tardebanner

لندن به لاگوس: کونله آدیانجو نزدیک بود در صحرای صحرا در حین دوچرخه سواری بمیرد.

لاگوس، نیجریه (CNN) – کونله آدیانجو یک جسور است که به خود اعتراف کرده است که دو بار از قله کلیمانجارو بالا رفته و طی سه روز از لاگوس به آکرا دوچرخه سواری کرده است.

اما این آخرین ماجراجویی او است که پس از آن که با موفقیت یک موتور سواری از لندن به لاگوس را به پایان رساند، سر و صدایی ایجاد کرد.

این سفر 41 روز طول کشید زیرا او 13000 کیلومتر (8080 مایل) را در 11 کشور و 31 شهر طی کرد.

آدیانجو این سفر را تا حدودی برای جمع آوری پول برای فلج اطفال، همراه با باشگاه روتاری مترو ایکویی، نیجریه، جایی که او رئیس جمهور منتخب است، آغاز کرد. او می گوید که علت را به خاطر دوست دوران کودکی اش که از این بیماری ناتوان کننده رنج می برد انتخاب کرده است.

فلج اطفال برای من یک چیز شخصی است… به عنوان یک پسر، بهترین دوستم فلج اطفال داشت و وقتی شنا می‌کنیم یا فوتبال بازی می‌کنیم، هیچ‌کدام از این کارها را نمی‌توانست انجام دهد. متأسفانه دوستم چند سال پیش فوت کرد. فلج اطفال نداشته است، احتمالاً امروز هم زنده خواهد بود.”

سازمان بهداشت جهانی در سال 2020 نیجریه را عاری از ویروس فلج اطفال وحشی اعلام کرد، اما هنوز مواردی از واکسن در این کشور وجود دارد.

لحظاتی پر از مو

او به سی ان ان گفت که سواری سرگیجه آور آدیانجو در برخی از سخت ترین زمین های جهان منجر به لحظاتی پر از مو در مراکش شد.

“تجربه سوار شدن بر گردنه Tizi n’Tichka، این مسیری است که شما را به قله کوه اطلس می رساند. این جاده خطرناک ترین جاده در آفریقا محسوب می شود. این جاده مملو از آدرنالین است و جاده ای است که چشمان خود را از آن برمی دارید. جاده برای یک ثانیه یا می توانی به دره بروی…

سوار شدن بر گردنه کوهستانی حدود یک ساعت و 30 دقیقه طول می کشد. و می توانم به شما بگویم، یکی از سخت ترین یک ساعت و 30 دقیقه زندگی من است.

“اما می دانید، پس از تحمل این همه فشار، وقتی به قله کوه اطلس می رسید… پاداش این منظره بیشتر از تمام فشارهایی است که برای رسیدن به آنجا متحمل شده اید.”

آدیانجو پس از هیجان سواری در میان کوهستان به سمت صحرای صحرا حرکت کرد، تجربه ای که او می گوید به دلیل گرمای شدید از آن می ترسید.

او می گوید: “زمانی بود که در سمت موریتانی صحرای صحرای صحرای آفریقا بودم و دمای آسفالت 53 درجه سانتیگراد (127 فارنهایت) را بررسی کردم. دوچرخه ام را با سرعت 150 کیلومتر در ساعت هل می دادم و این یک حادثه بود که منتظر وقوع بود.” گفت.

با 1000 کیلومتر در روز رکاب زدن، هفت روز طول کشید تا از صحرا عبور کند.

او گفت: «صحرا یک محیط غیر دوستانه است. “این برای حمایت از زندگی طراحی نشده است. صحرا آنجاست تا شما را بکشد. نمی بخشد. شما اشتباه می کنید و ممکن است برنگردید.”

آدیانجو گفت که در طول سخت ترین مسیر سفر، او دو طوفان شن را تجربه کرد و تقریباً آبش تمام شد.

صحرا در سمت مراکش کاملاً با صحرای موریتانی متفاوت است. در سمت مراکش باد شدیدی می‌وزد. من دو بار طوفان شن را تجربه کردم که حدود 30 تا 40 دقیقه طول کشید. مجبور شدم دوچرخه را دراز بکشم و به صورت دراز بکشم. 30 دقیقه تا زمانی که طوفان تمام شد.”

کونله آدیانجو (C) در 29 مه 2022 پس از یک سفر 41 روزه از لندن با موتور سیکلت به باشگاه روتاری ایکجا در لاگوس می رسد تا برای کمپین پایان فلج اطفال کمک مالی و آگاهی جمع آوری کند.

کونله آدیانجو (C) در 29 مه 2022 پس از یک سفر 41 روزه از لندن با موتور سیکلت به باشگاه روتاری ایکجا در لاگوس می رسد تا برای کمپین پایان فلج اطفال کمک مالی و آگاهی جمع آوری کند.

BENSON IBEABUCHI/AFP از طریق گتی ایماژ

پس از زنده ماندن از طوفان ها، او گفت که تقریباً زنده نمی ماند زیرا آبش تمام شده بود.

من رانده شدم و در حالی که خسته بودم مشروب می خوردم و زمانی که متوجه شدم فقط یک لیتر در بسته هیدراتاسیونم باقی مانده است و حدود 450 کیلومتر راه باقی مانده است.

کم آبی، بی‌حسی و مجبور به آهسته سواری شد، ناگهان یک لندرور را دید که در بیابان پارک شده بود.

او گفت: «طبیعت به جای من صحبت کرد. “بعضی از بچه ها داشتند یک سافاری بیابانی انجام می دادند. من به سمت آنها رانندگی کردم و نمی توانستم صحبت کنم … صحبتم نامفهوم بود … آن مرد فقط گفت “حرف نزن، حرف نزن”. سپس به داخل خانه رفت. ماشین و دو بطری 1.5 لیتری آب به من داد. اگر آن بچه ها را نمی دیدم، نمی دانم امروز اینجا خواهم بود یا نه.

آدیانجو همچنین لحظاتی ترسناک را در بیابان تجربه کرد، زمانی که ناگهان شروع به شنیدن صداها کرد، حتی با وجود اینکه هیچ کس در اطراف او نبود – پدیده ای که در آن شرایط جوی در زمین خشک می تواند صدا را در فواصل طولانی منتقل کند.

او گفت: “این صدا امواج صوتی را به وضوح برای شما به ارمغان می آورد … و شما صداهایی را در اطراف می شنوید.” او افزود: “بسیاری از مردم فکر می کنند که این ارواح است اما فقط علم است.”

بازاندیشی در آفریقا

آدیانجو با مستندسازی سفرهای خود در رسانه های اجتماعی، طرفداران و خیرخواهان بسیاری از جمله اعضای باشگاه روتاری و سایرین از جامعه دوچرخه سواری را به خود جذب کرد. او گفت که او همچنین چند هوادار سرشناس از جمله نخست وزیر مالی، چوگل کوکالا مایگا را که درخواست ملاقات با او را داشت، انتخاب کرد.

آدیانجو که از 75 کشور بازدید کرده است، می گوید که شگفت انگیزترین چیز در مورد ماجراجویی هایش کشف غیرمنتظره ای در مورد آفریقا بود.

“قبل از رفتن به این سواری، من اطلاعات زیادی در مورد کتاب واقعی سیا در مورد کشورهایی که قرار بود به آنها سفر کنم، خواندم. به عنوان مثال، من بورکینافاسو را به خاطر مطالبی که در مورد بورکینافاسو خواندم، از سفر خود حذف کردم، اما لحظه ای که قدم برداشتم. پا در قاره آفریقا… می توانم به شما بگویم هر چه در مورد مردم آفریقا یا کشور آفریقایی خوانده ام دروغ است.

“آفریقا زیبا است. این سرزمین تنوع است. این سرزمین مهمان نوازی است و مردم دوستانه و مهربان هستند… این برای من چشم باز بود که بگویم ما آفریقا را کم فروشی کرده ایم… و ما از آنجایی که ما چیزهای درستی درباره خودمان نگفته‌ایم. تعطیلات بعدی من، تمام کارهایی که می‌خواهم انجام دهم در آفریقاست. چیزهای زیادی برای کشف در این قاره وجود دارد.”

یادداشت سردبیر: می‌توانید به درخواست تجدیدنظر جمع‌آوری سرمایه آدیانجو کمک مالی کنید gofundme.com

اعتبار عکس برتر: BENSON IBEABUCHI/AFP از طریق Getty Images

Kaia Lambert

گیمر. طرفدار رسانه های اجتماعی متخصص وب Wannabe. متعصب آبجو ارتباط دهنده. کارآفرین. گیک زامبی شیطانی. طرفدار پرشور تلویزیون عاشق بیکن غیرقابل درمان.

تماس با ما