tardebanner

(عکس) حلزون 99 میلیون ساله را کشف کنید!

فرارو- باستان شناسان اخیراً حلزونی 99 میلیون ساله را در داخل قطعه ای از کهربا کشف کرده اند که به طرز عجیبی نیز شبیه پوسته آن است.

به روگل فرارو به نیکل از رهمانامت، این فسیل غیرعادی با بدن نرم که در دره هوکاونگ در میانمار پیدا شد، دارای خطوطی از موهای سفت و کوچک است که طول هر کدام بین 150 تا 200 میکرومتر است.

حلزون مودار است

لازم به ذکر است این اولین حلزون غربی نیست که تاکنون کشف شده است. آدرین جوخوم، باستان شناس دانشگاه برن، توضیح می دهد: این ششمین گونه از cyclophoridae، گروهی از حلزون های خشک استوایی است که تاکنون در دوره کهربای مزوزوئیک پیدا شده است. تیمی از محققان به سرپرستی ژان میشل بیچین، مالاکولوژیست در موزه تاریخ طبیعی و قوم نگاری فرانسه، جانور تازه کشف شده را Archaeocyclotus brevivillosus نامیدند.

از هشت گونه موجود در کهربای میانماری، شش گونه دارای پوست مودار هستند که نشان می دهد این وضعیت ممکن است اجداد حلزون های خشکی باشد. در واقع، این مرحله ممکن است در دوران مزوزوئیک، 252 تا 66 میلیون سال پیش، به حلزون ها کمک کرده باشد تا از زندگی آبی به زمینی تبدیل شوند.

حلزون های 99 میلیون ساله را کشف کنید!

این موها از بیرونی ترین لایه پوسته پروتئینی به نام periostracum تشکیل می شوند. افزودن مو به پوسته احتمالاً به انرژی بیشتری نسبت به این حیوانات کوچک نیاز دارد، بنابراین این حلزون های کوچک باید در محیط استوایی مزیت انتخابی ماقبل تاریخ به خود داده باشند تا وجود این موها را ضروری کنند.

دانشمندان می گویند که این موها احتمالاً به حفظ آب و رطوبت در محیط خشک خارج از آب و البته هوای گرم کمک کرده اند. همچنین، درست مانند مو در پستانداران، ممکن است موهای روی پوست به تنظیم دمای بدن به ارگانیسم کمک کرده باشد. جوخوم توضیح می دهد: این قطعات همچنین می توانند به عنوان استتار یا محافظت از حلزون در برابر حمله مستقیم پرندگان یا شکارچیان عمل کنند.

حلزون

کشف بقایای حیوانات ماقبل تاریخ در مناطق گرمسیری بسیار دشوار است، زیرا شرایط گرم و مرطوب برای تجزیه و تحلیل بقایای حیوانات ایده آل است. بنابراین، حیوانات به دام افتاده در کهربا برخی از این شکاف‌های موجود در فسیل‌ها را پر می‌کنند و جزئیات بافت‌های نرم و حتی رنگ‌های حشرات باستانی را ارائه می‌دهند که در غیر این صورت به مرور زمان از دست می‌رفتند.

یکی از این نمونه ها اولین شواهد تولد زنده را در حلزون های خشک (در محل تخم ریزی) حفظ می کند و به طرز شگفت انگیزی بچه حلزون هایی را نشان می دهد که هنوز از طریق مخاط به مادر خود چسبیده بودند. نتایج این تحقیق در نشریه Cretaceous Research منتشر شده است.

Felipe Holmes

گیک تلویزیون متخصص رسانه های اجتماعی ایجاد کننده. نویسنده پرشور. نینجا سفر افراطی. کل کارآفرین معتاد به اینترنت

تماس با ما