شیوع ملخ در افغانستان، برداشت گندم را تهدید می کند

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) روز چهارشنبه پس از مشاهده ملخ در شمال و شمال شرق این کشور زنگ خطر را به صدا درآورد. فائو گفت که یک “شیوع کامل” در سال جاری ممکن است از بین بردن 1.2 میلیون تن گندم، یا یک چهارم کل برداشت سالانه.

ریچارد ترنچارد، نماینده فائو در افغانستان گفت که این آژانس همراه با شرکای خود در تلاش است تا به کاهش تأثیر شیوع این بیماری کمک کند.

او گفت که با کمبود آفت کش ها، هزاران نفر در جوامع در سراسر استان های آسیب دیده “شب و روز” برای ریشه کن کردن آفات با استفاده از “روش های کنترل مکانیکی سنتی” قبل از اینکه بالغ شوند و شروع به ازدحام کنند، کار می کردند.

جمعیت ملخ مراکشی بدون درمان رها شد می تواند در سال آینده 100 برابر شودبه گفته فائو

در اوایل سال جاری، برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد هشدار داد که شش میلیون افغان در یک قدمی قحطی قرار دارند.

‘نگرانی بزرگ’

مشاهده ملخ ها در مراحل مختلف توسعه در بدخشان، بادغیس، بغلان، بلخ، کندز، سمنگان، سرپل و تخار صورت گرفته است که گزارش های تازه از ولایت های دل و غور رسیده است.

گزارش ها از شیوع ملخ مراکشی در سبد گندم افغانستان یک نگرانی بزرگ است“، گفت: آقای سنگر.

ملخ مراکشی بیش از 150 گونه گیاهی از جمله محصولات درختی، مراتع و 50 محصول غذایی را می خورد که همگی در افغانستان رشد می کنند. سگ تهدیدی بزرگ برای کشاورزان، جوامع و کل کشور است،” او اضافه کرد.

وی خاطرنشان کرد: دو هجوم بزرگ اخیر که در 20 و 40 سال پیش رخ داد، حدود 8 درصد و 25 درصد هزینه تولید را برای کشور به همراه داشته است.

نماینده فائو ادامه داد: «پیش‌بینی برداشت امسال بهترین چیزی است که در سه سال گذشته دیده‌ایم – اما این شیوع تهدیدی برای از بین بردن تمام این دستاوردهای اخیر و بدتر شدن چشمگیر وضعیت ناامنی غذایی در اواخر امسال و سال آینده است.»

ملخ مراکشی در میان زیان آورترین آفات گیاهی در سراسر جهان قرار دارد و ارزش آن زیان احتمالی، بین 280 میلیون دلار تا 480 میلیون دلار استفائو هشدار داد که با توجه به قیمت های امروز.

این آژانس گفت که سال تاکنون شرایط “عالی” برای شیوع ملخ در شمال و شمال شرق، با چرای بیش از حد، خشکسالی و اقدامات کنترلی بسیار محدود، ایجاد “محیط ایده آلی برای جوجه ریزی و ازدحام ملخ ها” بوده است.

ملخ های مراکشی در حین کنترل مکانیکی در بغلان افغانستان به گودالی می ریزند.

ملخ های مراکشی در حین کنترل مکانیکی در بغلان افغانستان به گودالی می ریزند.

چرخش به عمل

زنگ خطر دیر به صدا درآمد، اما فائو، شرکای غیر دولتی باورنکردنی آن، جوامع محلی و مقامات محلی دست به اقدام فوری زدند.گفت آقای سنگر.

ذخایر شیمیایی در سراسر کشور کم بود، بنابراین ما مجبور شدیم برای کاهش تأثیر شیوع بیماری، روی روش‌های سنتی «کنترل مکانیکی» تمرکز کنیم.»

او گفت که پول نقد در ازای کار راهی برای « پول را به جیب کشاورزانی که بیشتر در معرض خطر هستند، در حالی که کنترل مکانیکی را در جوامع در سراسر مناطق شمال و شمال شرق تسریع می‌کردند، وارد کرد و «یک واکنش قوی، سریع و دلگرم‌کننده از سوی وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، با وجود توانایی‌شان برای پاسخ به شدت به دلیل کمبود منابع محدود شده است.”

تهدید شوم

به طور معمول، پس از از بین بردن مراتع، نوارهای بزرگ قیف ملخ و دسته های بالغ به سمت زمین های زراعی حرکت می کنند و گندم دیم و آبی و سایر محصولات را می خورند.

فائو هشدار داد که حتی یک محصول از آسیب ملخ مراکشی در امان نیست.

اگر این رقم تا 100 برابر افزایش یابد، مشکلات بزرگتری برای زراعت و امنیت غذایی در افغانستان و کشورهای همسایه ایجاد خواهد کرد.

اگر جمعیت ملخ مراکشی درمان نشود، ممکن است تعداد آنها در سال آینده 100 برابر شود و مشکلات بزرگتری برای کشاورزی و امنیت غذایی افغانستان و همسایگانش ایجاد کند.

آقای دکتر گفت: روش‌های کنترل شیمیایی بسیار مؤثرتر از کنترل مکانیکی هستند. سنگر.

“افغانستان برای داشتن یک سیستم کنترل ملخ بسیار قوی استفاده می شد بجای. اما این موضوع در دو سال اخیر به شدت تخریب شده است. در این برهه از زمان، تنها چیزی که می‌توانیم امیدوار باشیم این است که رویکردهای کنترل مکانیکی تأثیر کلی ازدحام‌ها را کاهش دهد. بت ما باید از هم اکنون شروع کنیم تا در سال 2024 شاهد شیوع های بزرگتر نباشیم“، وی در پایان گفت.

Mckenzie Elliott

عاشق عمومی قهوه. مزاحم خشمگینانه فروتن. Wannabe tv متعصب. حرفه ای موسیقی آزاد. بت نوجوان آینده.

تماس با ما