شده بود، فاصله زیادی دارد. پس از یک فصل افتتاحیه که بیش از 750 میلیون دلار هزینه داشت، لیگ هیچ قرارداد پخش عمده یا حمایت مالی را اعلام نکرده است. و امیدهای آن برای تسلیم، یا آتش بس با تور PGA در عوض به یک نبرد سخت دادگاه سقوط کرده است.

علاوه بر این، لیگ به هیچ وجه نزدیک به امضای قرارداد با بازیکنان نخبه ای نیست که مشاوران سعودی می گفتند برای موفقیت لازم است. در یکی از اسلایدهای ارائه، همانطور که مک کینزی یکی از خوشبینانه‌ترین پیش‌بینی‌های مالی خود را پیش‌بینی می‌کرد، مشارکت تایگر وودز، فیل میکلسون و روری مک‌ایلروی – که با هم 25 قهرمانی بزرگ را به دست آورده‌اند – تحت عنوان “آنچه باید باور کنید” گنجانده شد.

از بین آن ستاره ها فقط آقای. میکلسون با قراردادی که حداقل 200 میلیون دلار ارزش دارد به LIV پیوست.

آقای. وودز با توانایی خود در جذب طرفداران و حامیان مالی ضروری به نظر می رسید. با وجود اینکه لیگ به آقای به گفته گرگ نورمن، مدیر اجرایی LIV، وودز یک برنامه بلندمدت است که می‌توانست او را “در همسایگی” 700 تا 800 میلیون دلاری تبدیل کند، لیگ او را پیدا کرده است. وودز یکی از بزرگترین آنتاگونیست های عمومی او باشد.

آقای “من نمی دانم پایان بازی آنها چیست.” وودز در مورد LIV ماه گذشته در باهاما گفت، جایی که او میزبان یک تورنمنت در برنامه تور PGA بود. آقای. وودز اذعان کرد که تور PGA «نمی‌تواند با دلار برای دلار رقابت کند» با سعودی‌ها، اما او گفت که «گودال بی‌پایان پول» وسیله مطمئنی برای «ایجاد میراث» نیست.

چندی بعد از آقای وودز صحبت کرد، LIV جزئیات چند مورد از 14 تورنمنت را اعلام کرد که انتظار دارد سال آینده، علاوه بر پرداخت های تضمینی که به بازیکنان وعده داده است، محل اثبات 405 میلیون دلار جایزه در سال آینده باشد. این شرکت گفته است که برنامه کامل خود را “در هفته های آینده” منتشر خواهد کرد.

این فصل زمانی که کسب‌وکار LIV به سمت مدل فرانشیز برنامه‌ریزی‌شده‌اش تکامل می‌یابد، باز خواهد شد. اگرچه گلف حرفه‌ای دارای برخی رویدادهای تیمی خاص مانند جام رایدر است، تور PGA عموماً متکی به بازیکنانی است که برای خودشان رقابت می‌کنند. LIV، که گردهمایی های موسیقی آن کمی شبیه به مسابقات سنتی است، شرط بندی کرده است که طرفداران ترجیح می دهند دوجین تیم چهار نفره را که با یکدیگر رقابت می کنند تماشا کنند.

جاناتان گرلا، سخنگوی LIV، در بیانیه‌ای گفت: «LIV بارها روشن کرده است که سهامداران ما رویکردی بلندمدت به مدل کسب‌وکار ما دارند». “با وجود موانع زیادی که توسط تور PGA بر سر راه ما قرار گرفته است، ما از موفقیت سال آزمایش بتا خود خرسندیم. و ما مطمئن هستیم که طی چند فصل آینده، بخش‌های باقی‌مانده از مدل کسب‌وکار ما طبق برنامه‌ریزی به نتیجه می‌رسند. طرح کسب و کار ما بر اساس مسیری برای سودآوری ساخته شده است. ما یک باند فرودگاه خوب و طولانی داریم و در حال پرواز هستیم.”

شاهزاده محمد، فرمانروای 37 ساله پادشاهی بالفعل، اغلب به سمت سرمایه‌گذاری‌های پرخاشگر می‌رود و بارها گفته است که اهدافی را در آسمان تعیین می‌کند به این امید که مقامات را برای دستیابی به کسری از آنها انگیزه دهد. مک کینزی در تحلیل خود لیگ گلف را “یک تلاش پرخطر و با پاداش بالا” نامید.

مشاوران سه نتیجه ممکن را برای یک لیگ مبتنی بر حق رای شرح دادند: از بین رفتن به عنوان یک استارت آپ. تحقق “همزیستی” با تور PGA؛ یا بلندپروازانه ترین آنها، تصرف ردای سلطه.

در موفق ترین سناریو، مک کینزی درآمد حداقل 1.4 میلیارد دلار در سال در سال 2028، با درآمد قبل از بهره و مالیات 320 میلیون دلار یا بیشتر را پیش بینی کرد. (سوابق فدرال نشان می دهد که تور PGA، یک سازمان غیرانتفاعی معاف از مالیات، حدود 1.5 میلیارد دلار درآمد داشته و درآمد خالص تقریباً 73 میلیون دلار برای سال 2019 ثبت کرده است.)

در مقابل، لیگی که در وضعیت استارت‌آپ فرو رفته است – که به عنوان جذب کمتر از نیمی از 12 بازیکن برتر جهان، “فقدان هیجان هواداران”، ناامید شدن از حمایت‌های مالی محدود و مواجهه با “واکنش شدید جامعه گلف” تعریف می‌شود – ایستاد. از دست دادن 355 میلیون دلار، قبل از بهره و مالیات، در سال 2028.

در حال حاضر، ایستادن LIV به شدت به این سمت متمایل می شود. مسابقات آن جمعیت زیادی را تشکیل نداده است و پخش آن تا حد زیادی محدود به یوتیوب است. تور PGA بازیکنانی را که جدا شده بودند تعلیق کرد و هنوز مشخص نیست که آیا برگزارکنندگان چهار تورنمنت بزرگ مردان به گلف بازان LIV اجازه شرکت خواهند داد یا خیر.

از 12 بازیکن برتر فهرست در گزارش مک کینزی، LIV چهار بازیکن را جذب کرده است: سرجیو گارسیا، داستین جانسون، آقای. میکلسون و هنریک استنسون

کار مک کینزی روی پروژه گلف بخشی از الگوی دیرینه مشاوران خارجی است که برای پروژه های چند میلیارد دلاری کشورهای خلیج فارس که برخی از آنها تبدیل به فیل سفید می شوند، دلایل منطقی ارائه می دهند. زمانی که ولیعهد برنامه‌های خود را برای ساخت شهری آینده‌نگر به نام نئوم اعلام کرد، مک‌کینزی از جمله شرکت‌هایی بود که به طرح‌های پیشنهادی برای دایناسورهای روباتیک، تاکسی‌های پرنده و یک پیست اسکی کمک کرد که به گفته مقامات، میزبان بازی‌های زمستانی آسیایی در سال ۲۰۲۹ خواهد بود.

تجزیه و تحلیل Project Wedge برای صندوق دارایی دولتی عربستان انجام شد که هر روز توسط یاسر الرمیان، فرماندار آن اداره می شود. آقای. الرومیان، یکی از علاقه مندان قدیمی گلف، همچنین رئیس فدراسیون گلف عربستان سعودی است. در سال 2019، او میزبان مسابقات “گلف به معنای تجارت” در کنفرانس سرمایه گذاری سالانه ولیعهد در ریاض بود. تور PGA توصیف آقای. الرمیان در دادگاه به عنوان یک مدیر خرد که “درگیری و نفوذ روزانه اش بر همه چیز، از استراتژی جهانی LIV تا ریزترین جزئیات، تاثیر می گذارد.”

یک سند به دست آمده توسط The Times نشان می دهد که سازمان دهندگان LIV در نظر داشتند یک هیئت ستاره دار تجاری، ورزشی، حقوقی و سیاسی تشکیل دهند. اما 9 نفر از افرادی که به عنوان اعضای احتمالی هیئت مدیره معرفی شدند، از جمله جینی رومتی، مدیر اجرایی سابق IBM، و راندال استفنسون، رئیس سابق AT&T، گفتند که هرگز برای پیوستن به آنها تماسی گرفته نشده است.

آقای “من نمی دانستم که در لیست هستم و هرگز با من تماس گرفته نشده است.” استفنسون که یکی از اعضای هیئت مدیره PGA Tour است، در مصاحبه ای گفت. گفت اگر از او بپرسند رد می کند. او گفت: «این یک مکالمه سریع خواهد بود.

بسیاری از موارد ذکر شده در سند، از جمله اسطوره بسکتبال مایکل جردن. کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه سابق آمریکا؛ و مارک پارکر، رئیس اجرایی نایک، به درخواست‌ها برای اظهار نظر پاسخ ندادند. به نظر نمی رسد مک کینزی سندی را که دارای لوگوی Golf Saudi است تهیه کند. الرمیه رهبری می کند.

آقای. Grella، سخنگوی LIV، به سوالات در مورد ترکیب فعلی هیئت مدیره پاسخی نداد، که در کتابچه راهنمای بازیکنان گفته می شود که در ابتدا حداکثر 10 عضو از جمله آقای. الرمیان و آقای. نورمن.

علی‌رغم مشکلاتش، LIV در حال برنامه‌ریزی برای مکان‌های برگزاری مسابقات در سال‌های آینده است و تلاش می‌کند ستاره‌های بیشتری را جذب کند. آقای. نورمن در ماه نوامبر گفت که قرارداد تلویزیونی “اولویت” است و با نزدیک شدن به فصل جدید، طرفداران گلف و مدیران به طور یکسان بحث کرده اند که اگر یکی از بازیکنانش در سال 2023 قهرمانی بزرگ را به دست آورد، لیگ جدید چه رونقی خواهد داشت.

که آقای نورمن پیشنهاد کرده است، می تواند دلیلی برای “چگونگی کار ما در اکوسیستم” باشد.

همچنین می تواند نشانه ای باشد که تا کنون از محرومیت کامل بازیکنان LIV از بزرگترین مراحل این ورزش، یکی از جدی ترین خطراتی که مک کینزی برای آن در نظر گرفته بود، اجتناب شده است.

کوین دریپر سوگند جاستین اسک گزارش کمک کرد

Marisol Snow

خیلی پایین میاد کارآفرین حرفه ای. پیشگام بیکن. ادم شبکه های اجتماعی متعصب موسیقی هاردکور. پزشک اینترنت.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyبهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین مشاور کنکورخبردانشگاهGuide to buying household appliancesdigital currency tutorialdigital currency channelبهترین سالن زیبایی اصفهان