موشک ماه “بسیار پیچیده” ناسا به سکوی پرتاب برای اولین پرواز آزمایشی تحت برنامه آرتمیس منتقل شد | اخبار جهان

کیپ کاناورال (ایالات متحده): موشک ماه جدید ناسا روز چهارشنبه پیش از اولین پرواز خود در کمتر از دو هفته به سکوی پرتاب رسید. این موشک 322 فوتی (98 متری) اواخر شب سه شنبه از آشیانه ماموت خود بیرون آمد و جمعیتی از کارکنان مرکز فضایی کندی را به خود جلب کرد. نزدیک به 10 ساعت طول کشید تا موشک با طلوع خورشید به سمت سکو حرکت کند.

ناسا قصد دارد در 29 آگوست پرواز آزمایشی ماه را انجام دهد. هیچ کس داخل کپسول خدمه بالای موشک نخواهد بود، فقط سه مانکن – آدمک های آزمایشی که با حسگرهایی برای اندازه گیری تشعشع و ارتعاش جمع می شوند.

این کپسول برای چند هفته در مداری دور به دور ماه پرواز می کند و سپس برای سقوط در اقیانوس آرام به عقب برمی گردد. کل پرواز باید شش هفته طول بکشد.

این پرواز اولین تصویر از ماه در برنامه آرتمیس ناسا است. آژانس فضایی در نظر دارد طی دو سال یک پرواز در مدار ماه با فضانوردان و فرود ماه توسط خدمه انسانی در اوایل سال 2025 انجام دهد. این بسیار دیرتر از زمانی است که ناسا زمانی که بیش از یک دهه پیش برنامه را به عنوان شاتل فضایی تأسیس کرد، پیش بینی می کرد. ناوگان بازنشسته شد سال ها تاخیر میلیاردها دلار بر هزینه افزوده است.

موشک جدید ماه ناسا SLS که مخفف Space Launch System است، 41 فوت (12 متر) کوتاه تر از موشک های Saturn V است که نیم قرن پیش در زمان آپولو استفاده شد. اما قدرتمندتر است، با استفاده از یک مرحله اصلی و تقویت‌کننده‌های دوقلوی تسمه‌ای، مشابه آنهایی که برای شاتل‌های فضایی استفاده می‌شوند.

بیل نلسون، مدیر ناسا در این ماه گفت: “وقتی به موشک نگاه می‌کنید، تقریباً یکپارچه‌سازی با سیستم‌عامل به نظر می‌رسد. به نظر می‌رسد که ما به عقب به سمت زحل V نگاه می‌کنیم.” اما این یک موشک و فضاپیمای کاملاً متفاوت، جدید، بسیار پیچیده و پیچیده تر است.»

در طول آپولو، 24 فضانورد به ماه پرواز کردند که 12 نفر از آنها از سال 1969 تا 1972 روی ماه فرود آمدند.

نلسون گفت: “من می خواهم تاکید کنم که این یک پرواز آزمایشی است.” “این تازه آغاز است.”

این سومین سفر موشک به سکو بود. آزمایش شمارش معکوس در ماه آوریل با نشت سوخت و سایر مشکلات تجهیزات مختل شد و ناسا را ​​مجبور کرد موشک را برای تعمیر به آشیانه بازگرداند. تمرین لباس در ماه ژوئن در پد تکرار شد و نتایج بهبود یافت.

Adrienne Daniel

قهوه‌کار بسیار جذاب. دانشجو. محقق سفر. بت نوجوان آینده.

تماس با ما