شلیک موشک کوتاه آتش بس غزه را مختل کرد. آتش بس چقدر می تواند ادامه یابد؟

آتش‌بس بین اسرائیل و جنگجویان فلسطینی در نوار غزه روز یکشنبه به‌جز تبادل آتش کوتاه در غزه، تا حد زیادی رعایت شد و معمولاً ساعاتی پس از توافق دو طرف برای پایان دادن به تشدید تنش‌ها که حداقل به کشته شدن دست‌کم منجر شد، بازگشت. 33 نفر در غزه و دو نفر در اسرائیل.

اما در سرتاسر منطقه، سوال این بود که آتش‌بس چه زمانی خواهد شکست. تشدید تنش، حداقل یازدهمین مورد درگیر غزه از سال 2006، تنها 9 ماه پس از نبرد چند روزه قبلی بین اسرائیل و شبه نظامیان در این منطقه رخ داد.

ارتش رژیم صهیونیستی اعلام کرد که یک موشک فلسطینی عصر یکشنبه به منطقه باز نزدیک غزه شلیک شد که خسارتی در پی نداشت اما شکنندگی آتش بس را به ساکنان یادآوری کرد.

پویایی منطقه نیز ناپایدار است: محاصره 16 ساله غزه توسط اسرائیل که به طور مشترک با مصر انجام شد، همچنان پابرجاست، همچنان که اشغال 56 ساله کرانه باختری رود اردن، که هر دو خشم و خشونت فلسطینی ها را دامن می زنند. شبه‌نظامیان تندرو فلسطینی که رسماً خواهان نابودی اسرائیل هستند، همچنان بر غزه تسلط دارند و حضور قدرتمندی در کرانه باختری دارند – که منطق اسرائیل برای اعمال کنترل بر هر دو منطقه را تقویت می‌کنند.

رژیم صهیونیستی صبح یکشنبه به کالاها، مواد غذایی و مردم اجازه ورود مجدد به غزه را داد و به هزاران نفر از ساکنان غزه اجازه داد تا برای کار در سایت‌های ساخت‌وساز و مزارع به اسرائیل بازگردند، پس از آنکه مقامات در هفته گذشته ورود و خروج را مسدود کردند.

با این حال، محاصره گسترده‌تری همچنان برقرار است: از زمانی که حماس غزه را در سال 2007 تصرف کرد، اسرائیل واردات برخی از تجهیزات الکترونیکی و رایانه‌ای به این منطقه را ممنوع کرده است، زیرا از ترس اینکه شبه‌نظامیان ممکن است آنها را به عنوان سلاح استفاده کنند، ممنوع شده است. اسرائیل همچنین بیشتر سفرهای خارجی از غزه را محدود کرده است.

در جنوب اسرائیل، زندگی از روز یکشنبه با بازگشایی مدارس و جاده‌ها و تخلیه پناهگاه‌های بمب‌گذاری پس از کاهش خطر شلیک گسترده راکتی فلسطینیان، به روال عادی بازگشت. اما شلیک موشک در غروب یکشنبه برخی از ساکنان را بار دیگر به دنبال پناه برد.

در پاسخ، اسرائیل گفت که برای مدت کوتاهی دو پاسگاه شبه نظامیان را گلوله باران کرده است. هیچ تلفاتی گزارش نشده است و رهبران شبه نظامیان فلسطینی می گویند که موشک به اشتباه شلیک شده است.

فلسطینی ها بار دیگر عملیات بازسازی آشنا را در غزه آغاز کردند: مقامات آنجا گفتند که حملات هوایی اسرائیل در هفته گذشته صد خانه و آپارتمان را تخریب کرده یا به طور غیرقابل جبرانی آسیب رسانده و به بیش از 900 خانه دیگر آسیب کمتری وارد کرده است.

در حال حاضر، جهاد اسلامی فلسطین – شبه نظامیان مورد حمایت ایران که رهبری نبرد با اسرائیل را بر عهده داشتند – خنثی شده است. حملات هوایی اسرائیل به کشته شدن چند تن از فرماندهان ارشد این گروه و همچنین چندین غیرنظامی منجر شد و ارتش اسرائیل نیز اعلام کرد که برخی از موشک اندازها و زرادخانه راکتی خود را منهدم کرده است.

حماس، شبه‌نظامی بزرگ‌تر و مسلح‌تر که بر نوار غزه حکومت می‌کند، علناً خود را درگیر جنگ نکرد. اگرچه حماس به تشدید خشونت‌های اخیر در کرانه باختری و لبنان کمک کرده است، رهبران آن اخیراً نشان داده‌اند که نمی‌خواهند پایگاه خود در غزه را در این کارزارها دخالت دهند.

حماس رسما به دنبال نابودی اسرائیل است و مانند جهاد اسلامی از سوی کشورهایی از جمله اسرائیل، ژاپن و ایالات متحده به عنوان یک سازمان تروریستی شناخته می شود. اما غزه را نیز اداره می کند و نیاز به کاهش اقتصادی دارد که تا حد زیادی به دلیل سال ها محدودیت های اسرائیل در این سرزمین فلج شده است.

اسرائیل با آگاهی از این اقدام متعادل کننده، طی دو سال گذشته تقریباً 20000 مجوز کار برای کارگران غزه صادر کرده است که منبع مهمی از پول و اشتغال برای سرزمینی است که تقریباً نیمی از کارگران واجد شرایط بیکار هستند. کارشناسان استدلال می کنند که حماس نمی خواهد این ترتیبات را حداقل در حال حاضر به خطر بیندازد.

به جهاد اسلامی ضربه مهلکی وارد نشده است. مقامات اسرائیلی تخمین می زنند که این گروه هنوز حدود 10000 عامل و چندین هزار موشک دارد. و در حالی که چندین تن از رهبران این گروه در هفته گذشته کشته شدند، تعداد مشابهی از فرماندهان این گروه را طی تشدید تنش قبلی در اوت گذشته از دست داد – و پس از آن کمتر از یک سال طول کشید تا بهبود یابد.

از آنجا که جهاد اسلامی غزه را اداره نمی کند، رهبران آن نگران حفظ اقتصاد غزه نیستند. این امر باعث می‌شود که این گروه در پاسخ به فعالیت‌های نیروهای امنیتی اسرائیل در کرانه باختری و اسرائیل آزادتر شلیک موشک کند. دستگیری یکی از رهبران ارشد جهاد اسلامی در کرانه باختری توسط اسرائیل یکی از کاتالیزورهای نبرد در اوت گذشته بود، و تشدید تنش در هفته گذشته تا حدی به دلیل مرگ دومین رهبر جهاد اسلامی که در یک زندان اسرائیل در اعتصاب غذا بود، رخ داد.

حماس نیز مانند جهاد اسلامی از سوی کشورهایی از جمله اسرائیل و آمریکا یک گروه تروریستی محسوب می شود. در صورتی که این گروه احساس کند که اقدامات اسرائیل از خطوط قرمز زیادی عبور می کند، جنگنده های حماس نیز می توانند دوباره شروع به شلیک موشک کنند.

این گروه تهدید کرده است که به عملیات نظامی مرگبار اسرائیل در شهرهای فلسطین در کرانه باختری پاسخ خواهد داد. راهپیمایی راست افراطی اسرائیل از طریق مناطق عرب نشین اورشلیم؛ یورش پلیس اسرائیل به محوطه مسجد الاقصی در اورشلیم، مکانی که برای یهودیان که آن را کوه معبد می نامند نیز مقدس است.

اخیراً، افراد مسلح حماس چندین غیرنظامی اسرائیلی را در کرانه باختری کشتند و متهم به شلیک موشک از لبنان به اسرائیل شدند. اگر چنین حملاتی افزایش یابد، رهبران اسرائیل احتمالاً با فشار تندروهای دولت خود برای حمله به مرکز عصبی حماس در غزه مواجه خواهند شد که خطر شلیک راکت تلافی جویانه را افزایش می دهد.

بدون حل و فصل کامل مناقشه اسرائیل و فلسطین، تحلیلگران هیچ پایانی برای خشونت های مکرر در غزه پیش بینی نمی کنند.

اگرچه امتیازات اقتصادی کوچک اسرائیل به تأخیر خشونت‌های اخیر و کاهش شدت آن کمک کرده است، اما دلایل اصلی خشم فلسطینی‌ها را از بین نبرده است: محدودیت‌های اقتصادی گسترده‌تر اسرائیل در غزه، سیستم حقوقی دولایه‌اش در کرانه باختری – و برای فلسطینی های افراطی که غزه را کنترل می کنند، در وهله اول موجودیت اسرائیل است.

میانه‌روهای هر دو طرف هنوز امیدوارند که روزی یک کشور فلسطینی در کنار اسرائیل ایجاد کنند، اما هیچ یک در حال حاضر توانایی از سرگیری مذاکرات صلح معنادار را ندارند. رهبران راست افراطی اسرائیل ایده استقلال فلسطین را رد می کنند و اردوگاه صلح کوچک این کشور شانس کمی برای کسب قدرت دارد. تشکیلات خودگردان فلسطین که بخش هایی از کرانه باختری را با هماهنگی اسرائیل اداره می کند، در سال 2007 توسط حماس که اسرائیل را به رسمیت نمی شناسد، مجبور به ترک غزه شد.

کاریکاتوری که روز یکشنبه در یکی از روزنامه‌های برجسته اسرائیلی به نام یدیعوت آحرونوت منتشر شد، خلاصه‌ای از حال و هوا بود.

هرزی هالوی، فرمانده ارتش اسرائیل، در حال گفتن نسخه کارتونی نخست وزیر بنیامین نتانیاهو به تصویر کشیده شد: «ما باید این عملیات را در غزه به پایان برسانیم. زیرا به زودی عملیات بعدی را در غزه انجام خواهیم داد.

گابی سوبلمن از Rehovot، اسرائیل، و Myra Noveck و Isabel Kershner از اورشلیم گزارش می‌داد.

Ainsley Murphy

بشارت دهنده آبجو Wannabe. نویسنده فداکار جنرال الکل نینجا. دانشجو. متخصص زامبی خالق مستقل متعصب سفر

تماس با ما