tardebanner

نتانیاهو در آستانه پیروزی در انتخابات با متحدان راست افراطی

بنیامین نتانیاهو، سیاستمدار کهنه کار اسرائیلی روز چهارشنبه در آستانه بازگشت به قدرت ظاهر شد و نتایج اولیه انتخابات نشان داد که اتحاد او با راست افراطی پیشروی محدودی دارد.

به گفته کمیته مرکزی انتخابات، با شمارش حدود 84 درصد آرا در ساعت 755 به وقت گرینویچ، نتانیاهو ممکن است برای بازگشت چشمگیر آماده شود.

او در تجمعی در اوایل روز چهارشنبه به هواداران حزب راستگرای لیکود خود گفت: «ما به یک پیروزی بزرگ نزدیک هستیم.

اما رقیب اصلی او، یائیر لاپید، نخست وزیر موقت، به حامیان خود در تل آویو گفت که “هیچ چیزی قطعی نشده است” و حزب میانه رو او “یش آتید” “صبورانه منتظر نتایج نهایی خواهد بود”.

این دو رقیب برای ائتلاف اکثریت در پارلمان 120 کرسی اسرائیل با هم رقابت می‌کنند که نتایج اولیه بلوک نتانیاهو را پس از پنجمین انتخابات این کشور در چهار سال گذشته پیشتاز می‌کند.

نخست‌وزیر سابق با ظهور بلوک راست افراطی صهیونیسم مذهبی ایتامار بن‌گویر، که دستاوردهای بزرگی به دست آورد و انتظار می‌رود به عنوان سومین حزب بزرگ ظاهر شود، خوشحال شده است.

در حالی که رقبای طولانی‌ترین نخست‌وزیر اسرائیل نفس خود را حبس می‌کنند، در صفحه اول روزنامه پرنفوذ اسرائیل، یدیعوت آحارونوت، آمده است: «نتانیاهو یک پیروزی قاطع می‌خواهد؛ لاپید به تساوی امیدوار است، بن‌گویر جشن می‌گیرد».

اما احزاب کوچکی که کرسی‌هایشان می‌تواند نقش مهمی در مذاکرات ائتلاف داشته باشد، در آستانه انتخابات قرار دارند.

حاشیه ها بسیار کم به نظر می رسد و انتخابات قبلی نشان داده است که تعدیل های جزئی در حین شمارش می تواند باعث ایجاد یا شکست یک دولت شود.

مشارکت بالا

نشانه های اولیه برای نتانیاهو 73 ساله مثبت بود که به اتهام فساد در محاکمه است که او آن را رد می کند.

شمارش رسمی، لیکود را با 31 کرسی در مسیر کسب مقام اول قرار داد.

این تعداد، همراه با آمارهای کنونی برای اتحاد راست افراطی صهیونیسم مذهبی و دو حزب یهودی افراطی ارتدوکس حامی نتانیاهو، 65 کرسی به این بلوک می دهد.

یک پیروزی آشکار برای این بلوک به سلطنت کوتاه هشت حزب تحت رهبری لاپید که سال گذشته موفق شد نتانیاهو را برکنار کند، پایان خواهد داد.

یش آتید از لاپید با 24 کرسی در مسیر کسب مقام دوم مورد انتظار قرار گرفت.

یائل شومر، مدرس ارشد سیاست در دانشگاه تل آویو، به خبرگزاری فرانسه گفت که شمارش «ده سوزن و سوزن» بوده است.

او گفت که “می تواند روی چند هزار رای باشد” تا بر کرسی ها تأثیر بگذارد و نتیجه نهایی را تغییر دهد.

در فضای بن‌بست سیاسی، نگرانی‌ها در مورد خستگی رای‌دهندگان گسترده بود، اما در نهایت 71.3 درصد از رای‌دهندگان در آن شرکت کردند که بالاترین میزان از سال 2015 است.

ظهور راست افراطی

ایتامار بن گویر، رهبر راست افراطی، کلید کمک به نتانیاهو برای بازگشت به قدرت خواهد بود، زیرا طبق آخرین نتایج، بلوک صهیونیسم مذهبی او در مسیر کسب 14 کرسی است و حضور فعلی آن در پارلمان را دو برابر می کند.

بن‌گویر که از اسرائیل می‌خواهد کل کرانه باختری را به خاک خود ضمیمه کند، گفت که ظهور او ناشی از نگرانی‌های امنیتی اسرائیل است.

او با تکرار درخواست خود از سرویس‌های امنیتی برای استفاده از نیروی بیشتر علیه فلسطینی‌ها، گفت: «زمان آن فرا رسیده است که به ارباب کشورمان برگردیم».

آیدا توما سلیمان، نماینده عرب اسرائیلی، گفت که نتانیاهو ممکن است در مسیر تشکیل دولتی “با فاشیست ها در کنارش” باشد.

این رای گیری در حالی برگزار شد که خشونت در سراسر قدس شرقی و کرانه باختری اشغالی توسط اسرائیل ضمیمه شده است.


بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، حداقل 29 فلسطینی و سه اسرائیلی در ماه اکتبر در این مناطق کشته شدند.

در حالی که روز چهارشنبه در حال شمارش آرا بود، نظامیان اسرائیلی یک فلسطینی را کشتند، ارتش اعلام کرد یک سرباز با یک ون را در کرانه باختری اشغالی به شدت مجروح کرد.

در حالی که بسیاری از نامزدها از امنیت به عنوان یک نگرانی یاد می کنند، هیچ یک متعهد به احیای گفتگوهای رو به مرگ صلح با فلسطینی ها نشدند.

محمد شتیه، نخست وزیر فلسطین گفت که نتایج پیش بینی شده انتخابات نشان دهنده “افراطی گری و نژادپرستی در جامعه اسرائیل در حال رشد است”.

لاپید معمار آخرین ائتلاف بود که برای اولین بار یک حزب عربی را وارد میدان کرد.

این اتحاد بعید پس از آن امکان پذیر شد که منصور عباس حزب رام خود را از یک صفحه متحد با دیگر احزاب تحت رهبری عرب بیرون کشید و راه را برای پیوستن او به ائتلاف هموار کرد.

اما حمایت پیشگام رام از ائتلاف در جامعه عرب که حدود 20 درصد از جمعیت اسرائیل را تشکیل می دهد، مثبت تلقی نشد.

صبح روز چهارشنبه، مشخص نبود که آیا رام از آستانه برای حفظ چهار کرسی خود عبور خواهد کرد یا خیر.

عباس مدعی شد که رای دهندگان عرب که “منفعل” هستند، می توانند “هدیه” به نتانیاهو بدهند و احتمالاً حکومتی را با سیاستمدارانی که به لفاظی های خشن و ضد عرب معروف هستند، راه اندازی کند.

یکی دیگر از محورهای شمارش، حزب بلد به رهبری اعراب بود که هرگونه همکاری با دولت های اسرائیل را رد می کند.

شمارش اولیه بلد تنها کمتر از 3.25 درصد آرای مورد نیاز برای کسب حداقل چهار کرسی در پارلمان بود.

اگر در هنگام شمارش همه آرا از خط عبور کنند، این امر باعث تغییر در آراء می شود و به طور بالقوه ضربه ای به شانس نتانیاهو وارد می کند.

(AFP)

Howard Gaines

مزاحم عمومی کافه قهوه. موسیقی نینجا. طرفدار فرهنگ پاپ

تماس با ما