ماکرون از سوناک در پاریس استقبال کرد و به یک فصل جدید اشاره کرد

هنگامی که امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه روز جمعه از ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا در پاریس استقبال کرد، مفسران به سرعت آن را اجتماع ارواح خویشاوند نامیدند: هر دو بانکدار سابق سرمایه‌گذاری در دهه 40 خود هستند. هر دو کشور درگیر اعتصابات، نابسامانی اقتصادی و اضطراب سیاسی هستند.

اما در حالی که اهمیت رهبران همفکر را می توان به راحتی در روابط خارجی نادیده گرفت، رابطه محسوس بین آقای. مکرون و آقای سوناک نمادی از اصلاح بالقوه روابط به هم ریخته بین بریتانیا و فرانسه است.

این دو مرد روز جمعه توافق کردند که بریتانیا به فرانسه پول بیشتری برای تقویت گشت زنی در سواحل نرماندی بدهد، جایی که هزاران پناهجو با قایق های کوچک در گذرگاه های خطرناک کانال انگلیسی به سمت بریتانیا حرکت می کنند. آنها برنامه‌هایی برای تعمیق همکاری‌های نظامی، از جمله توسعه نسل جدیدی از موشک‌های دوربرد را اعلام کردند که می‌تواند برای بازدارندگی متجاوزانی مانند روسیه، با جنگ در اوکراین به عنوان پس‌زمینه، مورد استفاده قرار گیرد.

دیپلمات ها و تحلیلگران می گویند ارزش واقعی این نشست، اولین دیدار رسمی رو در رو بین رهبران فرانسه و بریتانیا از سال 2018، کمتر جنبه ماهوی داشت تا نمادگرایی: دو همسایه متعهد شدند که پس از سال ها مشاجره بر سر برگزیت، ماهیگیری، هچ را دفن کنند. حقوق، حتی اتحاد زیردریایی بین ایالات متحده، استرالیا و بریتانیا که فرانسه داغدار را در حاشیه قرار داد.

و این در راس اصطکاک شخصی بین آقای. مکرون و بوریس جانسون، نخست‌وزیر سابق بریتانیا که رویکرد بی‌رحمانه و گهگاه طعنه‌آمیزش نسبت به فرانسه برای کسب امتیاز سیاسی در داخل، روابط را بدتر کرد.

پیتر ریکتس، سفیر سابق بریتانیا در فرانسه که رهبری گروهی از متخصصان جوان انگلیسی و فرانسوی را برای ملاقات با رهبران رهبری کرد، گفت: «این دو مرد به وضوح با هم خوب بودند. ما به الگویی بازگشته‌ایم که در آن رهبران می‌توانند در فضایی از اعتماد و اعتماد ملاقات کنند.»

از لحظه ای که آقای سوناک از رنجروور خود در کاخ الیزه برای کنفرانس خبری پس از جلسه پرید، آشتی در هوا بود.

حالا اگر صادق باشیم، روابط بین کشورهای ما در سال‌های اخیر با چالش‌هایی روبرو بوده است. سوناک گفت. او قبل از برگشت به میزبان خود و گفت: “Merci, mon ami” افزود: “جلسه امروز شروع جدیدی را رقم می زند.”

آقای. مکرون زبان شروعی جدید را تکرار کرد. او به زبان انگلیسی گفت: «ما باید پیامدهای برگزیت را برطرف کنیم. احتمالاً برخی از این پیامدها دست کم گرفته شده است، اما ما باید آنها را برطرف کنیم.»

دو طرف هنوز کارهای ناتمام دارند. فرانسه با بازگرداندن پناهجویان در بریتانیا به خاک فرانسه موافقت نکرد. آقای. ماکرون تصریح کرد که باید در مذاکرات با اتحادیه اروپا تصمیم گیری شود. اما آنها توافق کردند که همکاری را برای سرکوب باندهایی که افراد را از طریق کانال منتقل می کنند، تقویت کنند، موضوعی که آقای او را آزار داده است. دولت محافظه کار سوناک با افزایش تعداد گذرگاه ها.

بریتانیا در طول سه سال 541 میلیون پوند (651 میلیون دلار) به فرانسه پرداخت خواهد کرد تا صدها پلیس اضافی برای گشت زنی در سواحل برای جلوگیری از پناهندگانی که اخیراً از کشورهای دیگر آمده اند، کمک کند. همچنین هزینه هواپیماهای بدون سرنشین بیشتر و یک مرکز بازداشت در فرانسه را نیز پرداخت خواهد کرد. آقای. سوناک توقف گذرگاه های غیرقانونی را یکی از اهداف اصلی دولت خود قرار داده است، اگرچه کارشناسان مهاجرت می گویند که آنها تردید دارند که حتی هزینه های اضافی نیز این کار را انجام دهد.

آقای. مکرون گفت که می‌خواهد از این روابط احیا شده برای هماهنگی بیشتر حمایت ما از اوکراین استفاده کند و اعلام کرد که هر دو کشور به طور مشترک به نیروهای اوکراینی آموزش خواهند داد. اما آن‌ها از وعده‌های ملموس در مورد تحویل انواع تسلیحات پیشرفته، مانند جت‌های جنگنده، که کیف برای آن تلاش می‌کرد، دوری کردند.

با وجود نشان دادن اتحاد، کمک های نظامی بریتانیا به اوکراین هنوز چندین برابر کمک های فرانسه است. بریتانیا به عنوان متحد اولیه و سرسخت اوکراین عمل کرده است، در حالی که فرانسه مرددتر از خود نشان داده است.

مجتبی رحمان، تحلیلگر گروه مشاوره ریسک سیاسی Eurasia Group گفت: «مسائل دشوار زیادی بین دو طرف وجود دارد. آنها حول این موضوعات می رقصند زیرا در این مرحله، اهمیت نمادین دیده شدن در تنظیم مجدد روابط مهمتر از ماهیت آن است.

او افزود: “این همه چیز در مورد شیمی بین این دو مرد است.”

آقای. تماس سوناک با آقای. ماکرون یک هفته پس از انعقاد یک توافق مهم با اتحادیه اروپا در مورد وضعیت تجاری ایرلند شمالی و حل و فصل یکی از آزاردهنده ترین میراث برگزیت آمد. تهدید بریتانیا به پاره کردن توافق قبلی با بروکسل در مورد ایرلند شمالی، که توسط آقای ایرلند اعلام شده بود. جانسون باعث تنش در سراسر بلوک تجاری شده بود.

روابط با فرانسه، نزدیکترین همسایه قاره ای آن، به ویژه تیره بود. از زمانی که بریتانیا در سال 2020 اتحادیه اروپا را ترک کرد، این دو بر سر تجارت، ایمنی واکسن ساخت بریتانیا در طول همه‌گیری کروناویروس و حق ماهی‌گیری کشتی‌های ترال فرانسوی در آب‌های بریتانیا در نزدیکی جزیره جرسی با یکدیگر دعوا کردند.

در سال 2021، دو نیروی دریایی آن‌ها کشتی‌های جنگی را در جریان یک بن‌بست تنش‌آمیز بین قایق‌های ماهیگیری در جرسی مستقر کردند. نسخه آنلاین دیلی میل آن را «ترافالگار جدید ما» اعلام کرد، عنوانی نفس‌گیر که ارزش سیاسی داخلی ماندگار را برای محافظه‌کاران به خاطر اختلاف قدیمی با فرانسوی‌ها تداعی می‌کرد.

روابط توسط آقای کمک نشد. پیشینیان سوناک، آقای. جانسون و لیز تراس، که اغلب به نظر می رسید بیشتر مشتاق بهره برداری از احساسات ضد فرانسوی هستند تا اجتناب از اختلافات. ام‌اس. تراس در طول مبارزات انتخاباتی خود برای رهبر حزب محافظه کار از گفتن اینکه آیا آقای. مکرون دوست یا دشمن بود. هنگامی که فرانسه از خروج از اتحاد دفاعی با استرالیا و ایالات متحده به نفع بریتانیا ابراز خشم کرد. جانسون با تمسخر گفت: “Donnez-moi un break.”

ناهنجاری آن قسمت ها به طور کامل از بین نرفته است. دوشنبه آینده، آقای سوناک به سن دیگو سفر خواهد کرد تا مرحله بعدی این اتحاد را با رئیس جمهور بایدن و نخست وزیر استرالیا، آنتونی آلبانیز اعلام کند. به عنوان بخشی از این توافق، بریتانیا در نهایت زیردریایی هایی را به استرالیا عرضه خواهد کرد.

با این حال، بحران مهاجران شاید سخت ترین و حل نشدنی ترین مسئله پیش روی دو کشور باشد. دوشنبه گذشته، آقای سوناک قوانین سختگیرانه ای را اعلام کرد که به دولت اجازه می دهد تقریباً همه پناهجویانی را که به طور غیرقانونی وارد بریتانیا شده اند، خارج کند. گروه‌های حقوق بشر این پیشنهاد و زمان‌بندی آن را درست قبل از نشست سران با آقای دکتر محکوم کردند. مکرون در پاریس کمی ابروها را بالا انداخت.

آقای. به گفته تحلیلگران، مکرون انگیزه های خاص خود را برای بازسازی روابط با لندن دارد. مشارکت فعال بریتانیا برای جامعه سیاسی اروپا، گروهی متشکل از 44 کشور با تمرکز بر امنیت، که او سال گذشته افتتاح کرد، مهم است. مقامات نظامی فرانسه نیز با توجه به نظامی پیچیده و حمایت قوی از اوکراین، مشتاق هستند تا با همتایان انگلیسی خود رایزنی‌ها را عمیق‌تر کنند.

بی اعتمادی پس از برگزیت با تلاش های بریتانیا برای دستیابی به توافقات دوجانبه با کشورهای اتحادیه اروپا تشدید شد که مقامات فرانسوی آن را تضعیف این اتحادیه 27 عضوی می دانستند.

جورجینا رایت، رئیس برنامه اروپا در موسسه مونتین، یک اندیشکده فرانسوی، گفت: از طرف بریتانیا، آنها احساس کردند که فرانسه در تلاش است بریتانیا را به دلیل خروج از اتحادیه اروپا تنبیه کند.

حتی روز جمعه خانم رایت گفت، دو طرف اولویت های رقابتی داشتند. او گفت که فرانسه نمی‌خواست این یک «اجلاس با قایق‌های کوچک» باشد. این کشور بیشتر علاقه مند به از سرگیری همکاری های دفاعی نزدیک تر با بریتانیا، مطابق با آقای آقای بود. هدف دیرینه مکرون از همکاری نظامی بیشتر اروپا که وابستگی به ایالات متحده را کاهش دهد.

خانم هر دو طرف می‌خواهند برگزیت، تنش‌ها را خط بکشند و می‌خواهند دوباره به هم وصل شوند. رایت گفت. اما این نشست بعدی است که مهم است. اجلاس بعدی به ما خواهد گفت که آیا همکاری واقعاً تقویت شده است یا خیر.

Mckenzie Elliott

عاشق عمومی قهوه. مزاحم خشمگینانه فروتن. Wannabe tv متعصب. حرفه ای موسیقی آزاد. بت نوجوان آینده.

تماس با ما