tardebanner

چرا «مهسا آمنی» بیهوش شد؟

فرارو – ماجرای دستگیری دختر 22 ساله ای به نام مهسا امینی توسط ماموران و انتقال وی پس از 2 ساعت از وزیر به بیمارستان کسری در دو روز گذشته با طیف گسترده ای از افراد همراه بوده است. واکنش چهره ها و کاربران شبکه های اجتماعی.

بر اساس این گزارش، بعدازظهر سه شنبه ماموران گشت ارشاد «مهسا امینی» را در بزرگراه شهید حقانی به همراه برادرش که در محل حضور داشتند دستگیر کردند. مأموران با برادرش “کیارش” تماس می گیرند و او را برای ساعتی به اداره امنیت اخلاقی در خیابان ویزار می برند، اما دو ساعت بعد کیارش آمبولانسی را می بیند که از ویزار خارج می شود و خواهرش که به رختخواب رفته در آنجا حضور دارد.

در چند روز گذشته طیف وسیعی از شخصیت های سیاسی، اجتماعی، ورزشی و فرهنگی نسبت به حادثه رخ داده برای مهسا امین واکنش نشان داده اند. کاربران شبکه های اجتماعی نیز به طور گسترده درباره ماجرای این دختر 22 ساله صحبت کرده اند. در چنین شرایطی اکنون این سوال مطرح است که این حادثه چه پیامدهای اجتماعی می تواند داشته باشد و این حادثه چقدر می تواند به اعتماد عمومی آسیب برساند؟

فرارو برای پیگیری هر چه بیشتر پیامدها و ابعاد حادثه «مهسا امینی» گفت و گوی سیاسی فعالی با عباس عبدی داشته است که در ادامه می خوانید:

داستان اصلی محصول تناقضات قانون نویسی و تحمل افراد مختلف از ارزش هایشان است.داستان «مهسا امینی» محصول تناقضات در قانون نویسی است

عباس عبدی در ابتدای سخنان خود در رابطه با حادثه مهسا امین با تاکید بر اینکه امیدواریم وضعیت سلامت این دختر 22 ساله بهبود یابد، گفت: چنین اتفاقی محصول تناقضاتی است که در قانون ایران». این سیاست را بر اساس «شریعت» نوشته اند، اما توجهی ندارند که آیا هر حرف شرعی دارای آثار حقوقی است یا خیر. مثلاً وجوب خواندن نماز هم باید در قانون باشد یا اجبار شرعی نیست؟ نکته مهم این است که آیا مفهومی که آنها از شریعت دارند و در حال اجرای آن هستند با خواست عموم همخوانی دارد؟ بھشی از جمیعت این رحبد از شریا را نیپیـرد; البته این تسامح لزوماً به معنای مخالفت با ارزش های دینی نیست. جامعه به ارزش های دینی توجه دارد، اما نه بر اساس الگوی رسمی. وقتی بخش قابل توجهی از جامعه این نگرش را نپذیرند، طبیعی است که قانون را درونی نکرده و از آن بیگانه می شوند.

وی افزود: اساساً قصد و هدف افراد از رعایت نکردن قانون، پوشش ندادن، مخالفت با قانون است، اما جامعه به این دلیل که این تسامح را خلاف اعتقادات خود می داند، از انجام آن خودداری می کند. در واقع، از یک طرف، جامعه نمی خواهد برخورد رسمی با پوشش را انجام دهد. از سوی دیگر نهادهای رسمی نیز قصد اجرای آن را دارند. در چنین شرایطی تنش بین دولت و مردم ایجاد می شود. اجرای این قانون به دلیل ناکارآمدی آن امکان پذیر نیست. طبق متن قانون، از روزی که این قانون نوشته شده، این قانون اجرا نشده است. این امر باعث افزایش تنش بین مردم و حکومت در این زمینه شده است.

اگر بحث حجاب جرم است نیاز به توضیح ندارد

این فعال سیاسی در بخشی دیگر از سخنان خود در پاسخ به این سوال که حادثه تا چه اندازه نشانه خطا است، گفت: اساساً باید بپرسید که منظور از «هدایت» چیست و به معنای دقیقتر آن چیست؟ ? اگر سرعت خلاف قانون باشد جرم است نیازی به راهنمایی بیشتر نیست. آیا آنها متهم را برای جرائمی مانند سرقت یا قتل متهم می کنند؟ پس چرا دستور حجاب گذاشتند؟ اگر بحث این است که بحث پوشش جرم نیست، بلکه یک مسئله اخلاقی است، در این صورت برخی افراد پوشش سنتی و رسمی متفاوت از اخلاق دارند و هیچکس حق ندارد در معرض آن قرار گیرد. اما اگر موضوع اتهام قانونی باشد، اظهار بی معناست و فرد خاطی باید دستگیر و طبق قانون مجازات شود. اما چرا چنین حرکتی را انجام نمی دهید؟ دلیل آن این است که برای تمام زنانی که طبق قانون پوشش نمی دهند امکان مجازات قانونی وجود ندارد. بیش از نیمی از زنان نوجوان هستند. به همین دلیل نام «ارشاد» را روی آن گذاشتند. این نوع ربطی به وظایف نیروی اداری قانونی ندارد. نیروهای میدانی هم توانایی ارشاد ندارند چون نیروهای اداری هستند. به این ترتیب از ابتدا با شکست مواجه شدیم و در آینده مواردی مانند حادثه مهسا بیشتر خواهد شد. هر چه زودتر جلوی این وضعیت گرفته شود، آسیب کمتری به جامعه و دولت وارد می شود».

چرا «مهسا آمنی» بیهوش شد؟

فیلمی از پوشش خبری مهسا امینی ساعاتی قبل از دستگیری در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود

اتفاقی که برای «مهسا امینی» افتاد، اعصاب عمومی را بیشتر می کند

عبدی در ادامه درباره آثار و عواقب حادثه ای که برای جامعه رخ داده است، با تاکید بر اینکه این حادثه باعث ایجاد اعصاب عمومی می شود، ادامه داد: می میرند اما جامعه به دنبال آنها نمی رود، اما پذیرفتن این است که یک 22 ساله – دختربچه ای که به همراه خانواده برای گردش و پذیرایی به تهران آمده و به همین سرنوشت دچار خواهد شد، برای عموم مردم مطلقاً غیرقابل قبول است. او هم دختر من است. بنابراین چنین اتفاقی پیامدهای بسیار منفی بر زندگی همه شهروندان ایرانی خواهد داشت، اما کسی نیست که کمترین مسئولیت را داشته باشد.

دولت نه قصد عقب نشینی دارد و نه توانایی اجرای قانون حجاب را دارد

این اصلاح طلب فعال سیاسی در قسمت پایانی سخنان خود با خود گفت: پیشنهاد برنامه دولت نیست تا بین دولت و مردم فاصله باشد. به این ترتیب، نتیجه شکاف بین قانون و دولت مشترک است; بنابراین، می توانید شکاف بین حکومت و قانون را به عنوان یک عنوان به خاطر بسپارید. متاسفانه این شکاف هر لحظه بیشتر می شود و دولت نشان داده که نمی خواهد عقب نشینی کند و توانایی انجام آن را ندارد. و این بدترین وضعیت در حکومت است.

Kendrick Patel

پیشگام مادام العمر الکل. پزشک بیکن. گورو معمولی تلویزیون نرد قهوه. عاشق توییتر. کاوشگر آماتور

تماس با ما