tardebanner

فرارو | خطر 3‌گنه بور

این شاخص با وجود افت 87 درصدی قیمت بازار، 42 درصد از وزن کل خود را نیز از دست داد. بر اساس آمار تغییر مالکیت صنعت بورس، در 8 اسفندماه، مبلغ 239 میلیارد تومان پول واقعی از بورس خارج شد و به عبارتی بیشترین میزان خروج پول واقعی از 20 اسفند به ثبت رسید. . به نظر می رسد سرمایه گذاران دوباره محتاط شده اند و برای تزریق مجدد منابع مالی خود منتظر سیگنال های قوی تری هستند. ارزش بورس اوراق بهادار تهران (شام و حقــدــــــــــــــــــــوهـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــو) مبلغ 2047 میلیارد تومان را به خود اختصاص داد. رقمی که با وجود افت شاخص های بورس، می تواند پویایی معامله گران مورد نظر را در این زمان نشان دهد.

به گفته برخی کارشناسان بازار سرمایه، ناآگاهی از وضعیت آتی بورس، وضعیت نامناسب بازارهای جهانی و واکنش معامله گران به اتهامات مالی شرکت فولاد مبارکه (با در نظر گرفتن احتمال سرایت رانت به سایر شرکت ها). ) از جمله مواردی هستند که به عقب ماندگی می انجامند. علت تغییر تاکتیک سرمایه گذاران در دوره جاری و واکنش بازارها به موازات انعکاس اتفاقات اخیر موضوعاتی است که مورد توجه فعالان بازار سرمایه است.

در میان جلسه، یک شرکت وجود دارد

یکی از اتفاقات اخیر بازار سرمایه گزارش تحقیق و تفحص شورای اسلامی از تخلفات گسترده یک شرکت بزرگ بورسی (فولاد مبارکه) بود که بر اساس گزارش شورای صنایع و معادن بیش از 91 هزار میلیارد تومان از تخلفات مالی این شرکت بزرگ را فاش کرد. رانت، مفاسد مالی، سود غیرقانونی و غیرقانونی برای افراد خاص، ضرر و زیان سهامداران عمده و خرد، گسترش فساد و فرار مالی تامین کنندگان برای دلالان، پولشویی و بسیاری از موارد غیرقانونی در این گزارش برجسته شده است.

نکته مهم دیگر در این گزارش انتصابات سیاسی توصیه شده این شرکت بزرگ و سایر شرکت های تابعه است که اتفاقاً نام برخی از وزرای کشور نیز در این زمینه مطرح شد. به نظر می رسد موضوع دخالت و دخالت سیاسیون تنها به قیمت گذاری بر اساس قانون اساسی ختم نمی شود و به حوزه های دیگری از جمله انتصاب مدیران در شرکت های مختلف نیز سرایت کرده است. باور کنید یا نه، برخی از فعالان بورس تهران روز گذشته تحت تاثیر چنین اخباری شاخص های سهام خود را به نمایش گذاشتند و واکنش منفی نشان دادند به طوری که سهام دلاری و حقیقی ها همگی افت کردند. به نظر می رسد سایر سرمایه گذاران نیز تا روشن شدن شرایط در فضای معاملاتی محتاط تر عمل کنند.

سایر صنایع و شرکت ها نیز از دیگران در مورد فساد و رانت می شنوند. این شرکت بزرگ که اتفاقاً به عنوان یکی از شفاف ترین شرکت های بازار سرمایه شناخته می شد، این روزها با توجه به شرایط موجود در انتظار اعلام نظر قطعی قوه قضائیه است.

تاکتیک سرمایه گذاران مدرن

روز شنبه، صنایع دلار و بورس توسط سرمایه گذاران خرد در صدر فهرست قرار گرفتند. متقاضیانی که در هفته گذشته منابع مالی خود را به شرکت‌های واقعی هدایت کرده بودند، اکنون به دلیل عدم اتفاقات اخیر، پس از توافق بین‌المللی در خصوص به رسمیت شناختن قدرت‌های جهانی، در دستور کار تجاری خود قرار گرفته‌اند. اگرچه شناسایی سود پس از چند روز متوالی، افزایش بازدهی یک دستور طبیعی در صنعت بورس تلقی می شود، اما التهاب بازار به طور مستقیم ناشی از بورس نیست.

رویدادهایی مانند ترس از سیاست پولی فدرال رزرو نیز تصویری از کاهش قیمت کالاها در بلندمدت را نشان می دهد. در هفته گذشته قیمت جهانی کالاهای اساسی مانند مس، سرب، روی، طلا، آلومینیوم، نقره، نیکل و … منفی بود. علاوه بر بهبود عملکرد بخش خصوصی، این موضوع در هفته گذشته عامل مهمی در جهت فرار نقدینگی و حرکت به سمت گروه هایی مانند خودرو، بانک و مخابرات محسوب می شد، اما اکنون شرایط تغییر کرده است. روز اول کاری نیز خروج پول از صنایع مذکور پیش بینی می شود صنایعی که تا چندی پیش جزو برترین‌ها بودند توسط خرده‌فروشان خریداری می‌شدند، اما با تغییر تاکتیک، سرمایه‌گذاران در رتبه‌های اول فروشندگان این گروه قرار گرفتند.

تغییر رویکرد آماری نسبت به سهامداران

روز گذشته در صنعت خودرو و ساختمان، سه خودروساز فیدلیتی 5 نفره و فیدلیتی 7 نفره در بورس ایران عرضه شد و چشم انداز مطلوبی را برای سرمایه گذاران این صنعت ترسیم کرد. این در حالی است که طی چند دوره اخیر، توافق در محاسبات سرمایه گذاران، وزن بیشتری نسبت به شکست مذاکرات داشت و از سوی دیگر، حذف دلالان از چرخه قیمت گذاری محصولات در بازار آزاد؛ از سوی دیگر، کاهش قیمت کالاها از سوی سرمایه گذاران در بازار آزاد بود. یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در افزایش سودآوری این صنعت در بلندمدت مورد توجه قرار گرفت اما دیروز معامله گران بیشترین خروج پول را از این گروه داشتند.

در صنایع زیر شامل اطلاعات و ارتباطات به مبلغ 67/32، بانک ها 41/26 و محصولات شیمیایی به میزان 17/22 میلیارد تومان در رتبه های دوم تا چهارم خروجی پول واقعی قرار دارند. با توجه به عملکرد ضعیف کالاها در بازارهای جهانی طی هفته گذشته، بازارهای سرمایه بورس تهران شامل جریان خروجی نقدینگی توسط سرمایه گذاران خرد نیز در روز شنبه شد. در هفته ای که گذشت با وجود ریزش بازارهای جهانی، شناسایی سود توسط سرمایه گذاران در راستای تزریق منابع مالی به صنایع بخش خصوصی نیز باعث افزایش روند نزولی این گونه صنایع شد. همچنین صنعت حمل و نقل با 15/46 میلیارد تومان و کشاورزی با 2/26 میلیارد تومان و پول واقعی دو گروه مورد علاقه سرمایه گذاران خرد بودند. سایر گروه ها نیز کمتر از 1 درصد جریان نقدی را تجربه کردند.

بازارهای موازی فراز و فرود

در روز اول معاملات با نوسانات موازی و مقطعی در بازار هفتگی همراه بودیم به طوری که عرضه کنندگان و متقاضیان خرید اسکناس آمریکایی با یکدیگر درگیر شدند. در منطقه، قیمت دلار از روز گذشته وارد کانال شد و به 28 هزار تومان رسید. اما در نهایت معاملات با ارقام بیش از 29 هزار تومان به پایان رسید. کاهش فاصله دلار آزاد و نیم دلار موضوع دیگری است که با کاهش سایه ریسک ها می توان در محاسبات سرمایه گذاران وزن داد. سکه نیز در افت اخیر بیش از 13 میلیون و صد هزار تومان از دست داد. سکه از ابتدای اسفند تاکنون در شیب نزولی بوده و اکنون ارقام به ابتدای سال 1401 بازگشته است.

Warren Richardson

پیشگام رسانه های اجتماعی. تنظیم کننده. معتاد زامبی برنده جایزه. دردسر ساز. مستعد حملات بی تفاوتی.

تماس با ما