tardebanner

نماینده مجلس: به بهانه حجاب را روی چهره مردم نگذارید

اگر موضوع حجاب مهم ترین معادله این روزهای فضای مجازی و رسانه های جوانان نیست، بی شک یکی از موضوعات واقعی است که توجه اکثریت مردم ایران را به خود جلب کرده است.

به گزارش اعتماد کنید، روزی نیست که اخبار رد یا پذیرفته شود تا سیاست ها و برنامه های موجود در این زمینه منتشر نشود و انتقاد و ایراد به شکل خاص در نیاید. یک روز عکس دو نفر روبه‌روی هم در بی‌آر‌تی، روز دیگر فیلمی از مادری که برای نجات دختر بیمارش از ماشین پاترول فریاد می‌زند و در نهایت فیلمی از بیرون انداختن یک زن از ماشین پاترول پخش می‌شود. ماشین گشت

همه این اظهارات متفاوت نشانه آن است که هنوز راهبرد مشخصی برای برخورد با موضوع حجاب در ساختار سیاسی کشور ترسیم نشده است.

جلال رشیدیکوچی، رئیس کمیته امنیتی کمیسیون و امور داخلی شورا از جمله نمایندگانی است که بارها در مجلس یازدهم بدون لنز حزبی و سیاسی از این درگیری ها صحبت کرده و لحنی متفاوت را برای بیان خود انتخاب کرده است. دیدگاه ها

چهره هایی که بی سر و صدا خود را در سیمای نماینده ای متفاوت معرفی می کنند و مورد توجه عموم مردم و رسانه ها قرار می گیرند. فردی که در گفتگو با «اعتماد» ضمن صحبت از پیگیری پرونده معتقد است نباید بحث حجاب را صفر یا صد درصد بداند.

این روزها بحث حجاب به یکی از موضوعات اصلی جامعه تبدیل شده است. برخی از آنها روند جرم زدایی و تغییر دین را با جرم مرتبط می دانند و برخی دیگر نیز از افزایش تعداد حوادث دفاع می کنند، نظر شما در این مورد چیست؟

حجاب یک مانیفست چندوجهی است که در چهارچوب فرهنگی و دینی و رفتاری و اجتماعی می توان به آن پرداخت. پیش از هر اقدام دیگری، چنین مقالاتی نیازمند فرهنگ و آگاهی است. در یک رویکرد کلی می توان گفت که 90 درصد مواجهه با موضوع حجاب باید در قالب کارهای فرهنگی، مثبت و علمی و 10 درصد در قالب رویکردهای سلبی انجام شود. اما متأسفانه اتفاقی که اکنون می افتد این است که این روند معکوس شده است، یعنی تصویری که در افکار عمومی منعکس می شود اغلب در مواجهه با این پدیده منفی است.

درباره 10 درصد واکنش های منفی بیشتر توضیح می دهید، اساساً این 10 درصد هنجار، موردی که شما نگاه می کنید، چگونه است تا 90 درصد جامعه روتین؟

به این ترتیب، مواجهه با 90 درصد اکثریت جامعه باید مثبت، فرهنگی و به طور کلی نرم باشد. برخورد سلبی و قانونی با 10 درصد متخلفان نیز ضروری است. به هر حال باید بین افراد عادت به جامعه و افراد و جنبش هایی که با اهداف خاص به دنبال قانون شکنی یا هنجارشکنی در جامعه هستند، تفاوت قائل شد. مسئولیت فرهنگ سازی و انجام کارهای مثبت با محیط های علمی، دانشگاهی، رسانه ای و … را بر عهده دارد و مسئولیت تعاملات منفی با نیروی اداری و سایر نهادهای حقوقی و قضایی را بر عهده دارد.

اما در حال حاضر به نظر می رسد بیشتر روندهای منفی مورد توجه است و خبری از رویکردهای مثبت نیست؟

نکته ای که امروزه در جامعه مشاهده می شود این است که نهادهایی که باید کارهای فرهنگی، مثبت و علمی انجام دهند عقب نشینی کرده اند و تنها نیروی اداری در میدان است. اخبار نصر شده در همین هوزا است. من معتقدم با چنین مصوبه ای دستاورد قابل توجهی در حوزه حجاب در کیشور حاصل نخواهد شد.

هنوز به سوال قبلی من پاسخ نداده اید، چگونه می توان 90 درصد افراد را به 10 درصد افراد عادی معتاد تشخیص داد؟ آیا نظرسنجی در این زمینه وجود دارد؟

اکثر افرادی که حجاب مناسبی ندارند به دو دسته تقسیم می شوند. بیش از 90 درصد این افراد پوششی که دارند بر اساس روال زندگی عادی آنهاست. یعنی انسان قصد هنجارشکنی یا صحبت با آداب و قوانین را ندارد و احساس می کند با این نوع پوشش مرزهای عرفی، مذهبی و اجتماعی را رعایت کرده است. در واقع اکثریت این گروه پوشش خود را بر اساس سبک زندگی خود انتخاب کردند. وقتی با این دسته از افراد معاشرت می کنید، متوجه می شوید که آنها دلایل فکری، مذهبی و اجتماعی برای انتخاب خود دارند. این استدلال ها چقدر درست است؟ بحث دیگری از سوی دیگر 10 درصد افراد نیز بی حجاب هستند که با هدف هنجارشکنی و رفتارهای غیرقانونی وارد جامعه می شوند. تفکیک این 10 درصد از اکثریت 90 درصدی یک ضرورت انکارناپذیر است. در بریزبینی، قرار گرفتن در معرض محدود به هر یک از این گروه ها باید مشخص شود.

به نظر من، توضیحات در مورد اینکه کمکی به روشن شدن موضوع نمی کند، بحث نشده است. چگونه این 10 درصد را از 90 درصد باقی مانده تشخیص داد؟ اساساً از نظر حقوقی می توان حدود این سرزمین های مختلف را تعیین کرد؟

من می خواهم موضوع را برای شما روشن تر کنم. چند وقت پیش برنامه ای دیدم که خیلی عجیب دیدم. در این صورت ماموران نیروی اداری تصمیم می گیرند با زنی که در پارکی مشغول فروش مواد مخدر است برخورد کنند. نکته عجیب این بود که وقتی مردم به این موضوع عادت کردند که پلیس در حال دستگیری یک زن است، بدون اینکه بدانند ماجرا چیست، با تصور اینکه ماشین پلیس یک ماشین گشت است و به دلیل حجاب، این زن خانم فروشنده مواد را گرفته بود. این وضعیت نشان می دهد که برنامه ها و اقدامات غیر اصولی چقدر می تواند اعتماد عمومی را از بین ببرد. این موضوع زنگ خطری برای همه ماست که حاکی از رفتارهای نامناسب و بی مزه حتی در برخورد با مجرمان سابقه دار مواد مخدر است. بدون شک موضوع مهم در کل برنامه باید حفظ کرامت و عزت نفس شهروندان باشد.

در راستای حفظ کرامت انسانی که به عنوان رئیس کمیته امنیت شورا و کمیته امور داخلی کشور اعلام کردید، آیا قصد پیگیری این پرونده را دارید؟

من احساس می کنم پیگیری پرونده خانم سپیده باید خارج از محدوده رسانه ای و تبلیغات روتین پیگیری شود. من در این مورد تردید دارم و تا زمان رفع آنها پرونده ابعاد مختلف را پیگیری خواهم کرد. من معتقدم همانطور که من جذب این عدم قطعیت ها هستم، افکار عمومی نیز سوالاتی در این زمینه دارند که باید به آنها پاسخ داده شود. برای خارجی ها مهم نیست که بدانند عاقبت یک بانوی ایرانی چه خواهد شد، زیرا دلشان برای مردم ایران نمی سوزد. آنها به فکر سود خود هستند و در این راه هیچ ابایی از قربانی کردن دختران ایرانی ندارند. مردم باید راضی باشند.

بسیاری از تحلیلگران درباره ایجاد دوقطبی در جامعه پیرامون حجاب هشدار می دهند. این دوگانگی در مبحث تقابل دو طرف سفید و مخالف قابل مشاهده بود. ظاهراً بعضی ها نمی خواهند با مردم ملاقات کنند. آیا شما اینطور فکر نمی کنید؟

به قول من هرکس در هر جایگاه و محلی باید در هر موضوعی به شکل گیری دوقطبی کمک کند. در هر لبس و با هر شعنی; در در در در در کار کیشور کیشر نباید ارائه شود. به بهانه حجاب، حجاب را جلوی مردم نگذارید. اتفاقی که در BART افتاد و دو بانوی ایرانی با هم درگیر شدند، اتفاقاتی که در مترو، خیابان و … می افتد خطرناک است و باید نسبت به آنها حساس بود. این کشمکش بین ایرانی و ایرانی برندی ندارد. با وجود همه تفاوت ها، این افراد ریشه یکسانی دارند و سرنوشت هر یک بر دیگری تأثیر می گذارد. مسئولیت رسانه نیز در این زمینه بسیار کلیدی است. من و برخی از همکارانم در مجلس به دنبال طرح این موارد و پیگیری این موارد هستیم که اگر رسانه ها کمک کنند و شفاف و منطقی موضوع را پیگیری کنند، می توان به دستاوردهای مهمی به نفع ملت دست یافت. ، اما اگر عناوین بحث برانگیز و فازسازی‌های خرب به به دیگر شاهدان بشکن بشکن بشکن بشکن، این فازازی‌های هرب شد.

در پایان نظر شما در خصوص بحث جرم زدایی از حجاب و جرم داشتن حجاب که اخیرا از سوی دبیر ستاد مطرح شده است چیست؟

چون هنوز اطلاعات جامعی در مورد این موضوع ندارم، اجازه بدهید در این زمینه اطلاعات بیشتری به شما بدهم، سپس در مورد موضوع صحبت خواهم کرد.

Shirley Bond

خواننده Wannabe. ماون غذا. طرفدار فرهنگ پاپ علاقه مندان به تلویزیون درونگرا. تنظیم کننده. پیشگام موسیقی. متفکر معتبر.

تماس با ما