شورشیان تیگری اتیوپی می گویند آماده آتش بس و مذاکرات صلح به رهبری اتحادیه آفریقا هستند

صادره به تاریخ، صادره در تاریخ، تاریخ صدور:

شورشیان تیگری اتیوپی روز یکشنبه گفتند که آماده آتش بس هستند و روند صلح به رهبری اتحادیه آفریقا را می پذیرند و مانع مذاکرات با دولت برای پایان دادن به تقریبا دو سال جنگ وحشیانه را از بین می برند.

این اعلامیه در بحبوحه هجوم دیپلماسی بین المللی و پس از شعله ور شدن درگیری ها در ماه گذشته برای اولین بار در چند ماه گذشته در شمال اتیوپی اعلام شد و آتش بس بشردوستانه را اژدر کرد.

در بیانیه مقامات تیگرایان آمده است: “دولت تیگری آماده است در یک روند صلح قوی تحت نظارت اتحادیه آفریقا شرکت کند.”

علاوه بر این، ما آماده ایم به توقف فوری و مورد توافق دوجانبه برای ایجاد فضای مساعد پایبند باشیم.

دولت اتیوپی پیشتر اعلام کرده بود که آماده گفتگوهای بدون قید و شرط “در هر زمان و هر مکان” با میانجیگری دفتر مرکزی اتحادیه آدیس آبابا است.

جبهه آزادی‌بخش خلق تیگری (TPLF) تاکنون به شدت با نقش اولوسگون اوباسانجو، فرستاده اتحادیه آفریقا در شاخ آفریقا، مخالفت کرده بود و به «نزدیکی» او با ابی احمد، نخست‌وزیر اتیوپی اعتراض می‌کرد.

موسی فکی مهامت، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا بیانیه ای صادر کرد و از این توسعه به عنوان “فرصتی منحصر به فرد برای بازگرداندن صلح” استقبال کرد و از “هر دو طرف خواست فورا برای آتش بس فوری تلاش کنند و در گفتگوهای مستقیم شرکت کنند”.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای از طرف‌ها خواست تا از این فرصت برای صلح استفاده کنند و گام‌هایی برای پایان دادن به خشونت‌ها بردارند و گفتگو را انتخاب کنند.

او گفت که سازمان ملل آماده حمایت از روند صلح به رهبری اتحادیه آفریقا است.

Taye Dendea، وزیر دولت اتیوپی در امور صلح، اعلامیه TPLF را “تحول خوبی” در توییتر توصیف کرد، اما تاکید کرد که “به اصطلاح TDF (نیروهای دفاع تیگری) باید قبل از شروع مذاکرات صلح خلع سلاح شوند. موضع روشن!”

به دنبال روند صلح “معتبر”.

بیانیه TPLF که مصادف با سال جدید اتیوپی است، هیچ اشاره ای به پیش شرط ها نکرده است، اگرچه می گوید که تیگرایان انتظار یک روند صلح “معتبر” با میانجی های “قابل قبول متقابل” و همچنین ناظران بین المللی را داشتند.

دبرتشن گبرمایکل، رهبر TPLF در اوایل این ماه، یک آتش‌بس مشروط را پیشنهاد کرد که خواستار «دسترسی بشردوستانه بدون محدودیت» و احیای خدمات ضروری در Tigray است، که از کمبود مواد غذایی و کمبود برق، ارتباطات و بانکداری رنج می‌برد.

او همچنین در نامه‌ای به گوترش خواستار خروج نیروهای اریتره از سراسر اتیوپی و خروج نیروها از غرب تیگری شد، منطقه مورد مناقشه ای که هم تیگرایان و هم آمهاراها، دومین گروه قومی کشور، ادعای مالکیت آن را دارند.

در بیانیه روز یکشنبه آمده است که یک تیم مذاکره کننده شامل گتاچو ردا، سخنگوی TPLF و ژنرال تسادکان گبرتنسائه، فرمانده سابق ارتش اتیوپی که اکنون در فرماندهی نظامی مرکزی تیگری قرار دارد، “آماده است بدون تاخیر مستقر شوند”.

Debretsion ماه گذشته فاش کرده بود که دو دور ملاقات محرمانه رو در رو بین مقامات عالی رتبه غیرنظامی و نظامی برگزار شده است که اولین اعتراف هر دو طرف متخاصم از تماس های مستقیم بود.

“مذاکرات را به دعوا انتخاب کنید”

فاکی اتحادیه AU روز شنبه با اوباسانجو، رئیس جمهور سابق نیجریه، و مایک همر، فرستاده ایالات متحده برای شاخ آفریقا، گفتگو کرد.

هامر در پیامی به مناسبت سال جدید برای اتیوپیایی‌ها در روز یکشنبه گفت: باشد که طرف‌های درگیری شجاعت انتخاب گفت‌وگوها را به جای جنگ داشته باشند و در فرآیند رهبری اتحادیه آفریقا که صلحی پایدار ایجاد می‌کند، شرکت کنند.

از زمان از سرگیری خصومت ها در 24 اوت، درگیری ها در چندین جبهه در شمال اتیوپی شدت گرفته است و هر دو طرف طرف مقابل را متهم به شلیک اول و شکستن آتش بس در ماه مارس می کنند.

آخرین نبرد ابتدا در اطراف مرز جنوب شرقی تیگری رخ داد، اما از آن زمان به مناطق غرب و شمال درگیری های اولیه گسترش یافت، TPLF نیروهای اتیوپی و اریتره را متهم کرد که در 1 سپتامبر حمله مشترک گسترده ای را به تیگری انجام داده اند.

سازمان ملل متحد روز پنجشنبه اعلام کرد که درگیری های مجدد باعث توقف ارسال کمک های ضروری به تیگری، هم از طریق جاده و هم از طریق هوایی شده است.

آتش‌بس ماه مارس به کاروان‌ها اجازه داده بود برای اولین بار از اواسط دسامبر به مکله پایتخت تیگری سفر کنند.

از زمان شروع جنگ در دومین کشور پرجمعیت آفریقا، تعداد بی‌شماری از غیرنظامیان کشته شده‌اند و میلیون‌ها نفر در سراسر شمال اتیوپی به کمک‌های اضطراری نیاز دارند.

ابی، برنده جایزه صلح نوبل، در نوامبر 2020 نیروهایی را به تیگری فرستاد تا TPLF را در پاسخ به آنچه که او گفته بود حملات این گروه به اردوگاه های ارتش فدرال بود، سرنگون کند.

TPLF در ژوئن 2021 در یک بازگشت غافلگیرکننده بیشتر Tigray را بازپس گرفت و قبل از اینکه درگیری به بن بست برسد به آفار و آمهارا گسترش یافت.

(AFP)

Yareli Estes

دانش آموخته مواد غذایی هاردکور. حلال مشکل لاعلاج متعصب الکل متخصص توییتر پیشرو پرشور اینترنت.

تماس با ما