tardebanner

فعالان زندانی در مصر با آغاز COP27 اعتصاب غذا را تشدید کردند

شرم الشیخ، مصر — رهبران جهان، مذاکره کنندگان دولت، دانشمندان آب و هوا و دیگر مقامات بلندپایه بعید است نام او را در هیچ کجای شرم الشیخ، شهر تفریحی ساحلی میزبان اجلاس COP27 ببینند. اما علا عبد الفتاح، برجسته ترین صدای انقلابی مصر و مشهورترین زندانی سیاسی مصر، غیبت او را احساس می کند.

آقای. عبد الفتاح، یک فعال و توسعه‌دهنده نرم‌افزار که در اکثر 9 سال گذشته به دلیل محکومیت‌های خود علیه دولت مستبد مصر در زندان بوده است، در ماه آوریل دست به اعتصاب غذا زد تا بتواند مقامات را برای آزادی او تحت فشار قرار دهد. نزدیک به هفت ماه است که فقط شیر، عسل و چای مصرف کرده است. در اواخر اکتبر، خانواده او گفتند که او به طور کلی غذا خوردن را متوقف کرده است.

روز یکشنبه، او شروع به امتناع از آب کرد، شاید هم زمانی که کنفرانس آب و هوای سازمان ملل آغاز شد، خود را به مرگ نزدیک‌تر کرد.

من تصمیم گرفتم در زمانی که برای مبارزه خود برای آزادی خودم و آزادی دیگر زندانیان عقیدتی مصری مناسب است، تشدید کنم. اعضای خانواده عبدالفتاح گفتند که او در آخرین نامه خود به آنها که هفته گذشته دریافت کرده بود، نوشته بود. او زندانیان دیگر خود را “قربانیان رژیمی خواند که جز با ظلم و ستم قادر به مدیریت بحران‌هایش نیست و جز از طریق زندان نمی‌تواند خود را بازتولید کند.”

کانون توجه COP27 پیشنهاد آقای. حامیان عبدالفتاح یک فرصت. دولت عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور مصر، با توجه به وجهه بین المللی خود، ده ها زندانی سیاسی شناخته شده دیگر را با نزدیک شدن به اجلاس سران آزاد می کرد. با احساس یک شانس، آقای. خانواده عبد الفتاح از برندگان جایزه نوبل، افراد مشهور و فعالان برجسته آب و هوا دعوت به همکاری کردند تا خواهان آزادی او شوند و سیاستمداران ارشد بریتانیا را تحت فشار قرار دهند تا این موضوع را با دولت مصر در میان بگذارند.

اما همه چیز بی نتیجه بوده است: مقامات مصری این موضوع را رد کرده اند. عبد الفتاح در اعتصاب غذا است، یا تا همین اواخر، اصلاً زندانیان سیاسی را نگه داشته اند.

در اوایل سال جاری، مقامات مصری او را به زندان دیگری منتقل کردند و شرایط بازداشت او را بهبود بخشیدند و ممنوعیت شدید کتاب، روزنامه، آب گرم، ملافه و ورزش در فضای باز را که تا حدی باعث اعتصاب غذای او شده بود، لغو کردند. با این حال، آنها همچنان به ممنوعیت ملاقات افسران کنسولگری بریتانیا ادامه دادند.

هرج و مرج سیاسی در بریتانیا، که از ماه سپتامبر تا کنون سه نخست وزیر داشته است، کمکی نکرده است. ریشی سوناک، رهبر جدید بریتانیا، روز شنبه در نامه ای به صنعا سیف، یکی از آقایان، نوشت. خواهران عبد الفتاح، که او “به رئیس جمهور سیسی تاکید می کند که ما به حل سریع پرونده علا و پایان دادن به رفتار غیرقابل قبول او اهمیت می دهیم.”

بوریس جانسون، نخست‌وزیر سابق بریتانیا، روز دوشنبه بار دیگر خواستار حضور آقای ترامپ شد. عبدالفتاح آزاد می شود آقای جانسون در مراسمی که توسط نیویورک تایمز در حاشیه COP27 برگزار شد، گفت: «این اعتقاد قوی من است که او باید آزاد شود و دسترسی کنسولی داشته باشد.

غرفه خانم سیف و خانواده اش گفته اند که تربیت آقای. ممکن است پرونده عبدالفتاح در COP27 خیلی دیر باشد.

آقایی که در خانواده ای مخالف به دنیا آمد. عبدالفتاح در جریان قیام بهار عربی در مصر در سال 2011، زمانی که در تظاهرات گسترده ضد دولتی شرکت کرد و به طور منظم در مورد اعتراضات ضد دولتی تحت عنوان @Alaa در توییتر نوشت، به شهرت رسید. فعالیت‌های انقلابی‌اش او را به قهرمانی برای بسیاری از جوانان مصری تبدیل کرد و هدف مقامات: او در سال‌های 2006، 2011 و 2013 به دلیل اعتراضات مختلف، مقالات انتقادی و پست‌های رسانه‌های اجتماعی دستگیر شد. آخرین بازداشت وی در سپتامبر 2019 صورت گرفت.

او به مدت دو سال بدون محاکمه محاکمه شد و در دسامبر 2021 به دلیل انتشار پستی در فیس بوک درباره نقض حقوق در زندان محاکمه و محکوم شد.

ماکس بیرک گزارش کمک کرد

Yareli Estes

دانش آموخته مواد غذایی هاردکور. حلال مشکل لاعلاج متعصب الکل متخصص توییتر پیشرو پرشور اینترنت.

تماس با ما