پاکستان “نقص امنیتی” را عامل بمب گذاری در مسجد می داند زیرا تعداد کشته ها به 100 نفر رسیده است.

مقامات پاکستانی روز سه‌شنبه تلاش کردند تا مشخص کنند چگونه یک بمب‌گذار انتحاری توانست یکی از مرگبارترین حملات ستیزه‌جویان این کشور در سال‌های اخیر را انجام دهد و انفجاری را در یک مسجد شلوغ در داخل یک محوطه پلیس با امنیت بالا در شهر پیشاور به راه انداخت. تعداد قربانیان این انفجار به 100 نفر رسید.

بمب گذاری صبح روز دوشنبه که حداقل 225 زخمی برجای گذاشت، در زمانی که طالبان پاکستانی، اصلی ترین گروه شبه نظامی ضد دولتی، حملات خود را افزایش داده است، به ویژه پلیس و ارتش را هدف قرار داده است، زنگ خطر را در میان مقامات نسبت به نقض امنیتی بزرگ ایجاد کرد.

مشخص نیست چه کسی این بمب گذاری را انجام داده است. یکی از فرماندهان طالبان پاکستانی که با نام اختصاری TTP شناخته می شود، مسئولیت آن را بر عهده گرفت، اما سخنگوی این گروه بعداً تحریک طالبان پاکستان را از قتل عام دور کرد و گفت که این سیاست آن حمله به مساجد نیست.

مقامات گفتند که بیش از 300 نمازگزار در مسجد اهل سنت مشغول نماز بودند و بیشتر نزدیک بود که بمب گذار جلیقه انفجاری خود را منفجر کرد. به گفته ظفرخان، یک افسر پلیس، انفجار بخشی از سقف را منفجر کرد و آنچه که باقی مانده بود فرو ریخت و تعداد زیادی زخمی شدند.

>> استراتژی پاکستان “طالبان خوب-طالبان بد” نتیجه معکوس دارد و خطرات منطقه ای را به همراه دارد

امدادگران در طول شب و تا صبح روز سه‌شنبه کار کردند و تپه‌های آوار را برای رسیدن به نمازگزارانی که هنوز در زیر آوار گیر کرده بودند، خارج کردند. محمد عاصم، سخنگوی شفاخانه دولتی در پیشاور گفت که با پیدا شدن اجساد بیشتر و تعدادی از مجروحان وخیم جان خود را از دست دادند.

او گفت که بیشتر قربانیان افسران پلیس بودند.

پلیس مبارزه با تروریسم در حال بررسی چگونگی رسیدن بمب‌گذار به مسجد است، مسجدی که در محوطه مقر پلیس محصور شده به نام خطوط پلیس قرار دارد. این مجتمع در منطقه ای به شدت امنیتی در پیشاور واقع شده است که شامل سایر ساختمان های دولتی نیز می شود.

غلام علی، والی استان در استان خیبر پختونخوا، که پیشاور مرکز آن است، گفت: «بله، این یک نقص امنیتی بود.

اخترعلی شاه، وزیر کشور سابق منطقه ای که زمانی در پیشاور مستقر بود، گفت که این “حمله لحظه ای نبود.”

او به آسوشیتدپرس گفت: «این کار دست یک گروه سازماندهی شده بود. او گفت که کسانی که در پشت این حمله بودند باید از داخل برای دسترسی به محوطه کمک داشته باشند و احتمالا چندین بار برای شناسایی یا حتی برای کار گذاشتن مواد منفجره قبل از موعد وارد آن شده اند.

او گفت: «این یک نقص امنیتی نیست، یک نقض امنیتی است. “از همه نقاط ورودی، چندین لایه امنیتی وجود دارد که باید از آنها عبور کنید” با بررسی شناسه.

طلعت مسعود، ژنرال بازنشسته ارتش و تحلیلگر ارشد امنیتی، گفت که بمب گذاری انتحاری روز دوشنبه نشان دهنده “سهل انگاری” بود.

او با استفاده از نام رسمی به AP گفت: «وقتی می دانیم که تحریک طالبان پاکستان فعال است و وقتی می دانیم که آنها تهدید به انجام حملات کرده اند، باید امنیت بیشتری در محوطه پلیس در پیشاور برقرار می شد. از طالبان پاکستان

شاخه رسانه ای ارتش درخواست مصاحبه آسوشیتدپرس برای رئیس ستاد ارتش را رد کرد. عاصم منیر که در ماه نوامبر به قدرت رسید، هنوز در رسانه ها حضور نداشته است.

کامران بنگاش، دبیرکل استانی حزب اپوزیسیون تحریک انصاف پاکستان، خواستار تحقیقات شد و بی‌ثباتی را به دولت شهباز شریف، نخست‌وزیر متهم کرد.

او گفت که دولت «در بهبود اقتصاد و وضعیت نظم و قانون شکست خورده است و باید استعفا دهد تا زمینه را برای انتخابات زودهنگام مجلس فراهم کند». رهبر این حزب، نخست وزیر سابق عمران خان، این حمله را محکوم کرد.

این بمباران در حالی صورت می‌گیرد که پاکستان با بحران‌های سیاسی و اقتصادی ناشی از انتخابات مورد مناقشه و سیل‌های بی‌سابقه تابستان گذشته که منجر به کشته شدن 1739 نفر، تخریب بیش از 2 میلیون خانه و در مقطعی به اندازه یک سوم کشور زیر آب شد، دست و پنجه نرم می‌کند.

شریف پس از بمب گذاری از بیمارستانی در پیشاور بازدید کرد و قول “اقدام سخت” علیه کسانی که پشت این حمله بودند، داد. او روز سه شنبه انتقادات از دولت خود را رد کرد و خواستار اتحاد شد. «پیام من به همه نیروهای سیاسی، اتحاد علیه عناصر ضد پاکستانی است. ما می توانیم بعداً در نبردهای سیاسی خود بجنگیم.”

اندکی پس از انفجار، سربکف مهمند، فرمانده طالبان پاکستانی در پستی در توییتر مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت.

اما ساعاتی بعد، محمد خراسانی، سخنگوی تحریک طالبان پاکستان گفت که هدف قرار دادن مساجد، حوزه های علمیه و اماکن مذهبی سیاست این گروه نیست و کسانی که در چنین اقداماتی شرکت می کنند ممکن است تحت سیاست تحریک طالبان پاکستان با اقدامات تنبیهی مواجه شوند. بیانیه وی به این موضوع اشاره نکرد که چرا یکی از فرماندهان تحریک طالبان پاکستان مسئولیت این بمب گذاری را بر عهده گرفته است.

پاکستان که اکثراً سنی مذهب هستند، از ماه نوامبر، زمانی که طالبان پاکستان به آتش بس با نیروهای دولتی پایان دادند، شاهد افزایش حملات شبه نظامیان بوده است.

طالبان پاکستانی گروه شبه نظامی غالب در استان خیبر پختونخوا هستند و پیشاور صحنه حملات مکرر بوده است. در سال 2014، یک گروه طالبان پاکستانی به یک مدرسه ارتش در پیشاور حمله کرد و 154 نفر را که بیشتر آنها دانش‌آموز بودند، کشتند.

اما دولت اسلامی در استان خراسان، وابسته منطقه‌ای گروه دولت اسلامی و رقیب طالبان، در سال‌های اخیر نیز پشت حملات مرگبار پاکستان بوده است. به طور کلی، از زمانی که طالبان افغانستان قدرت را در افغانستان همسایه در اوت 2021 به دست گرفتند، خشونت افزایش یافته است، زیرا نیروهای آمریکایی و ناتو پس از 20 سال جنگ از کشور خارج شدند.

تحریک طالبان پاکستان جدا از طالبان افغانستان اما متحد نزدیک آن است. این کشور در 15 سال گذشته در پاکستان شورش به راه انداخته است و به دنبال اجرای سخت‌گیرانه‌تر قوانین اسلامی، آزادی اعضای خود در بازداشت دولتی و کاهش حضور نظامی پاکستان در مناطقی از استان خیبر پختونخوا است که مدت‌ها به عنوان پایگاه خود از آن استفاده می‌کرد.

در اوایل ماه جاری، طالبان پاکستانی مدعی شد که یکی از اعضای آن دو افسر اطلاعاتی از جمله مدیر شاخه ضد تروریسم آژانس جاسوسی بین‌سرویس را به ضرب گلوله کشته است. مقامات امنیتی روز دوشنبه گفتند که فرد مسلح در یک تیراندازی در نزدیکی مرز افغانستان کشته شد.

وزارت امور خارجه افغانستان که توسط طالبان اداره می شود، گفت: «متاسفانه از مطلع شدن از این که افراد زیادی در پیشاور جان خود را از دست دادند» و حملات به نمازگزاران را مخالف آموزه های اسلام دانست.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا که برای سفر به خاورمیانه به سر می‌برد، در پیامی در توئیتر ضمن تسلیت گفت که بمب‌گذاری در پیشاور یک «حمله وحشتناک» بود.

او گفت: «تروریسم به هر دلیلی در هر مکانی غیرقابل دفاع است.

(AP)

Felipe Holmes

گیک تلویزیون متخصص رسانه های اجتماعی ایجاد کننده. نویسنده پرشور. نینجا سفر افراطی. کل کارآفرین معتاد به اینترنت

پاربرگ سایت

Digital currencyبهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین مشاور کنکورخبردانشگاهGuide to buying household appliancesdigital currency tutorialdigital currency channelبهترین سالن زیبایی اصفهان