قدرت ورزش: محافظت در برابر خونریزی عمده مغزی | سلامت نیوز

طبق تحقیقات دانشگاه گوتنبرگ، فعالیت بدنی و ورزش منظم ممکن است خونریزی را در افراد مبتلا به خونریزی داخل مغزی کاهش دهد. محققان بر ارتباط فعالیت بدنی در محافظت از مغز تاکید می کنند.

این مطالعه که در ژورنال Stroke and Vascular Neurology منتشر شد، داده‌های 686 نفر را بررسی کرد که از سال 2014 تا 2019 به دلیل خونریزی داخل مغزی در بیمارستان دانشگاه Sahlgrenska در گوتنبرگ تحت درمان قرار گرفتند.

یافته ها نتیجه یک تحلیل گذشته نگر است. اگرچه نمی توان پیوندهای علّی را ثابت کرد، اما حقایق روشن است: کسانی که به طور منظم فعالیت بدنی داشتند، نسبت به کسانی که بیکار بودن را گزارش کردند، خونریزی کمتری داشتند.
فعالیت بدنی حداقل به مدت حداقل چهار ساعت در هفته به فعالیت بدنی سبک مانند پیاده روی، دوچرخه سواری، شنا، باغبانی یا رقص تعریف می شود.

نویسنده اصلی این مطالعه آدام ویکتوریسون، دانشجوی دکترای علوم اعصاب بالینی در آکادمی Sahlgrenska، دانشگاه گوتنبرگ، و پزشک عمومی در بیمارستان دانشگاه Sahlgrenska است.

ما دریافتیم که افرادی که فعالیت بدنی منظمی دارند، به طور متوسط، حجم خونریزی 50 درصد کمتر از رسیدن به بیمارستان داشتند. ارتباط مشابهی قبلاً در مطالعات حیوانی دیده شده بود، اما هیچ مطالعه قبلی این را در انسان نشان نداده است. “

هرکسی که با خونریزی داخل مغزی مشکوک به بیمارستان مراجعه می کند، تحت اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) مغز قرار می گیرد. بسته به شدت خونریزی، ممکن است نیاز به جراحی مغز و اعصاب باشد. با این حال، در بیشتر موارد، از روش‌ها و داروهای غیرجراحی برای مدیریت علائم و ارتقای بهبودی بیمار استفاده می‌شود.

خونریزی داخل مغزی خطرناک ترین نوع سکته مغزی است و می تواند منجر به شرایط تهدید کننده زندگی شود. خطر عواقب شدید ناشی از خونریزی با وسعت خونریزی افزایش می یابد.

توماس اسکوگلند، دانشیار جراحی مغز و اعصاب در دانشگاه گوتنبرگ، جراح مغز و اعصاب در بیمارستان دانشگاه و یکی از می گوید: «در موارد خونریزی های شدید داخل مغزی، خطر افزایش فشار در جمجمه وجود دارد که به طور بالقوه می تواند منجر به پیامدهای کشنده شود. نویسندگان همکار این مطالعه

یافته‌ها صرف‌نظر از محل داخل مغز معنی‌دار بود. افراد فعال بدنی هم در نواحی عمقی مغز که اغلب با فشار خون بالا مرتبط هستند و هم در نواحی سطحی که با شرایط مرتبط با افزایش سن مانند زوال عقل مرتبط است، کاهش خونریزی را نشان دادند.

این مطالعه زمینه را برای تحقیقات بیشتر در مورد خونریزی های داخل مغزی و فعالیت بدنی ایجاد می کند. Katharina Stibrant Sunnerhagen، استاد پزشکی توانبخشی در دانشگاه گوتنبرگ و پزشک مشاور ارشد در بیمارستان دانشگاه Sahlgrenska، بر این مطالعه نظارت دارد.

او در پایان گفت: “ما امیدواریم که یافته های ما به درک عمیق تر خونریزی های داخل مغزی کمک کند و به توسعه اقدامات پیشگیرانه موثرتر کمک کند.”

Patrick Hodges

کاوشگر دوستانه استاد موسیقی مغرور. درونگرای افراطی کارشناس سفر. نویسنده. متعصب غذای بی عذرخواهی

تماس با ما