tardebanner

هشت کشور اروپایی برای شرکت در کمپین تنوع در جام جهانی قطرCNN

ده تیم فوتبال اروپایی – هلند، انگلیس، بلژیک، دانمارک، فرانسه، آلمان، نروژ، سوئد، سوئیس و ولز – در کمپین یک فصل “OneLove” شرکت خواهند کرد که مشارکت و مخالفت با تبعیض را ترویج می کند.

هر کشوری به جز سوئد و نروژ به جام جهانی 2022 قطر راه یافته اند و هر کاپیتان این هشت کشور بازوبند متمایز OneLove – که دارای قلب حاوی رنگ های مختلف – در طول مسابقات است را بر بازو می بندند.

اتحادیه فوتبال هلند، که رهبری این کمپین را بر عهده دارد، رنگ‌ها را برای نشان دادن همه میراث، پیشینه، جنسیت و هویت جنسی انتخاب کرد. این بازوبند در قطری که روابط همجنس‌گرایان جرم محسوب می‌شود بسته می‌شود.

سوئد و نروژ در مسابقات آتی لیگ ملت‌ها در این ابتکار شرکت خواهند کرد، در حالی که انگلیس نیز در هر دو بازی خود در لیگ ملت‌های یوفا به مناسبت مرگ ملکه الیزابت دوم بازوبندهای مشکی خواهد پوشید.

این پیام مهمی است که مناسب بازی فوتبال است: در زمین همه با هم برابرند و این باید در هر جای جامعه باشد. ویرجیل ون دایک، کاپیتان هلند گفت: با گروه OneLove ما این پیام را بیان می کنیم.

“از طرف تیم هلندی مدت زیادی است که این گروه را می پوشم. خوب است که می بینیم کشورهای دیگر نیز به این طرح می پیوندند.»

هری کین کاپیتان تیم ملی انگلیس با بازوبند OneLove.

OneLove در سال 2020 در هلند تأسیس شد تا تأکید کند که همه طرفداران فوتبال حداقل یک چیز مشترک دارند – عشق آنها به فوتبال – و علیه هر نوع تبعیض صحبت کنند.

این ابتکار علاوه بر تمرکز بر پیام‌های عمومی، برای ارائه آموزش تنوع به باشگاه‌های مردمی نیز توسعه یافته است.

“عشق ما به فوتبال همه ما را متحد می کند. مهم نیست اهل کجا هستید، چه شکلی هستید و چه کسی را دوست دارید. مانوئل نویر، کاپیتان تیم ملی آلمان گفت: فوتبال برای همه وجود دارد و ورزش ما باید برای مردمی در سراسر جهان که با تبعیض و محرومیت مواجه هستند، دفاع کند.

من افتخار می کنم که این پیام را با همکارانم در سایر تیم های ملی ارسال می کنم. تک تک صداها مهم است.»

در ماه ژوئن، هری کین، کاپیتان انگلیس فاش کرد که با کریستین اریکسن دانمارکی و هوگو لوریس، کاپیتان تیم ملی فرانسه، درباره اتخاذ یک موضع جمعی در مورد حقوق بشر در قطر صحبت کرده است.

او روز سه‌شنبه گفت: «مفتخرم که در حمایت از کمپین مهم OneLove به کاپیتان‌های تیم ملی ملحق شوم.

ما به عنوان کاپیتان ممکن است در زمین مسابقه با یکدیگر رقابت کنیم، اما در برابر همه اشکال تبعیض کنار هم می ایستیم. این موضوع در زمانی که تفرقه در جامعه رایج است، اهمیت بیشتری دارد. بستن بازوبند با هم از طرف تیم‌های ما پیامی واضح را در زمانی که دنیا تماشا می‌کند ارسال می‌کند.»

ایده این کمپین خاص در ابتکار گروه کاری یوفا ایجاد شد که برای پاسخ به مسائل مربوط به رفتار قطر با کارگران مهاجر و جامعه LGBTQ+ ایجاد شد.

همجنس گرایی در حال حاضر در قطر غیرقانونی است و مجازات آن تا سه سال زندان است، در حالی که گاردین سال گذشته گزارش داد که در ده سال پس از تلاش موفقیت آمیز قطر برای میزبانی مسابقات در سال 2010، 6500 کارگر مهاجر در این کشور جان خود را از دست داده اند. درگیر کار خطرناک و کم دستمزد که اغلب در گرمای شدید انجام می شود.

این گزارش – که توسط ناصر الخاطر، مدیر اجرایی برگزارکننده مسابقات “قاطعانه” تکذیب شد – همه 6500 مرگ و میر را با پروژه های زیرساختی جام جهانی مرتبط نکرد و به طور مستقل توسط CNN تأیید نشده است.

الخاطر سال گذشته در مصاحبه ای با CNN به اصلاحات اخیر قطر در ساختار نیروی کار خود اشاره کرد.

مارک بولینگهام، مدیر اجرایی اتحادیه فوتبال انگلیس گفت: «ما همچنان بر اصل غرامت برای خانواده‌های کارگران مهاجری که جان خود را در پروژه‌های ساختمانی از دست داده‌اند یا مجروح شده‌اند، ادامه می‌دهیم.

ما به همراه سایر اعضای کارگروه حقوق بشر یوفا، فیفا را برای به روز رسانی مفهوم مرکز کارگران مهاجر در قطر تحت فشار قرار می دهیم تا به کارگران مهاجر مشاوره و کمک کند. واضح است که قطر در چند سال گذشته قوانین مترقی را برای اعطای حقوق کارگران به اجرا گذاشته است، بنابراین این مفهوم به اجرایی شدن این قانون کمک می کند.

Reece Bryant

ایجاد کننده. شیطون عاشق تلویزیون حل کننده مشکلات مادام العمر نویسنده. تحلیلگر. نینجا فرهنگ پاپ. عاشق اینترنت معتبر. کاوشگر کل کارآفرین لاعلاج

تماس با ما