tardebanner

مش حفار پیر: راز جاودانگی بر ملا می‌شود!

فرارو- با چهره مدرن ضد پیری آشنا شوید: مش حفر برهانه. این حیوانات چاق و دندان دار شاید از نظر زیبایی زیباترین حیوانات نباشند. با این حال، طبق نتایج تحقیقات، این حیوانات کوچک بدون مو سالم رشد می کنند، به ندرت به سرطان مبتلا می شوند و نسبت به اسید حساس نیستند.

بحراول فرارو به نقل از یورونیوز، اکنون دانشمندان دانشگاه کمبریج به دنبال استفاده از ویژگی‌های ذکر شده در موش‌های حفاری برهنه برای درمان بهتر بیماری‌های انسانی و بیماری‌های التهابی مانند آرتریت هستند.

پروفسور ایوان سنت جان اسمیت، مدیر پروژه تحقیقاتی موش‌های حفار برهنه دانشگاه کمبریج می‌گوید: «خیلی خوب است که اکنون پزشکی می‌تواند به مردم کمک کند عمر طولانی‌تری داشته باشند، اما متأسفانه ما نمی‌توانیم به خوبی با بیماری‌های مرتبط با افزایش سن مانند زوال عقل مقابله کنیم. اگر بتوانیم بفهمیم که چرا موش‌های برهنه حفاری واقعاً این مشکلات را ندارند، چیزهای زیادی برای یادگیری وجود خواهد داشت.”

موش های برهنه حفاری چه نوع حیواناتی هستند؟

موش‌های حفاری برهنه بیشتر شبیه یک قفسه کوکتل سوسیس با دندان‌های بزرگ و بیرون زده هستند. این حیوانات اغلب به عنوان “سگ برهنه زشت” شناخته می شوند.

نام لاتین این حیوان Heterocephalus glaber است که به معنای “چیزها متفاوت است” نیز می باشد. این موجودات تنها پستانداران آرام شناخته شده در جهان هستند و صدایی شبیه پرنده تولید می کنند و با دندان های خود حفاری می کنند. حدود 80 موش برهنه حفاری می توانند در کنار هم در سوراخ های زیرزمینی زندگی کنند.

اسمیت توضیح می دهد که زیستگاه غیرمعمول این موش ها ممکن است مصونیت آنها را در برابر اسید توضیح دهد.

او می گوید: “تحقیقات ما یک تنوع ژنتیکی را در موش حفاری برهنه شناسایی کرده است، به این معنی که مانند اسید به عنوان یک بی حس کننده برای اعصاب آنها عمل می کند. ما فکر می کنیم این به این دلیل است که این حیوانات در زیر زمین زندگی می کنند، جایی که دی اکسید کربن را بازدم می کنند. آنها تجمع می کنند و با رطوبت واکنش می دهند و اسید کربنیک تشکیل می دهند. چنین شرایطی برای زندگی باعث رشد آنها شده است، به طوری که درد ناشی از اسید را ندارند و می توانند در لانه خود ایمن بمانند.”

همچنین موش های برهنه حفاری سن غیر طبیعی دارند. علاوه بر این که این موش ها می توانند بیش از سه دهه زندگی کنند، اندازه و شکل آنها نیز ثابت می ماند. مسن ترین حفار برهنه شناخته شده در سن 39 سالگی درگذشت. ظاهر موش های حفاری برهنه به حدی حفظ شده است که تشخیص موش سه ساله و 30 ساله برای محققان دشوار است.

اسمیت می گوید: “در سن 38 سالگی با یک موش حفار برهنه 37 ساله آشنا شدم. رگه های خاکستری در موهایم و چین و چروک روی صورتم داشتم، اما یک موش حفار برهنه عالی به نظر می رسید”!

این موش ها معمولاً «سالم» پیر می شوند و معمولاً علت مرگ آنها در جریان درگیری با حیوان دیگری است و نه به دلیل بیماری.

همچنین مشاهده نمی شود که موش های حفاری برهنه به سرطان مبتلا شوند و تنها موارد کمی سرطان مشاهده شده است. در این شرایط، بسیاری از حیوانات کوچک، مانند موش، حتی بیشتر از انسان در معرض ابتلا به سرطان هستند.

تیم تحقیقاتی معتقد است که پرش در حفار برهنه احتمالا با سرعت کمتری نسبت به موش و انسان اتفاق می افتد. این موضوع می تواند عواقبی برای درمان طب انسانی داشته باشد.

اسمیت می گوید: زمانی که دانش بیشتری به دست آوریم، می توانیم این دانش را به انسان یا حیواناتی که مشکلاتی مانند درد التهابی، آرتریت و سرطان دارند، منتقل کنیم.

Aria Coffey

مجری کل کارشناس موسیقی. الکل گیک لاعلاج ایجاد کننده. علاقه مندان به زامبی ها

تماس با ما