کلارنس گیلیارد، بازیگر «سخت بمیر» و «واکر، تکاور تگزاس» در سن 66 سالگی درگذشت.CNN

کلارنس گیلیارد، بازیگری که بیشتر به خاطر ایفای نقش تئو هکر رایانه در فیلم «مرگ سخت» و افسر پرواز نیروی دریایی، مارکوس «سان دون» ویلیامز در فیلم «تاپ گان» شهرت داشت، در سن 66 سالگی درگذشت.

درگذشت او روز دوشنبه در بیانیه ای از دانشگاه نوادا، لاس وگاس (UNLV)، جایی که او به عنوان دانشیار در کالج هنرهای زیبا مشغول به کار بود، اعلام شد.

گیلیارد نقش تئو، هکر گروه سرقت را بازی کرد

دین نانسی اوشر در بیانیه ای که در اینستاگرام به اشتراک گذاشته شد، گفت: «با اندوه عمیق این خبر را به اشتراک می گذارم. «شاگردانش عمیقاً از او الهام گرفتند، همانطور که همه کسانی که او را می‌شناختند. او استعدادهای خارق‌العاده‌ای داشت و به دلیل تعهد به تدریس و موفقیت‌های حرفه‌ای‌اش در دانشگاه بسیار شناخته شده بود.»

هدر ادیسون، رئیس فیلم UNLV، از گیلیارد به عنوان “فانوس نور و قدرت برای همه اطرافیانش در UNLV” یاد کرد.

وی افزود: “هر وقت از او حالش را می پرسیدیم، با خوشحالی اعلام می کرد که “مبارک” است! اما واقعاً ما همان کسانی هستیم که سال‌ها همکار و شاگرد او بوده‌ایم. ما شما را دوست داریم و دلتنگ شما هستیم، پروفسور جی!

جزئیات بیشتری از مرگ او منتشر نشده است.

به گفته UNLV، گیلیارد پس از تحصیل در رشته هنرهای تئاتر در دانشگاه ایالتی کالیفرنیا، به بازیگری روی آورد. او اولین نقش خود را در برنامه تلویزیونی “Diff’rent Strokes” در سال 1981 دریافت کرد.

در سال 1986، گیلیارد اولین فیلم خود را در «تاپ گان» بازی کرد که در آن نقش Sundown، یکی از خلبانان زبده جنگنده را بازی کرد.

دو سال بعد، او در نقش تئو، کارشناس کامپیوتری که به گروه تروریستی هانس گروبر کمک می کند، در فیلم هیجان انگیز «سخت بمیر» انتخاب شد.

او در سال 1989 با بازی در نقش کنراد مک مسترز در درام حقوقی NBC “Matlock” که در کنار اندی گریفیث بازی می کرد، به استراحت بزرگ تلویزیونی خود دست یافت. سپس در «واکر، تگزاس رنجر» نقش جیمی تریوت، شریک مبارزه با جرم و جنایت چاک نوریس را به تصویر کشید.

تیتراژ بازیگری گیلیارد همچنین شامل فیلم‌های «بچه کاراته قسمت دوم»، «چیپس» و «چپ پشت» است.

گیلیارد با وجود حرفه بازیگری موفق خود، در سال 2006 از بازیگری کناره گیری کرد و شروع به تدریس در UNLV و کارگردانی تولیدات در تئاتر کنسرواتوار نوادا دانشگاه کرد.

“من برای تدریس تماس دارم. و من یک حرفه ای هستم، اما این حرفه باید کلاس درس را تغذیه کند. این چیزی است که شخصیت های من را تحریک می کند زیرا من با زندگی مردم در قرن بیست و یکم در ارتباط هستم.

زمانی که در عرصه ای پربار باشم به عنوان یک هنرمند بهترین کار را انجام می دهم. یعنی خلاق و تخیلی. با همه آن هزاره ها بودن – من نمی فهمم آنها چه می گویند، اما انرژی آنها را می گیرم.”

با این حال، او در سال 2021، زمانی که دوباره با بروس ویلیس و دوورو وایت برای تبلیغ باتری «Die Hard» متحد شد، بازگشت کوتاهی به سینما داشت.

Mara Gomez

کارشناس توییتر متعصب موسیقی. جنرال الکل ماون. علاقه مندان به تلویزیون

تماس با ما