tardebanner

نظر | چشمان ایرلندی نمی خندند

گالوی، ایرلند — چهار سال پیش به ایرلند آمدم تا داستان دلخراش نامه اسکارلت در جزیره زمرد را پوشش دهم.

در آن زمان، ایرلند قانون سقط جنین سختی داشت که بر اساس دیدگاه کلیسای کاتولیک شکل گرفته بود. هشتمین متمم قانون اساسی ایرلند که در سال 1983 اضافه شد، به جنین ها حقوقی برابر با حقوق مادر اعطا کرد و تضمین کرد که سقط جنین حتی در موارد تجاوز جنسی یا زنای با محارم غیرقانونی خواهد بود. هر کسی که این عمل را انجام دهد یا قرص های سقط جنین را به صورت آنلاین خریداری کند با 14 سال زندان مواجه می شود. زنان مجبور می شدند در صورت تمایل به سقط جنین، مخفیانه از کشور خارج شده و به لندن بروند. برخی از زنان برای گرفتن پول سفر به سراغ کوسه های قرضی رفتند.

در سال 2018، یک همه پرسی در مورد لغو متمم هشتم، ایرلند را با بحث های آشفته ای در مورد موضوعی که برای سال ها مخفیانه بود، آزار داد. ادنا اوبراین درام شکنجه‌آمیز خود را در رمان خود به نام «پایین کنار رودخانه» که بر اساس ماجرای هیجان‌انگیز یک نوجوان 14 ساله در سال 1992 است که توسط پدر یکی از دوستانش مورد تجاوز جنسی قرار گرفت و زمانی که از خروج از کشور منع شد، دست به خودکشی زد. سقط جنین کنید او بعداً سقط کرد.

همچنین داستان دلخراش ساویتا هالاپاپاناوار در سال 2012 وجود داشت که روز بعد از حمام نوزادش با ناراحتی به بیمارستانی در گالوی رفت. به او گفته شد که جنین 17 هفته ای او می میرد. هنگامی که او دچار شوک سپتیک شد، از تیم پزشکی التماس کرد که جنین را خارج کنند و جان او را نجات دهند. یکی از ماماها به سردی به او یادآوری کرد که در “یک کشور کاتولیک” است. او پس از نوزاد مرده اش درگذشت. وحشت آن مورد، جزیره زمرد را گالوانیزه کرد.

وقتی همه‌پرسی را پوشش می‌دادم، که به طرز قاطعانه‌ای به تصویب رسید، احساس قدردانی می‌کردم که در آمریکای روشن‌فکرتر زندگی می‌کردم که مدت‌ها از حمایت رو برخوردار بود.

اکنون برگشته ام و از اینکه ایرلند و ایالات متحده با یکدیگر مبادله کرده اند حیرت زده شده ام. ایرلند به سوی مدرنیته جهش کرد و اصرار مرتجعین مذهبی بر کنترل بدن زنان را رد کرد. آمریکا با اصرار مرتجعین مذهبی بر کنترل بدن زنان به عقب فرو رفت.

زمانی به نظر می رسید که ایرلند در مورد تنبیه زنان وسواس داشت. حالا آمریکاست.

در جریان بحث لغو، من در دوبلین با زنان برجسته از هر دو طرف موضوع شام خوردم. پرشور شد

اونا مولالی، ستون نویس ایرلندی تایمز، آن شب آنجا بود و درخواست لغو آن را مطرح کرد. من روز پنجشنبه با او صحبت کردم، کنجکاو شدم ببینم نظر او در مورد تعویض نقش های ایرلند و آمریکا چیست: ایرلند کمتر در حال رشد است. آمریکا بیشتر. ایرلند کمتر تحت تأثیر دستورات کلیسای کاتولیک قرار گرفته است. آمریکا بیشتر تحت تأثیر قرار گرفت و دیدگاه‌های پنج کاتولیک راست‌گرا را در مورد دادگاه عالی و نیل گورسوش، یک اسقفی که کاتولیک بزرگ شده بود، منعکس کرد. زمانی ایرلند کلیساهای زیادی در این ایالت داشت. حالا آمریکا این کار را می کند.

نایل اودود، بنیانگذار Irishcentral.com و می گوید: “اگر 15 سال پیش به من می گفتید که سقط جنین در ایرلند قانونی و در بسیاری از مناطق ایالات متحده غیرقانونی است، من به شما پیشنهاد می کردم که به روانپزشک مراجعه کنید.” نویسنده “ایرلند جدید: چگونه محافظه کارترین کشور اروپا لیبرال ترین کشور شد.” او با تاریکی فکر کرد: “اکنون که دنیا وارونه شده است، پروازهای چارتری از آمریکا به ایرلند برای سقط جنین وجود خواهد داشت.”

مولالی تماشای آن را دردناک خواند اما تعجب آور نیست. او با اشاره به ادعای تحریک آمیز دونالد ترامپ در مناظره سال 2016 مبنی بر اینکه موضع هیلاری کلینتون در مورد سقط جنین به این معنی است که “شما می توانید نوزاد را بردارید و نوزاد را از شکم مادر بیرون بیاورید، گفت: “فکر می کردم این اتفاق می افتد.” تولد نوزاد.” ترامپ همچنین در مصاحبه ای گفت که «باید نوعی مجازات برای زنانی که سقط جنین می کنند وجود داشته باشد» و بعداً آن را اصلاح کرد و گفت که پزشکان باید مجازات شوند. مولالی به یاد می آورد: «من فکر کردم، همین است. مردم فکر می کردند که این رویای آمریکایی وجود دارد، اما به وضوح بیشتر به یک کابوس آمریکایی تبدیل شده است.

او از واکنش ضعیف رئیس جمهور بایدن و دموکرات ها مبهوت است و آن را «مماشات» و «تفکر جادویی» می نامد، با توجه به اینکه ترامپ و جمهوری خواهان سال ها را صرف بار کردن دادگاه ها با محافظه کارانی کردند که سقط جنین را محدود می کردند.

دموکرات‌ها می‌گویند «حقوق زنان در صندوق است» و «در نوامبر رای دهید!» توهین آمیز است،” او گفت. «این در مورد آرای حزب شما نیست. هیچ چیز به اندازه استقلال بدن مهم نیست. و نوامبر؟ این اتفاق در ژوئن رخ داد. مردم باید در خیابان باشند. قربانیان تجاوز در حال عبور از خطوط دولتی هستند.» این شامل پرونده هولناک دختر 10 ساله در اوهایو می شود که مورد تجاوز جنسی قرار گرفت و مجبور شد برای سقط جنین به ایندیانا سفر کند.

بخشی از آمریکایی ها هرگز رو را نپذیرفتند. منشأ نبردهای بی پایان و تفرقه افکنانه بود. اما به نظر می رسد در ایرلند سقط جنین قانونی پذیرفته شده است. برخی از پزشکان آن را پیشنهاد نمی کنند. دیگران خواهند کرد. و کلیسا در حال مبارزه زیاد نیست. قدرت آن با رسوایی کشیش پدوفیل از بین رفت.

موالی گفت: «همانطور که فمینیست ایرلندی آیلبه اسمیت گفت، بزرگترین پیروزی در سال 2018 این بود که همه پرسی بدون تجزیه کشور انجام شد. این در مورد ایجاد یک چارچوب همدلانه از گفتمان است تا مردم در گلوی یکدیگر نباشند.»

او آن را دریافت می کند. چرا ما نمی کنیم؟

Mckenzie Elliott

عاشق عمومی قهوه. مزاحم خشمگینانه فروتن. Wannabe tv متعصب. حرفه ای موسیقی آزاد. بت نوجوان آینده.

تماس با ما