tardebanner

مصاحبه: «بندهای شرم را در مورد برده داری بشکنید» – کارشناسان حقوق سازمان ملل |

دبیر کل سازمان ملل متحد در پیام خود به مناسبت روز … آنتونیو گوترش گفت که این فرصتی است برای «جشن میراث و فرهنگ متنوع مردم آفریقایی تبار و سهم عظیم آنها در جوامع ما در طول تاریخ.

“با این حال، در سراسر جهان، میلیون ها نفر آفریقایی تبار هنوز در معرض نژادپرستی و تبعیض نژادی عمیقاً ریشه دار و سیستماتیک هستند.. به همین دلیل است که سازمان ملل متحد همچنان خواستار احترام کامل به حقوق بشر و آزادی های اساسی آنها است جبران در صورت نقض این موارد و عذرخواهی و غرامت رسمی برای اشتباهات فاحش برده داری و استعمار

دومینیک دی یک وکیل حقوق بشر و یکی از اعضای آن است گروه کاری کارشناسان سازمان ملل در مورد افراد آفریقایی تبارتی ورن شپرد یک مورخ اجتماعی و رئیس انجمن است کمیته رفع تبعیض نژادی سازمان ملل (CERD).

کارشناسان حقوق با UN News به گفتگو نشستند تا در مورد تجربیات خود از نژادپرستی صحبت کنند، و اینکه چرا نیاز به پذیرش گسترده تری وجود دارد که اقتصاد جهانی امروز بر اساس سرکوب سیاه پوستان ساخته شده است.

اخبار سازمان ملل دومینیک، شما می گویید “نژادپرستی روزمره عادی شده است”. منظور شما از آن چیست؟

روز دومینیک این ایده که من همیشه نمی‌توانم در شهر نیویورک تاکسی بگیرم، مدت‌هایی که پدر و مادرم طی کردند، تا مطمئن شوند که من فوق‌العاده تحصیل کرده‌ام، تا بتوانم با روش‌هایی مقابله کنم که ممکن است توسط دنیایی که می‌بیند اشتباه تعبیر یا توصیف شود. پوست من و به تعبیری متفاوت از آنچه واقعا هستم می آید.


دومینیک دی وکیل حقوق بشر و رئیس کارگروه کارشناسان سازمان ملل در مورد افراد آفریقایی تبار است.

اخبار سازمان ملل پس شما آن را درونی می کنید و شما و شما فقط می گویید این زندگی است، این طور است؟

روز دومینیک خوب، نه خیلی «این طور است»، بلکه برای مقابله با هر قسمت از نژادپرستی روزمره که از معلمان، قضات، پلیس، جامعه عادی، حتی افرادی که دوستانتان را تجربه می کنید، واقعاً مقابله کنید. این ایده که نژادپرستی گاه به گاه تا این حد در جامعه ما عادی شده است به این معنی است که برای زنده ماندن از آن، در واقع باید در مورد شیوه های تعامل خود بسیار متفکر باشیم.

برای کسانی از ما که روی نژادپرستی کار می کنیم، فرصتی برای حمایت و افزایش آگاهی داریم. به عنوان مثال، در یک بازدید از کشور، در مورد نژادپرستی صحبت خواهم کرد که ممکن است در همان کشور تجربه کرده باشم، اما ممکن است مستقیماً با آن مقابله نکرده باشم زیرا سلامت عقل و تعادل من اهمیت دارد.

این نژادپرستی گاه به گاه روزمره در واقع چنان در جامعه ما آمیخته شده است که ما نه تنها آن را نمی بینیم، بلکه فرهنگ واقعاً فعال انکار وجود دارد که به صورت فراملی عمل می کند.

اخبار سازمان ملل آیا پذیرش این ایده را می بینید که ممکن است نوعی غرامت وجود داشته باشد؟

روز دومینیک من فکر می کنم که مانند هر موضوع دیگری، صحبت در مورد آن کمک می کند. مثال های نشاط آور کمک می کند. استدلال های جدیدی توسط افرادی که در تعدادی از فضاهای حرفه ای فعالیت می کنند ارائه می شود. بنابراین، گفتمان در حال تحول است.

اخبار سازمان ملل تجارت برده فراآتلانتیک در اظهارات دبیر کل در وب سایت برای روز جهانی افراد آفریقایی تبار. آیا متعجب هستید که تجارت برده ماوراء اقیانوس اطلس هنوز هم چنین موضوعی زنده است، به ویژه در ایالات متحده؟

ورن شپرد فقط بگم که خوشحالم که هست.

شهردار لندن آن را جدی می‌گیرد: اخیراً یک سخنرانی در آنجا در مورد این موضوع، پنجمین سخنرانی‌ام، در تالار شهر برگزار کردم که بسیار مورد توجه قرار گرفت.

اما اولین چیزی که با من روبرو شد این بود که از طریق مهاجرت از من انگشت نگاری شد، انگار که یک جنایتکار هستم. واقعا متلاشی شدم اما بعد با خودم گفتم، افرادی هستند که نیاز دارند امشب حرف های من را بشنوند و بنابراین، ظالمان من را از انجام کاری که باید انجام دهم، باز نمی دارند.

این هشیارکننده بود زیرا او به من گفت، هیچ سیاهپوستی از نژادپرستی و پروفایل نژادی معاف نیست، و من فکر می‌کنم ما باید در این مورد واقع‌بین باشیم.

اخبار سازمان ملل در ایالات متحده ما شاهد واکنش شدید به نظریه نژاد انتقادی هستیم…

روز دومینیک این تهدیدی برای برتری سفیدپوستان است، تهدیدی برای امتیازات و قدرتی که مردم توانسته اند با کالایی کردن سفیدی خود به عنوان ارزش به دست آورند. ما حتی این را در کار توسعه بین المللی می بینیم.

نظریه نژاد انتقادی می‌گوید، بیایید به آنچه دنیایی را که امروز در آن زندگی می‌کنیم، نگاه کنیم، بیایید نگاهی انتقادی به تاریخ داشته باشیم. در واقع نباید یک تهدید باشد.

ما سعی می کنیم نگاهی دقیق و صادقانه به جهان امروزی ارائه دهیم، و وقتی در مورد چیزهایی مانند تجارت برده صحبت می کنیم، در مورد لحظه ای از تاریخ صحبت می کنیم، لحظه ای از تاریخ جهانی که در آن روابط فراملی در حال برقراری بود. توسعه یافت، جایی که اقتصاد بازار و اقتصاد اعتباری متولد شد. و همه این اصطلاحات اقتصادی فانتزی که ما امروز استفاده می کنیم با استفاده از بدن سیاه به عنوان وثیقه، به عنوان موضوع تجارت، هم در بازارهای مالی و هم در بازار کشاورزی ایجاد می شدند.

اخبار سازمان ملل پس آیا درست است که بگوییم اقتصاد جهانی کنونی، به شکلی که اکنون است، بر اساس ظلم و ستم سیاهان بنا شده است؟

روز دومینیک منصفانه است که بگوییم، به مسیرهای پرواز نگاه کنید: اگر زمانی در آفریقا سفر می کنید، اگر به مستعمرات سابق بریتانیا می روید، با بریتیش ایرویز سفر خواهید کرد. اگر به مستعمرات سابق فرانسه می روید، با ایرفرانس سفر خواهید کرد. مالک الماس های آفریقای جنوبی کیست؟ اینها میراث یک رابطه استعماری است که نه تنها بر ثروت جهانی، بلکه بر قدرت ژئوپلیتیکی حاکم است.

من پیشنهاد نمی‌کنم که عدالت نژادی باعث ناراحتی آن شود، اما شاید آگاهی از آن می‌تواند انگیزه فعالیت‌هایی را ایجاد کند که واقعاً اشتباهات را اصلاح کنند.


غل و زنجیر برای بستن بردگان در نمایشگاه تجارت برده ترانس آتلانتیک در مقر سازمان ملل در نیویورک استفاده می شد.  (فیله)

عکس سازمان ملل/مارک گارتن

غل و زنجیر برای بستن بردگان در نمایشگاه تجارت برده ترانس آتلانتیک در مقر سازمان ملل در نیویورک استفاده می شد. (فیله)

ورن شپرد به نظر من، جنبش جبران خسارت، که در حال افزایش است، حقایقی را آشکار می کند که مردم سعی می کنند پنهان کنند. من فکر می‌کنم این یک تهدید است و به همین دلیل است که کسانی که احتمال واقعی این را می‌بینند که به جایی می‌رود، واکنش‌های منفی نشان می‌دهد.

آنها فکر می کنند که بهتر است نسلی از مردم داشته باشند که در مورد این چیزها نمی دانند. آن وقت مجبور نیستیم نسبت به گذشته احساس گناه کنیم.

و وقتی در مورد منطقه کارائیب صحبت می کنیم، شرم در مورد گذشته وجود دارد، که اغلب جایگاهی را که باید در اختیار دانش باشد، پر می کند.

ما باید بند شرم را که برخی از مردم نسبت به گذشته احساس می کنند، بشکنیم و از دانش به عنوان رهایی استفاده کنیم.

اخبار سازمان ملل مردمی که از این مظلومیت تاریخی بهره برده اند چه باید بکنند؟


جزئیاتی از

عکس سازمان ملل/دورا برکوویتز

جزئیاتی از “کشتی بازگشت”، یادبود دائمی در قدردانی از این تراژدی و با در نظر گرفتن میراث برده داری و تجارت برده در اقیانوس اطلس.

ورن شپرد من فکر نمی کنم عدالت جبرانی غرامت فقط چیزی باشد که قربانیان و کسانی را که همچنان از این میراث رنج می برند، راضی کند. اگر همه ما صادقانه و صادقانه در گفتگوی عدالت جبرانی شرکت کنیم، از جمله کسانی که در اروپا زندگی می کنند، در شکم فضاهایی که به دیگران ظلم می کنند، فکر می کنم برای همه رهایی بخش خواهد بود.

اگر در جامعه‌ای ممتاز زندگی می‌کنید، اگر در یک قدرت استعماری سابق زندگی می‌کنید و زیرساخت‌های اجتماعی آن کشور را با زیرساخت‌های اجتماعی در جنوب مقایسه می‌کنید، و وقتی نقاط را به هم وصل می‌کنید، متوجه می‌شوید که از میراث‌های آن سود می‌برید. درد و رنج اجداد من، همین طور است.

شما نمی توانید بگویید به من ربطی ندارد، در حالی که از یک سیستم آموزشی خوب، یک سیستم بهداشتی خوب، یک زیرساخت خوب بهره مند هستم. برخی از ارث بهره بردند و برخی دیگر که در زمان رهایی یا استقلال چیزی به دست نیاوردند، همچنان به تلاش خود ادامه می دهند تا به اندک بسنده کنند.

به همین دلیل است که می بینیم بسیاری از دانشگاه ها و مؤسسات مذهبی در بریتانیا در حال بررسی نقش آنها و چگونگی بهره مندی آنها از تجارت فراآتلانتیک آفریقایی های برده شده هستند.

روز دومینیک ما باید زخم اخلاقی را که نژادپرستی در جامعه ما وارد کرده است بپذیریم، تا جایی که حتی نمی توانیم بپذیریم که با نژادپرستی به عنوان یک امر روزمره قدم می زنیم.

همه ما در آن آموزش دیده ایم. ما برای تقویت آن مزایایی به دست می آوریم، و همچنین به طور ضمنی در رسانه ها و آموزش ما و در زندگی صمیمی ما تقویت می شود. این واقعیت چیزی است که ما باید با آن مقابله کنیم.


Marisol Snow

خیلی پایین میاد کارآفرین حرفه ای. پیشگام بیکن. ادم شبکه های اجتماعی متعصب موسیقی هاردکور. پزشک اینترنت.

تماس با ما