tardebanner

فناوری ۶ G که زمانی می‌اید

دوره کنونی عصر گوشی‌های هوشمند است و انتظار می‌رود با 6G عرضه شود، دوره بعدی عصر توسعه ابزارهای پوشیدنی مانند ساعت و دستبند هوشمند است و هدست‌ها، عینک‌های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده همگی به دستگاه‌های دیگر متصل می‌شوند. سرعت و ظرفیت در دوره 6G و زمان انتقال اطلاعات به حداقل اندازه ممکن خواهد رسید.

به گزارش اسنا، نسل ششم ارتباطات بی سیم پس از راه اندازی و گسترش 5G به عنوان فناوری آینده جهان شناخته می شود. اما فناوری 6G چیست و چه کاربردی دارد؟ آیا 6 جی در ایران وجود دارد؟

درست است که نسل پنجم تلفن های همراه به تازگی در دسترس مردم جهان قرار گرفته است، اما این فناوری هرگز در زمان و مکان خاصی متوقف نمی شود و 6G یکی از نشانه های این پیشرفت است. از آنجایی که قابلیت ها و مزایای بیشتری نسبت به 5G دارد، تغییر و تحول مثبتی را در دنیای فناوری ایجاد می کند.

نسل ششم آینده ارتباطات بی سیم است که در مقایسه با نسل های قبلی، داده های بزرگتر را با سرعت بالاتری انتقال می دهد. در این فناوری و همچنین امواج تراهرتز از پهنای باند جدیدی استفاده شده است که سرعت و ظرفیت بیشتری را برای انتقال اطلاعات فراهم می کند. همانطور که انتظار می رفت، انتقال اطلاعات در این فناوری 100 برابر سریعتر از 5G است.

عوامل مهم سرعت بیشتر، ظرفیت بیشتر و تاخیر کمتر است، به طوری که دستگاه های بیشتری با بالاترین ظرفیت به شبکه 6G متصل می شوند و به کمک توسعه هوش مصنوعی و اینترنت اشیا، مرز بین واقعی و مجازی ایجاد می شود. دنیاها کاهش می یابد. توسعه خودروهای خودران، پهپادها و گجت های پوشیدنی یکی از اتفاقاتی است که انتظار می رود در دنیای 6G رخ دهد.

از سال 1991 که نسل دوم تلفن های همراه یا 2G عرضه شد، به طور متوسط ​​هر 10 سال یک بار نسل جدیدی از تلفن های همراه به بازار عرضه شد. بنابراین، از آنجایی که تجاری سازی نسل پنجم (5G) در سال 2019 آغاز شد، انتظار می رود که آماده سازی 6G تا سال 2030 طول بکشد.

البته در حال حاضر متخصصان زیادی در شرکت های مختلف مشغول مطالعه 6G هستند و هر ساله پیشرفت هایی در این زمینه صورت می گیرد، اما توسعه 6G هنوز در مراحل اولیه است و نمی توان زمان دقیق راه اندازی و دسترسی به آن را مشخص کرد. به کاربران عمومی

مهمترین موضوع در هر نسل از ارتباطات سیار، سرعت انتقال داده و اطلاعات است. از نظر سرعت، پیش بینی می شود شبکه 4G از 1 مگابیت فراتر رود و با معرفی 5G، برای اولین بار شاهد سرعت حدود 20 گیگابیت بر ثانیه (یک گیگابیت در ثانیه برای هر کاربر) هستیم و در نسل بعدی و 6G انتظار می رود که باید منتظر باشیم تا سرعت به یک ترابایت برسد.

به گفته اپراتور سایت، تلفن همراه دوم، از سوی دیگر در این فناوری به کمک فناوری های روز و پهنای باند، میزان تاخیر به کمتر از یک میلی ثانیه می رسد. اتفاقاً باعث می شود پردازش اطلاعات دستگاه های دیجیتال به حداقل اندازه برسد و بسیاری از کارهایی که قبلا غیرممکن به نظر می رسید ممکن می شود.

یک مثال ساده این است که اگر یک گیمر آنلاین هستید، احتمالاً مشکل پینگ بالایی را تجربه کرده اید و 6G این تاخیرها را به میزان قابل توجهی از بین می برد. همین مزیت یعنی تاخیر بسیار کم در ارسال و دریافت اطلاعات در زمینه های مهمی مانند ماشین های خودران و جراحی های از راه دور بسیار مفید خواهد بود.

همچنین نسل ششم از نظر پوشش و دسترسی مزایای زیادی دارد زیرا به کمک ماهواره های 6G مناطقی از جهان که با مشکل آنتن دهی مواجه هستند به شبکه متصل می شوند. فناوری 6G با قابلیت هایی که باعث افزایش سرعت و ظرفیت انتقال اطلاعات می شود، مصرف انرژی کمتری دارد که باعث افزایش کارایی و عملکرد دستگاه های دیجیتال و موبایل می شود.

استفاده از ارتباطات نسل ششم چیست؟

مزایای گسترده 6G اضافه کردن بسیاری از ویژگی های مفید به گوشی های هوشمند، پوشیدنی ها، اتومبیل ها و روبات ها را ممکن می سازد. تشاهدة هوش سنتيلة يكي از انهاست; با ورود نسل پنجم ارتباطات بی سیم (5G)، فناوری های هوش مصنوعی مانند خودروهای خودران، هواپیماهای بدون سرنشین و هواپیماهای بدون سرنشین و مدیریت از راه دور بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

اکنون پیش بینی می شود که با معرفی 6G، خودروهای خودران محاسبات مورد نیاز برای پردازش مسافت، حرکت سایر خودروها و عابران پیاده را سریعتر انجام دهند و بسیاری از خطرات استفاده از این خودروها از بین خواهد رفت.

شهری را تصور کنید که در آن وسایل حمل و نقل عمومی، اتومبیل ها، عابران پیاده و همه لوازم جانبی و دستگاه های دیجیتال فوراً به هم متصل می شوند. تصاویری که قبلا در فیلم ها و سریال های علمی تخیلی مانند Blade Runner 2049 دیده ایم. اما این رویا با 6G دور از دسترس نیست زیرا توسعه هوش مصنوعی و فناوری های ذخیره سازی در فضای ابری یکی از دستاوردهای 6G است که امکان تغییرات فوق العاده را در شهرها فراهم می کند.

اما تاکنون چه کارهایی برای راه اندازی 6G انجام شده است؟ بسیاری از شرکت ها و اپراتورهای تلفن همراه در آمریکا، اروپا و شرق آسیا از چندین سال پیش تحقیقات و مطالعات خود را برای پیاده سازی ارتباطات نسل ششم (6G) آغاز کرده اند. به این ترتیب فعالیت های مختلفی انجام شده است.

در ایران اپراتورهای تلفن همراه و شرکت های دانش بنیان علاوه بر راه اندازی ارتباطات نسل پنجم، فعالیت اولیه خود را برای ارتباطات نسل ششم آغاز کرده اند. البته این فعالیت ها در مراحل مطالعاتی است و همکاری مشترک اپراتورها، دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی صورت گرفته است.

Fletcher Hobbs

نینجا آبجو عمومی. محقق اینترنت. معتاد وب هیپستر پسند. خواننده مغرور. زیاد می افتد

تماس با ما