کارشناسان مستقل حقوق بشر هشدار دادند که خشونت سودان جنوبی در حال افزایش است |

زنان و دختران همچنان مورد تجاوز گروهی قرار می گیرند بازماندگان به عنوان “زامبی، مرده جسمی و عاطفی” توصیف شده اند.طبق گزارش کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل در جوانترین کشور جهان.

پلیس صلح

یاسمین سوکا، رئیس کمیسیون، در هشداری گفت که نظارت بر توافقنامه صلح کشور، همراه با سایر اصلاحات – از جمله در مورد نیروهای مسلح و قانون اساسی، برای جامعه بین المللی ضروری است.

کمیسیون خاطرنشان کرد، طبق توافقی که چهار سال پیش توسط دولت کشور منعقد شد، به نهادهای عدالت انتقالی نیز نیاز فوری است.

بدون این مراحل، ما احتمالا شاهد آواره شدن میلیون ها سودان جنوبی یا عبور از مرزها خواهیم بودخانم سوکا گفت، ویرانی برای کشورهای همسایه و سازمان های مرتبط ایجاد می کند.

بر اساس توافقنامه صلح سودان جنوبی در سال 2018، انتخابات تا اواخر سال 2024 به تعویق افتاد.

تهدید به مرگ

کمیسیون حقوق بشر توضیح داد، اما شرایط باید مسالمت آمیز باشد تا یک نظرسنجی ملی برگزار شود و مردم سودان جنوبی “که دولت را زیر سوال برده اند یا جنایات را افشا کرده اند، تهدید به مرگ، بازداشت یا شکنجه شده اند.”

این هیئت خاطرنشان کرد که هیچ یک از سه نهاد پیشنهادی عدالت انتقالی که در سال 2018 مورد توافق قرار گرفتند، یعنی کمیسیون حقیقت، آشتی و شفا، دادگاه ترکیبی یا مرجع جبران خسارت و جبران خسارت، ایجاد نشده است.

هیئت مستقل حقوق بشر – که توسط شورای حقوق بشر در سال 2016 تأسیس شد – گفت که “زنانی که توسط نیروهای مسلح هنگام جمع آوری هیزم مورد تجاوز قرار می گیرند، در صورت گزارش آن تهدید به مرگ می شوند.”.

اغلب، پلیس برای انجام کار خود بسیار ضعیف است. کمیسیون اخیراً در بیانیه ای اعلام کرد: «آنها نمی توانند سربازی را که بهتر مسلح و محافظت می شود دستگیر کنند.

یک کودک قوطی‌های خالی جری را حمل می‌کند تا از یک شیر آب در نزدیکی آب پر کند که آب تصفیه‌نشده رودخانه نیل در جوبا، سودان جنوبی را تامین می‌کند.

© یونیسف/فیل هچر مور

یک کودک قوطی‌های خالی جری را حمل می‌کند تا از یک شیر آب در نزدیکی آب پر کند که آب تصفیه‌نشده رودخانه نیل در جوبا، سودان جنوبی را تامین می‌کند.

عدالت تکذیب شد

در تصویری بیشتر از فقدان عدالت برای بازماندگان، محققین حقوق خاطرنشان کردند که در ایالت یونیتی و بخش‌های روستایی استوای غربی، “هیچ دادگاه رسمی برای رسیدگی به جرایم جدی مانند قتل و تجاوز جنسی وجود ندارد، فقط دادگاه های عرفی وجود دارد.”.

در جریان بازدید از این ماه از استوای غربی، کمیسیون توصیف کرد که “دختران بسیار جوان با نوزادان در اطراف پایگاه های نظامی” و شنیدن “گزارش های متعدد از سربازان نیروهای دولتی و اپوزیسیون زنان را می ربایند“.

اندرو کلافام، کمیسر تحقیق، در سخنرانی در یک مجمع جهانی بازماندگان در نیویورک در آخر هفته، به میزبانی برندگان جایزه صلح نوبل، دنیس موکوگه و نادیا مراد، برای بررسی بهترین شیوه برای جبران خسارت خشونت جنسی، گفت: “بازماندگان در سودان جنوبی، به ویژه کسانی که موارد مکرر خشونت جنسی، بارها و بارها به ما بگویید که مسئولیت کیفری تنها راه تضمین امنیت و آرامش آنها برای کشور است. به همین دلیل است که راه اندازی دادگاه هیبریدی غیرقابل مذاکره است.”

Giovanna Yu

گیک بیکن. ماون قهوه. ارتباط ظریف جذاب. متخصص مواد غذایی به طرز خشمگینی فروتن.

تماس با ما