tardebanner

هشدار از دست دادن بازارهای صادراتی همسایه با تراز تجاری منفی

فرارو- آمار صادرات غیرنفتی ایران حاکی از آن است که در این مدت 61 میلیون و 283 هزار تن کالا به ارزش 28 میلیارد و 406 میلیون دلار صادر شده است. این ارقام صادراتی از نظر ارزشی 5.6 درصد افزایش و از نظر وزنی 18.2 درصد کاهش داشته است. در این مدت ۱۹ میلیون و ۷۴۷ هزار تن کالا به ارزش ۳۱ میلیارد و ۷۲۷ میلیون دلار از روسیه وارد شد. کالاهای وارداتی از نظر وزنی 15.7 درصد و از نظر ارزشی 14.4 درصد افزایش داشته است.

بر اساس این گزارش، بر اساس آمار گمرک تراز تجاری هفتگی کشور 3 میلیارد و 321 میلیون دلار و واردات مثبت است. در عین حال تراز تجاری ایران در سه ماهه نخست امسال مثبت بود اما در ماه چهارم صفر و در دو ماه گذشته واردات از صادرات پیشی گرفت.

این در حالی است که بر اساس آمار گمرک، تجارت ایران در 6 ماهه نخست سال حدود 24 میلیارد دلار بوده که 12.3 میلیارد دلار آن مربوط به صادرات و 11.8 میلیارد دلار مربوط به واردات از این کشورها بوده است.

بر این اساس عراق با 9 میلیون و 866 هزار تن به ارزش 3 میلیون و 382 میلیون دلار اولین واردکننده کالای ایرانی بود که البته با کاهش 12 درصدی همراه بود. پس از آن امارت با 5 میلیون و 721 هزار تن 3 میلیارد و 112 میلیون دلار ارزش دارد که 39 درصد افزایش داشته است. همچنین ترکیه با 4 میلیون و 106 تن به ارزش 2 میلیارد و 626 میلیون دلار (14 درصد رشد)، افغانستان با یک میلیون و 582 هزار تن به ارزش 792 میلیون دلار (کاهش 21 درصد) و پاکستان با یک میلیون و 315 هزار تن به ارزش. 561 میلیون دلار (رشد 3 درصدی)، پنج هدف اول صادرات کالاهای ایرانی و کشورهای همسایه بوده است.

با توجه به این ارقام می توان دریافت که دولت سیزدهم که با شعار افزایش مبادلات تجاری و اقتصادی با کشورهای همسایه آغاز به کار کرد، در عمل نتوانسته در این زمینه موفق باشد و به دلیل مشکلاتی که در سال های اخیر اجرایی نشده است، بازاری مانند عراق را به ترکیه واگذار کرده ایم.

هشدار از دست دادن بازارهای صادراتی همسایه با تراز تجاری منفیدلایل کنار گذاشتن بازارهای صادراتی
حمیدرزای ساله نایب رایس عریان در عرین در گفتگو با فرارو وی گفت: در بازارهایی مانند عراق این مزیت وجود داشت که با افزایش قیمت دلار می توانستیم بر رقبایی مانند ترکیه مسلط شویم اما تورم 50 درصدی در اقتصاد کشور وجود داشت که باعث افزایش قیمت شد. هزینه تولید کالا و خدمات در کشور توان رقابت در بازارهای صادراتی را از دست داده ایم.

وی افزود: در کشورهایی مانند آذربایجان، عراق، افغانستان و برخی از کشورهای حوزه خلیج فارس به دلیل اینکه توان تولید کالاهای اقتصادی و اقتصادی را نداریم طبیعتا حجم صادرات کاهش یافته است، در حالی که دولت همچنین هیچ انگیزه ای برای صادرکنندگان ندارد. اهداف دکررــــــــــــــــــ ، و آنها به جنگ معامله گران و تولید کنندگان در بازارهایی مانند ترکیه و عراق و آذربایجان دست خالی می روند.

صالحی گفت: در حالی که هیچ کمکی از سوی دولت برای حمایت از صادرات نداریم، اما دولت ترکیه از صادرکنندگان خود حمایت می کند و مشوق های مختلفی را برای صادرکنندگان ترکیه ای در نظر گرفته است و ترک ها نیز معافیت های مالیاتی زیادی در نظر گرفته اند، در این میان حدود 10 درصد دریافت می کنیم. ارزش محموله صادراتی به عنوان مالیات بر ارزش افزوده از صادرکننده می باشد و در صورتی که ثابت کند کالای خود را صادر کرده است مجدداً مبلغ را به وی برمی گردانیم.

این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران و تهران افزود: 10 درصد حجم یک محموله صادراتی حتی در شرایطی که صادرکننده در تامین وجوه نقد با مشکل مواجه است، بسیار زیاد است، بنابراین در چنین شرایطی در شرایطی که دولت خود به نوعی مانع افزایش صادرات است، در حالی که سایر کشورها از جمله ترکیه و حتی چین از صادرکنندگان کشورهای خود حمایت می کنند.

وی ادامه داد: در دهه گذشته مشوق هایی برای صادرکنندگان در نظر گرفته شد و حتی صادرکنندگان نیز در روز ملی صادرات به عنوان نمونه شناخته شدند، اما در این چند سال وضعیت صادرکنندگان خوب نبوده و طبیعتا تا زمانی که وجود داشته باشد. بدون حمایت دولت، این وضعیت که صادرات کیشور همچنان رو به افزایش است و تراز صادراتی روز به روز کاهش می یابد.

صالحی تصریح کرد: دولت باید برنامه مدون و مشخصی برای حمایت از بخش تولیدی و تجاری کیشور داشته باشد تا به این ترتیب رقابت پذیری کالاهای ایرانی در همسایه کیشور افزایش یابد وگرنه نمی توان انتظار داشت که بازارهای هدف ما جملة اراق شود. را كيمينيم.

نایب رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات دیگر علاوه بر افزایش قیمت تمام شده تولید کالا برای بازارهای صادراتی، افزایش هزینه حمل و نقل و انتقال منابع مالی است. برای صادرات مجوز ایران برای افتتاح حساب نداریم و برای نقل و انتقالات مالی باید دردسرهای زیادی را متحمل شویم، زیرا این موضوع حداقل 20 درصد قیمت تمام شده کالاهای صادراتی را افزایش می دهد که به نوعی سود را از بین می برد. صادر کننده

وی بیان کرد: سال هاست که صادرکنندگان در بازارهای صادراتی به ویژه کشورهای همسایه برای انتقال پول و انتقال ارز برای صادرات به کشور با مشکلات زیادی مواجه هستند و تا زمانی که این موضوع حل نشود نمی توان انتظار افزایش صادرات داشت. پس حمایت باید عملی باشد نه اینکه فقط به نامه و شعار محدود شود.

صالحی ابراز کرد: ضمن اینکه معاون دیپلماسی اقتصادی در وزارت امور خارجه وجود دارد، این دستیار باید در بدنه دولت بسیار فعال باشد و سفرای انتخاب شده نیز باید با مسائل اقتصادی آشنا باشند و رویکرد اقتصادی داشته باشند تا بتوانند باشند. به عنوان مثال در همکاری با چین باید مشخص شود که صادرکننده یا واردکننده بیشتری خواهیم بود و در تجارت با این کشور دست برتر را خواهیم داشت و یا چینی ها بهتر عمل خواهند کرد.

این فعال سیاسی گفت: اینها مواردی است که وزارت امور خارجه باید دیپلماسی را پیش ببرد و از یک سو با وزارت امور خارجه و از سوی دیگر با نهاد تصمیم گیری در دولت ارتباط برقرار کند تا بتواند از منافع دفاع کند. کشور ما همچنین در مذاکراتی که تاکنون با کشورهای ترکیه، آذربایجان و یا کشورهای اوراسیا انجام شده و رئیس جمهور نیز به آنها سفر کرده است، بخش ویژه ای به نام بازوی بازرگانی و تولیدی کشور باید در این سفرها حضور فعال داشته باشد. که می توانند به بازارهای هدف صادرات داشته باشند، اما اگر چنین شرایطی حاکم نشود، قطعا نمی توانیم منتظر ماندن تراز تجاری مثبت باشیم.

John Warren

طرفدار پرشور وب. خالق تایید شده مبشر اینترنتی آزاد. برگزارکننده برنده جایزه گیمر. زامبی مادام العمر.

تماس با ما