چه کسانی بیشتر در معرض خطر ابتلا به کووید طولانی مدت هستند؟

کدام بیماران مبتلا به کرونا بیشتر در معرض خطر ابتلا به کووید طولانی مدت هستند؟

تجزیه و تحلیل جدیدی از تحقیقات انجام شده در دو سال اول همه گیری به تبلور برخی از پاسخ هایی که در حال ظهور بوده اند کمک می کند.

این نشان داد که بیماران بالای 40 سال، کسانی که مشکلات سلامتی قبلی داشتند و کسانی که عفونت شدید ویروس کرونا داشتند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به کووید مزمن بودند. و اجماع فزاینده ای را تأیید کرد که واکسیناسیون این خطر را کاهش می دهد.

این تجزیه و تحلیل که توسط تیمی از محققان در بریتانیا انجام شد و در مجله JAMA Internal Medicine منتشر شد، 41 مطالعه منتشر شده بین آغاز همه‌گیری تا دسامبر را بررسی کرد. 5، 2022. این مطالعات، که همه توسط همتایان بررسی شده بودند، در مجموع 860783 بیمار را شامل شدند.

این گزارش خطر علائم پس از کووید-از جمله تنگی نفس، خستگی، مه مغزی، سردرد و از دست دادن چشایی و بویایی را در بیماران بیش از سه ماه پس از ابتلا ارزیابی کرد.

افرادی که قبل از آلوده شدن دو دوز واکسن کووید دریافت کرده بودند، 43 درصد کمتر در معرض ابتلا به کووید مزمن بودند. تجزیه و تحلیل به نقش تقویت کننده ها توجه نکرد.

نویسندگان نوشتند که شواهد در حال ظهور نشان می دهد که واکسیناسیون خطر علائم طولانی مدت را کاهش می دهد “حتی در افرادی که سایر عوامل خطر مانند سن بالاتر یا BMI بالا را دارند.”

مطالعات دیگری که در تجزیه و تحلیل گنجانده نشده اند نیز نشان داده اند که واکسن ها می توانند خطر ابتلا به کووید مزمن را کاهش دهند، اما نه از بین ببرند.

عوامل خطر مورد تجزیه و تحلیل در مقاله عبارتند از:

زنان یک و نیم برابر بیشتر از مردان در معرض ابتلا به کووید طولانی مدت بودند. نویسندگان و سایر محققان چندین دلیل احتمالی را برای این موضوع پیشنهاد کرده‌اند، از جمله اینکه سطح هورمون یا اختلال در تولید هورمون ممکن است التهاب ناشی از عفونت اولیه را تداوم بخشد و سطوح بالاتر برخی از آنتی‌بادی‌ها در زنان ممکن است به علائم طولانی‌مدت کمک کند.

بیماران مبتلا به کووید طولانی در این تجزیه و تحلیل حدود 20 درصد بیشتر از 40 سال سن داشتند. این تجزیه و تحلیل نشان داد که افراد 70 ساله و بالاتر مانند افراد 40 تا 69 ساله در معرض خطر هستند، اما محققان پیشنهاد کردند که این ممکن است به این دلیل باشد که افراد بالای 70 سال دارند. احتمال مرگ ناشی از عفونت اولیه شان بیشتر بود.

این تحلیل نشان داد که افراد در صورت چاق بودن در معرض خطر ابتلای طولانی مدت به کووید بودند. آنها نوشتند که چاقی اغلب شامل یک فرآیند التهابی متابولیک است که می تواند مشکلات سلامتی پس از کووید را طولانی کند.

محققان دریافتند سیگار نیز یک عامل خطر است، اگرچه آنها می گویند مشخص نیست که آیا این به دلیل خود سیگار است یا بیماری های مرتبط با سیگار کشیدن.

از میان مسائل پزشکی مورد تجزیه و تحلیل در این مطالعه، به نظر می رسد که شرایط سرکوب کننده سیستم ایمنی منجر به افزایش خطر ابتلا به کووید مزمن می شود. افراد مبتلا به بیماری مزمن انسدادی ریه، بیماری ایسکمیک قلبی یا آسم با بالاترین سطوح بعدی خطر مواجه بودند. همچنین خطر ابتلا به کووید طولانی مدت برای افراد مبتلا به اضطراب، افسردگی، بیماری مزمن کلیوی یا دیابت وجود داشت.

هرچه افراد بیمار در طول عفونت اولیه خود بودند، احتمال بیشتری داشت که مشکلات سلامتی طولانی مدت را تجربه کنند. این تحلیل نشان داد بیمارانی که در بیمارستان بستری شده‌اند، چه در مراقبت‌های ویژه یا نه، تقریباً دو و نیم برابر بیشتر از بیمارانی که در بیمارستان بستری نشده‌اند، به کووید طولانی مبتلا شوند.

نویسندگان نوشتند: «بیماران مبتلا به بیماری بحرانی قبلی، جمعیت پرخطری را نشان می‌دهند و پیگیری آنها باید منعکس‌کننده برنامه‌های فشرده برای پیشگیری، توانبخشی و درمان علائم ناتوان‌کننده مداوم باشد».

با این حال، از آنجایی که اکثر افراد آلوده به ویروس کرونا نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارند، تعداد بیشتری از بیماران کووید طولانی مدت وجود دارد که عفونت اولیه آنها نسبتاً خفیف بوده است.

تحقیقات دیگر، که در تجزیه و تحلیل گنجانده نشده است، بر ویژگی های بیولوژیکی دقیق تر متمرکز شده است. یک مطالعه منتشر شده در سال 2022 نشان داد که اگر افراد در زمان عفونت فاکتورهایی از جمله آنتی‌بادی‌های خاص را داشته باشند – آنتی‌بادی‌هایی که به اشتباه به بافت‌های بدن حمله می‌کنند، در شرایطی مانند لوپوس و آرتریت روماتوئید – احتمال بیشتری برای ابتلا به کووید طولانی مدت دارند. یا ویروس اپشتین بار فعال شده، ویروسی که بیشتر افراد را مبتلا می کند و سپس معمولاً خاموش می شود.

تجزیه و تحلیل جدید شامل بیمارانی بود که در طول امواج انواع مختلف ویروس کرونا آلوده شده بودند، اما نویسندگان انواع مختلف را به طور جداگانه تجزیه و تحلیل نکردند.

آنها نوشتند: “بعید است که عوامل خطر” مرتبط با کووید طولانی با انواع جدید تغییر کند.

Mckenzie Elliott

عاشق عمومی قهوه. مزاحم خشمگینانه فروتن. Wannabe tv متعصب. حرفه ای موسیقی آزاد. بت نوجوان آینده.

تماس با ما