نظر | چشمان جهان به اوکراین است

هفتاد و نه سال پیش، چتربازان متفقین شروع به فرود در پشت سواحل نرماندی کردند.

جنگ جهانی دوم خیلی وقت پیش بود، اما هنوز در خاطره آمریکا زنده است. و سالگرد D-Day، در روز سه‌شنبه، امسال به‌ویژه هیجان‌انگیز به نظر می‌رسد، زیرا ما منتظر معادل اخلاقی D-Day هستیم، هر روزی که اوکراین ضدحمله موردانتظار خود را علیه مهاجمان روسی آغاز می‌کند (که ممکن است از قبل شروع شده باشد). .

من از اصطلاح “معادل اخلاقی” توصیه شده استفاده می کنم. جنگ جهانی دوم یکی از معدود جنگ‌هایی بود که به وضوح نبرد خیر علیه شر بود.

حالا، بچه های خوب به هیچ وجه کاملاً خوب نبودند. آمریکایی ها هنوز از حقوق اولیه محروم بودند و گهگاه به دلیل رنگ پوستشان قتل عام می شدند. بریتانیا هنوز بر یک امپراتوری استعماری وسیع حکومت می کرد، گاهی اوقات وحشیانه.

اما اگر دموکراسی‌های بزرگ اغلب نتوانستند به آرمان‌های خود عمل کنند، با این وجود آرمان‌های درستی داشتند. آنها هر چند ناقص برای آزادی در برابر نیروهای استبداد، برتری نژادی و کشتار جمعی ایستادند.

اگر اوکراین در این جنگ پیروز شود، برخی از حامیان آن در خارج از کشور بدون شک از کشف جنبه تاریک این کشور ناامید خواهند شد. قبل از جنگ، اوکراین از نظر معیارهای فساد در رتبه بالایی قرار داشت – بهتر از روسیه، اما این چیز زیادی نمی گوید. پیروزی باعث از بین رفتن فساد نمی شود.

و اوکراین یک جنبش راست افراطی، از جمله گروه های شبه نظامی که در جنگ آن نقش داشته اند، دارد. کشور در دوران استالین به طرز وحشتناکی متحمل رنج شد و میلیون ها نفر در قحطی که عمداً مهندسی شده بود جان خود را از دست دادند. در نتیجه، برخی از اوکراینی‌ها ابتدا در طول جنگ جهانی دوم از آلمانی‌ها استقبال کردند (تا زمانی که متوجه شدند که آنها نیز مادون‌انسانی تلقی می‌شوند)، و شمایل‌نگاری نازی‌ها هنوز به طرز نگران‌کننده‌ای گسترده است.

با این حال، مانند ایرادات متفقین در جنگ جهانی دوم، این سایه ها هیچ معادلی بین دو طرف در این جنگ ایجاد نمی کند. اوکراین یک دموکراسی ناقص اما واقعی است که امیدوار است به جامعه دموکراتیک بزرگتر بپیوندد. روسیه ولادیمیر پوتین یک بازیگر بدخواه است و دوستان آزادی در همه جا باید امیدوار باشند که کاملاً شکست بخورد.

ای کاش می توانستم بگویم که شهروندان دموکراسی های غربی، به ویژه آمریکا، کاملا متعهد به پیروزی اوکراین و شکست روسیه بودند. در واقع، در حالی که اکثر آمریکایی ها از کمک به اوکراین حمایت می کنند، تنها یک اقلیت مایلند این کمک ها را تا زمانی که طول بکشد ادامه دهند. با توجه به ارزشی که دارد، افکار عمومی ایالات متحده در مورد اوکراین در حال حاضر به طور قابل توجهی مشابه به نظر می رسد نظرسنجی از اوایل سال 1941 (یعنی خیلی قبل از پرل هاربر) در مورد برنامه وام-اجاره کمک نظامی به بریتانیا.

در مورد کسانی که اصلاً با کمک به اوکراین مخالفند چطور؟

برخی از کسانی که مخالف کمک های غرب هستند، معادل اخلاقی با جنگ جهانی دوم را نمی بینند. به ویژه در سمت چپ، افرادی هستند که همیشه برای آنها سال 2003 است. آنها به یاد می آورند که چگونه آمریکا را به بهانه های واهی به جنگ بردند – که برای ثبت، من متوجه شدم در آن زمان اتفاق می افتاد و به شدت با آن مخالفت کردم – و نمی توانند ببینید که این وضعیت متفاوت است.

در مقابل، در سمت راست، بسیاری از کسانی که مخالف کمک به اوکراین هستند – آن را جناح تاکر کارلسون می نامند – انجام دادن بفهمید این جنگ برای چیست و آنها در کنار افراد بد هستند. “جناح پوتین” حزب جمهوری خواه مدت ها است که رژیم مستبد روسیه و عدم تحمل آن را تحسین می کند. قبل از جنگ، جمهوری خواهانی مانند سناتور تد کروز، آنچه را که به عنوان سرسختی روسیه می دانستند، با ارتش ایالات متحده “بیدار و از دست رفته” مقایسه کردند. شکست‌های نظامی روسیه، کل جهان‌بینی چنین افرادی را تهدید می‌کند و آنها با پیروزی اوکراین تحقیر می‌شوند.

نکته این است که خطرات در اوکراین در حال حاضر بسیار زیاد است. اگر حمله متقابل اوکراین موفق شود، نیروهای دموکراسی در سراسر جهان، به ویژه در آمریکا، تقویت خواهند شد. اگر شکست بخورد، نه تنها برای اوکراین بلکه برای جهان یک فاجعه خواهد بود. کمک های غرب به اوکراین ممکن است خشک شود، پوتین ممکن است سرانجام به پیروزی دست یابد که اکثر مردم انتظار داشتند در چند روز اول جنگ پیروز شود و دموکراسی در همه جا تضعیف خواهد شد.

قرار است چه اتفاقی بیفتد؟ حتی متخصصان نظامی هم نمی دانند و من خودم هیچ توهمی از این که چنین متخصصی هستم ندارم. با توجه به ارزش آن، مقامات غربی به طور فزاینده ای در مورد شانس اوکراین به نظر می رسند. و امور نظامی مانند اقتصاد نیست، جایی که، مثلاً، فدرال رزرو اساساً از همان اطلاعات موجود در دسترس همه کسانی که راه خود را در اطراف سنت پترزبورگ می دانند، کار می کند. وب سایت تحقیقات اقتصادی لوئیس فدرال رزرو. مقامات دفاعی به اطلاعاتی دسترسی دارند که عموم مردم دسترسی ندارند، و نمی‌خواهند در نهایت احمق به نظر برسند، بنابراین خوش‌بینی آنها احتمالاً جسارت توخالی نیست.

با این حال، لازم نیست یک متخصص نظامی باشید تا بدانید که حمله به دفاع مستحکم – کاری که اوکراین باید انجام دهد – بسیار دشوار است.

در آستانه روز D، دوایت آیزنهاور به نیروی اعزامی گفت: “چشم جهان به شماست.” اکنون چشم جهان به نیروهای مسلح اوکراین است. امیدواریم موفق شوند.

Elyse Blake

کاوشگر هیپستر پسند. گورو بیکن دوستانه. زامبی متعصب حرفه ای. نویسنده.

تماس با ما