فیونا و ایان به عنوان نام های طوفان بازنشسته شده اند

سازمان جهانی هواشناسی گفت که فیونا و ایان از لیست چرخشی نام‌های طوفان استوایی اقیانوس اطلس به دلیل مرگ و ویرانی که طوفان‌هایی با این نام‌ها در سال گذشته ایجاد کرد، کنار گذاشته می‌شوند.

این سازمان روز چهارشنبه در بیانیه ای اعلام کرد که فره جایگزین فیونا در لیست خواهد شد و ادریس جایگزین ایان خواهد شد.

طوفان های اقیانوس اطلس نام گذاری شده اند بر اساس شش فهرست حروف الفبای چرخشی که توسط WMO نگهداری می شود

این سازمان گفت که این نام ها هر شش سال یک بار تکرار می شود مگر اینکه طوفانی آنقدر مرگبار و ویرانگر باشد که نام آن بازنشسته شود. در مجموع، از سال 1953، زمانی که سیستم فعلی نام‌گذاری طوفان‌ها معرفی شد، 96 نام از فهرست آتلانتیک بازنشسته شده‌اند.

فیونا و ایان هر دو با حداکثر سرعت بادهای پایدار بیش از 130 مایل در ساعت به وضعیت رده 4 رسیدند.

فیونا در سپتامبر 2022 به آنتیل کوچک، پورتوریکو، جمهوری دومینیکن و ترکز و کایکوس حمله کرد و سپس به سمت شمال بر فراز اقیانوس اطلس غربی حرکت کرد و به کانادا برخورد کرد.

طوفان پورتوریکو را غرق در آب کرد و پس از اینکه به عنوان طوفان رده 1 به خشکی رسید، بیشتر جزیره را بدون برق گذاشت. بیش از 3 میلیارد دلار خسارت وارد کرد زیرا یک مسیر ویرانگر در سراسر دریای کارائیب و بعداً کانادا را پاره کرد، جایی که پس از کاهش رتبه از یک طوفان رده 3 به عنوان یک طوفان پسا گرمسیری رسید. این طوفان که WMO آن را پرهزینه ترین رویداد آب و هوایی شدید ثبت شده در اقیانوس اطلس کانادا توصیف کرده است، مسئول 29 مرگ بوده است.

بعداً در سپتامبر، ایان قبل از رسیدن به جنوب غربی فلوریدا به غرب کوبا حمله کرد. این طوفان که بادهای تنبیهی، باران بی امان و سیل ویرانگر را به همراه داشت، در نهایت عامل مرگ 147 نفر در فلوریدا بود.

WMO گفت: ایان همچنین بیش از 112 میلیارد دلار خسارت در ایالات متحده وارد کرد که “آن را به پرهزینه ترین طوفان در تاریخ فلوریدا و سومین طوفان پرهزینه در ایالات متحده تبدیل کرد.”

فصل طوفان اقیانوس اطلس رسما از اول ژوئن تا نوامبر ادامه دارد. 30. اگر تمام نام های طوفان در یک فصل تمام شود، از فهرست تکمیلی استفاده می شود.

امسال 21 نام عبارتند از: آرلین، برت، سیندی، دان، امیلی، فرانکلین، گرت، هارولد، ایدالیا، خوزه، کتیا، لی، مارگوت، نایجل، اوفلیا، فیلیپ، رینا، شان، تامی، وینس و ویتنی.

چهار نام از لیست 2017 – هاروی، ایرما، ماریا و نیت – در لیست امسال ظاهر نمی شوند زیرا آنها بازنشسته شده اند.

در فصل طوفان 2022، 14 طوفان نامگذاری شده بود که هشت مورد آن به شدت طوفان رسید.

طوفان‌ها در طول زمان مخرب‌تر شده‌اند، و این تا حدودی به دلیل تأثیر یک سیاره در حال گرم شدن است. تغییرات آب و هوایی طوفان‌های قوی‌تری ایجاد می‌کند و آنها آب بیشتری را به دلیل بارندگی‌های شدیدتر و تمایل به چرخش و پیچ و خم می‌ریزند. بالا آمدن دریاها و طوفان‌های آهسته‌تر می‌توانند موج‌های طوفان‌های مخرب‌تر و بالاتر را ایجاد کنند. اما انسان ها نیز با ادامه ساخت و ساز در مناطق آسیب پذیر ساحلی، در گران شدن خسارت طوفان نقش دارند.

WMO گفت که انتظار می رود قوی ترین طوفان ها در سطح رده 4 و 5 به دلیل تغییرات آب و هوایی بیشتر شوند.

Brendon Rice

نادر موسیقی لاعلاج. خالق تایید شده متعصب تلویزیون پیشگام غذا. یک قهوه ساز به طرز خشمگینی فروتن.

تماس با ما