tardebanner

پرو پس از برکناری کاستیلو در دادگاه استیضاح، رئیس جمهور جدید را سوگند یاد کرد

صادره به تاریخ، صادره در تاریخ، تاریخ صدور:

کنگره پرو روز چهارشنبه در یک روز درام سیاسی گسترده که منجر به برکناری رهبر سابق، پدرو کاستیو، در محاکمه استیضاح چند ساعت پس از تلاش وی برای آخرین تلاش برای ماندن در قدرت با تلاش برای انحلال کنگره شد، سوگند یاد کرد.

قانونگذاران با نادیده گرفتن تلاش کاستیلو برای تعطیلی قوه مقننه با فرمان، محاکمه استیضاح را که قبلاً برنامه ریزی شده بود، با 101 رأی موافق به برکناری وی، 6 رأی مخالف و 10 رأی ممتنع ادامه دادند.

نتیجه با تشویق های بلند اعلام شد و قانونگذار از معاون رئیس جمهور دینا بلوارته خواست تا کار خود را آغاز کند.

بولوارته تا سال 2026 به عنوان رئیس جمهور سوگند یاد کرد و اولین زنی بود که رهبری پرو را برعهده گرفت. او خواستار آتش بس سیاسی برای غلبه بر این بحران شد و گفت کابینه جدید شامل تمام خطوط سیاسی تشکیل خواهد شد.

او اقدام کاستیلو برای انحلال کنگره را به عنوان “تلاش برای کودتا” محکوم کرد.

پلیس ملی پرو تصویری را در توییتر از کاستیلو به اشتراک گذاشت که پس از رای گیری برای برکناری کاستیلو بدون محدودیت در یک ایستگاه پلیس نشسته است و گفت که او برای انجام وظایفش “مداخله” کرده است. از کاستیلو به عنوان “رئیس جمهور سابق” یاد می شود. مشخص نیست که آیا او بازداشت شده است یا خیر.

کاستیلو پیشتر گفته بود که کنگره را به طور موقت تعطیل می کند، «دولت استثنایی» را راه اندازی می کند و خواستار برگزاری انتخابات جدید قانونگذاری شده است.

این امر جرقه استعفای وزرای کلیدی دولت کاستیلو و اتهامات مربوط به “کودتا” توسط اعضای مخالف و متحدان را برانگیخت. پلیس و نیروهای مسلح به او هشدار دادند که مسیری که او برای انحلال کنگره در پیش گرفته بود خلاف قانون اساسی است.

بار سوم بدشانس

پرو سال‌ها آشفتگی سیاسی را پشت سر گذاشته است و چندین رهبر متهم به فساد، تلاش‌های مکرر برای استیضاح و کوتاه شدن دوره ریاست‌جمهوری هستند.

آخرین نبرد حقوقی در اکتبر آغاز شد، زمانی که دفتر دادستانی شکایتی بر اساس قانون اساسی علیه کاستیلو به اتهام رهبری “یک سازمان جنایتکار” برای سود بردن از قراردادهای دولتی و ایجاد مانع در تحقیقات ارائه کرد.

کنگره هفته گذشته کاستیلو را احضار کرد تا به اتهامات «ناتوانی اخلاقی» در حکومت پاسخ دهد.

کاستیلو این اتهامات را از سوی گروه هایی که به دنبال “سوء استفاده و گرفتن قدرتی هستند که مردم در پای صندوق های رای از آنها گرفته اند” “تهمت” خوانده است.

این معلم چپ‌گرا که رئیس‌جمهور شده بود، از دو تلاش قبلی برای استیضاح او از زمان آغاز دوره ریاست‌جمهوری خود در جولای 2021 جان سالم به در برده بود.

اما پس از تلاش روز چهارشنبه برای انحلال کنگره، متحدانش او را رها کردند، وزرای او استعفا دادند و قدرت های منطقه ای بر نیاز به ثبات دموکراتیک تأکید کردند.

لیزا کنا، سفیر آمریکا در پرو در توییتر خود نوشت: «ایالات متحده قاطعانه هرگونه اقدام فراقانونی رئیس جمهور کاستیو را برای جلوگیری از اجرای وظایف کنگره رد می کند.

این آشفتگی بازارها را در رتبه اول جهان به لرزه درآورد. 2 تولیدکننده مس، اگرچه تحلیلگران گفتند که برکناری کاستیلو، که از زمان به قدرت رسیدن با کنگره خصمانه مبارزه کرده است، می تواند برای سرمایه گذاران مثبت باشد.

ارز sol پرو PEN=PE بیش از 2 درصد در برابر دلار در پایین ترین سطح خود سقوط کرد و سپس کمی بهبود یافت و 1.4 درصد کاهش یافت.

آندرس ابادیا در Pantheon Macroeconomics گفت: «بازارهای مالی پرو آسیب خواهند دید، اما سقوط نمی کنند، عمدتاً به لطف بنیادهای داخلی محکم.

(AP)

Dale Mckee

سازمان دهنده Wannabe. معتاد اینترنت متعصب زامبی. علاقه مندان به شبکه های اجتماعی. دانش پژوه مواد غذایی

تماس با ما