tardebanner

وزیر خارجه مصر خواستار بهبود تعهدات اقلیمی در COP27 |

سامح حسن شکری سلیم در سخنرانی خود در سطح عالی مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت که جهان در یک لحظه تاریخی حساس از افزایش قطبی شدن قرار دارد که در آن به اقدام جدی و تعهد به چندجانبه گرایی نیاز است.

او گفت که تقصیر در سیستم سازمان ملل نیست، بلکه در عدم احترام کشورهای عضو به سازمان است. وی از کشورها خواست تا دوباره آن را تقویت و اصلاح کنند و از آنها خواست که این روند را ناقص نگذارند تا سازمان ملل بتواند بهتر به چالش ها پاسخ دهد و به اهداف مردم دست یابد.

در مورد تهاجم اوکراین به روسیه، آقای. سلیم هشدار داد که این امر بحران ناشی از همه‌گیری کووید-19 را تشدید کرده است، که منجر به افزایش بار برای کشورهای در حال توسعه، به‌ویژه از نظر افزایش کسری بودجه عمومی شده است.

به حاکمیت احترام بگذارید

به گفته وی، کشورهای توسعه یافته نیاز دارند تا بدهی های خود را به پروژه های سرمایه گذاری مشترک تبدیل کنند که “فرصت های شغلی بیشتری ایجاد می کند و به رشد اقتصادی مثبت کمک می کند.”

او گفت: باید یک اجماع بین المللی وجود داشته باشد. سلیم، بدون تهدید کشورها، یا تضعیف حاکمیت. او ادامه داد، چالش‌های کنونی، مفهوم دولت‌های ملت را تهدید می‌کند و منجر به عدم احترام و تضعیف نهادهای دولتی می‌شود که به تروریست‌های غیردولتی اجازه می‌دهد سرنوشت ملت‌ها را کنترل کنند.

حمایت از امنیت غذایی جهانی

آقای دکتر مدعی شد که بحران غذایی که آفریقا با آن مواجه است. سلیم، این پیامدهای سالیان متمادی است که در آن شکست به اهداف اهداف توسعه پایدار (SDGs) به ویژه اهداف مربوط به گرسنگی و امنیت غذایی رخ داده است.

با توجه به اینکه از هر پنج آفریقایی یک نفر در خطر گرسنگی قرار دارد و این قاره واردکننده خالص غذا است. سلیم، این بحران باید از طریق یک استراتژی بین المللی که به علل ریشه ای آن رسیدگی می کند، پرداخته شود.

راه حل ها شامل پیاده سازی کشاورزی پایدار و سیستم های غذایی است که نیازهای مردم در کشورهای آفریقایی واردکننده مواد غذایی را برآورده می کند که به گفته وی، محصولات آنها باید بدون هیچ مانعی بخشی از زنجیره تامین جهانی باشند.

آقای. سلیم از مصر در ایجاد یک مرکز بین المللی در این کشور برای ذخیره، عرضه و تجارت غلات برای تضمین امنیت غذایی جهانی حمایت کرد.

کشورهای در حال توسعه سزاوار حمایت ما هستند

با توجه به بحران آب و هوا، آقای. سلیم خاطرنشان کرد که مصر ریاست کنفرانس آب و هوا COP27 سازمان ملل متحد را که نوامبر امسال در شهر تفریحی شرم الشیخ برگزار خواهد شد، بر عهده خواهد گرفت.

وی از همه اعضای جامعه بین المللی خواست تا به تعهدات و تعهدات حمایتی خود از کشورهای در حال توسعه برای مقابله با اثرات ویرانگر وضعیت اضطراری عمل کنند. او گفت: «آنها سزاوارترین افراد برای حمایت ما هستند.

وزیر مشتاقانه منتظر این بود که کنفرانس به نتایجی برسد که به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و افزایش تعهدات کاهش، سازگاری و تلفات و آسیب کمک کند. او به مخاطبان یادآور شد که بودجه برای سازگاری باید دو برابر شود، ۱۰۰ میلیارد دلاری که سالانه برای تامین مالی آب و هوا وعده داده شده است باید به درستی انجام شود و باید یک گذار عادلانه به انرژی‌های تجدیدپذیر انجام شود.

او گفت که اجرای توافقنامه اقلیمی پاریس در سال 2015 نشان دهنده این امر است. سلیم، با وجود چالش‌هایی که جهان با آن مواجه است، اقدامات اقلیمی همچنان یک اولویت مهم در صحنه جهانی است.

نیل “همیشه بخشی از تاریخ مصر” است

در مورد امنیت آب، آقای سلیم این موضوع را یکی از آن چالش ها به ویژه برای کشورهای خاورمیانه و آفریقا عنوان کرد. او توضیح داد که بسیاری از این کشورها خشک و خشک هستند، اما به گفته وی، رنج شدید انسان ناشی از کمبود آب، اغلب به دلیل عدم رعایت قوانین بین‌المللی است و برخی کشورها منابع آبی را به ضرر ملت‌ها در انحصار خود دارند. پایین دست

با احترام به نیل، آقای سلیما اعلام کرد که در حالی که مصر حق مردم اتیوپی را برای توسعه به رسمیت می شناسد، این هرگز به این معنا نیست که این کشور از حق مصریان بر آب رودخانه که به گفته وی، همیشه بخشی از تاریخ مصر بوده است، صرف نظر می کند.

به گفته وزیر، در راستای توافق مصر، اتیوپی و سودان در سال 2015 و قطعنامه شورای امنیت در سال 2021، یک توافق قانونی الزام آور در مورد عملکرد سد بزرگ رنسانس اتیوپی باید حاصل شود. او از هر سه کشور خواست که به تعهدات خود در عمل احترام بگذارند، نه در گفتار.

Damion Young

تحلیلگر. متخصص تلویزیون به طرز خشمگینی فروتن. علاقه مندان به فرهنگ پاپ طرفدار معمولی توییتر

تماس با ما