کره شمالی مشکوک به ICBM، کره جنوبی و ایالات متحده مانورهای هوایی مشترک را تمدید کردند

صادره به تاریخ، صادره در تاریخ، تاریخ صدور:

کره شمالی به رگبار آزمایش های تسلیحاتی خود در روز پنجشنبه ادامه داد و حداقل سه موشک از جمله یک موشک بالستیک قاره پیمای مشکوک شلیک کرد که دولت ژاپن را مجبور به صدور هشدار تخلیه و توقف موقت قطارها کرد.

این پرتاب‌ها جدیدترین آزمایش از سری آزمایش‌های تسلیحاتی کره شمالی در ماه‌های اخیر است که تنش‌ها را در منطقه افزایش داده است.

آنها یک روز پس از شلیک بیش از 20 موشک پیونگ یانگ، بیشترین شلیک این موشک در یک روز انجام شد.

پرتاب‌های تازه، نیروی هوایی کره جنوبی را بر آن داشت تا رزمایش‌های هوایی مشترک خود را با ایالات متحده – بزرگترین تمرین‌های مشابه تا به حال – به دلیل «تحریک‌های اخیر» کره شمالی تمدید کند.

ساعاتی پس از پرتاب سه موشک از سوی پیونگ یانگ، نیروی هوایی در بیانیه‌ای اعلام کرد: «نیروی هوایی مشترک با تمدید مانور «طوفان هوشیار» که در 31 اکتبر آغاز شد، با توجه به تحریکات اخیر کره شمالی موافقت کرده‌اند.

رئیس ستاد مشترک ارتش کره جنوبی اعلام کرد که کره شمالی در حوالی ساعت 7:40 صبح متوجه شلیک موشکی از سوی کره شمالی شده است که گمان می‌رود موشک بالستیک قاره پیما (ICBM) از منطقه ای نزدیک پیونگ یانگ پایتخت این کشور است و ساعتی بعد دو موشک کوتاه برد را از شهر مجاور شلیک کرده است. کچئون که به سمت آبهای شرقی آن پرواز کرد.

در حالی که مقامات کره جنوبی فورا جزئیات پرواز دقیق تری را منتشر نکردند، این موشک دوربرد ممکن است در زاویه بالا شلیک شده باشد تا از رسیدن به قلمرو همسایگان شمالی جلوگیری کند. وزیر دفاع ژاپن یاسوکازو هامادا گفت یکی از موشک های کره شمالی به حداکثر ارتفاع 2000 کیلومتری (1200 مایلی) رسید و حدود 750 کیلومتر (460 مایل) پرواز کرد.

دولت ژاپن در ابتدا گفت که حداقل یکی از موشک ها بر فراز قلمرو شمالی این کشور پرواز کرده است، اما بعداً ارزیابی خود را اصلاح کرد و گفت که هیچ پروازی روی آن وجود نداشته است.

دفتر نخست وزیر فومیو کیشیدا به ساکنان استان های شمالی میاگی، یاماگاتا و نیگاتا هشدار داد و به آنها دستور داد که به داخل ساختمان های محکم یا زیرزمینی بروند.

گزارشی مبنی بر خسارات یا تلفات از مناطقی که این هشدارها صادر شده گزارش نشده است. خدمات قطار گلوله در آن مناطق به دنبال هشدار موشکی قبل از از سرگیری به زودی به طور موقت متوقف شد.

کیشیدا پرتاب های کره شمالی را محکوم کرد و گفت که مقامات در حال تجزیه و تحلیل جزئیات این سلاح ها هستند.

یکی از بیش از 20 موشکی که کره شمالی در روز چهارشنبه شلیک کرد، به سمت جزیره پرجمعیت کره جنوبی پرواز کرد و در نزدیکی مرز دریایی متشنج رقبا فرود آمد و آژیرهای حمله هوایی را به صدا درآورد و ساکنان جزیره اولئونگ را مجبور به تخلیه کرد. کره جنوبی به سرعت با پرتاب موشک های خود در همان منطقه مرزی پاسخ داد.

این پرتاب‌ها ساعاتی پس از آن انجام شد که کره شمالی تهدید کرد از سلاح هسته‌ای استفاده خواهد کرد تا آمریکا و کره جنوبی را وادار به پرداخت وحشتناک‌ترین بهای تاریخ کنند، در اعتراض به رزمایش‌های نظامی کره جنوبی و آمریکا که آن را تمرینی برای تهاجم احتمالی می‌داند. .

خطرناک، بی پروا

کره شمالی در سال جاری تظاهرات تسلیحاتی خود را به سرعتی بی سابقه افزایش داده است. این کشور ده ها موشک شلیک کرده است، از جمله اولین نمایش موشک های ICBM خود از سال 2017، زیرا از حواس پرتی ناشی از جنگ روسیه در اوکراین و توقف در دیپلماسی برای پیشبرد توسعه تسلیحات و فشار بر ایالات متحده و متحدان آسیایی اش سوء استفاده می کند.

کره شمالی آزمایش های خود را با یک دکترین هسته ای تشدید کننده که مجوز حملات هسته ای پیشگیرانه را در انواع موقعیت های بحرانی که به طور واضح تعریف نشده اند، نقطه گذاری کرده است.

مقامات ایالات متحده و کره جنوبی می گویند که کره شمالی ممکن است در هفته های آینده با اولین انفجار یک دستگاه آزمایش هسته ای خود از سپتامبر 2017، پیشروی کند.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، با پارک جین، وزیر امور خارجه کره جنوبی در مورد پرتاب موشک روز چهارشنبه، از جمله شلیک موشکی که “بی ملاحظه و خطرناک” در نزدیکی خط ساحلی کره جنوبی فرود آمد، تماس تلفنی برقرار کرد و بر تعهد “آهنین” ایالات متحده به امنیت کره جنوبی تاکید کرد. به گفته دفاتر آنها، متحد آن است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین به نگرانی‌ها درباره آمادگی‌های احتمالی کره شمالی برای آزمایش هسته‌ای دیگر که هفتمین آزمایش کلی آن خواهد بود، اشاره کرد.

کارشناسان می‌گویند چنین آزمایش‌هایی احتمالاً می‌تواند کره شمالی را یک قدم به هدفش برای ساختن یک زرادخانه کامل که متحدان منطقه‌ای آمریکا و سرزمین اصلی آمریکا را تهدید می‌کند، نزدیک‌تر کند.

پرایس با اشاره به اینکه این آزمایش یک اقدام خطرناک، بی پروا و بی ثبات کننده خواهد بود، گفت: «اگر این آزمایش با هفتمین آزمایش هسته ای پیش برود، هزینه ها و پیامدهای بیشتری در پی خواهد داشت.»

کره شمالی آخرین بار در ماه اکتبر یک موشک را بر فراز ژاپن به پرواز درآورد که آن را آزمایش یک موشک بالستیک میان برد جدید توصیف کرد، که کارشناسان می گویند به طور بالقوه می تواند به گوام، یک مرکز نظامی بزرگ ایالات متحده در اقیانوس آرام برسد.

این پرتاب، دولت ژاپن را مجبور به صدور هشدار تخلیه و توقف خدمات قطار کرد.

کارشناسان می گویند که کره شمالی در حال تشدید یک برهه با هدف وادار کردن ایالات متحده به پذیرش ایده شمال به عنوان یک قدرت هسته ای و مذاکره امتیازات اقتصادی و امنیتی از موضع قدرت است.

مذاکرات هسته ای میان واشنگتن و پیونگ یانگ از اوایل سال 2019 به دلیل اختلاف نظر در مبادله انتشار تحریم های فلج کننده به رهبری ایالات متحده علیه شمال و اقدامات کره شمالی برای خلع سلاح هسته ای متوقف شده است.

کره شمالی تاکنون درخواست های دولت بایدن برای گفتگوهای بی پایان را نادیده گرفته و اصرار دارد که واشنگتن ابتدا باید سیاست «خصمانه» خود را کنار بگذارد، اصطلاحی که کره شمالی عمدتاً برای توصیف تحریم ها و رزمایش های نظامی آمریکا و کره جنوبی استفاده می کند.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید روز چهارشنبه تاکید کرد که دولت بایدن بارها به دنبال تماس با مقامات کره شمالی از طریق کانال های دیپلماتیک بوده و به صراحت اعلام کرده است که ما حاضریم بدون پیش شرط با کره شمالی بنشینیم تا درباره خلع سلاح هسته ای گفتگو کنیم. شبه جزیره”.

(فرانسه 24 با AP)


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم