tardebanner

گزارش سازمان ملل متحد: زنجیره های سرد غذایی پایدار ضایعات را کاهش می دهد، با تغییرات آب و هوایی مبارزه می کند

این سیستم‌ها برای حفظ کیفیت، ارزش غذایی و ایمنی مواد غذایی حیاتی هستند، به ویژه به این دلیل که تخمین زده می‌شود 14 درصد از کل مواد غذایی تولید شده برای مصرف انسان از بین می‌رود. حتی قبل از اینکه به دست مصرف کنندگان برسد.

اگر جهان بخواهد با چالش مواجه شود، افزایش سرمایه‌گذاری نیز لازم است تغذیه دو میلیارد نفر دیگر تا اواسط قرن

بحران های متعدد، تفاوت عظیم

گزارش برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد (UNEP) و سازمان خواربار و کشاورزی (FAO) در کنفرانس تغییرات آب و هوایی COP27 که در شرم الشیخ مصر در حال برگزاری است، ارائه شد.

«در زمانی که جامعه بین‌المللی باید برای رسیدگی به بحران‌های اقلیمی و غذایی اقدام کند. زنجیره های سرد غذایی پایدار می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کنداینگر اندرسن، مدیر اجرایی UNEP گفت.

آنها به ما این امکان را می دهند که از دست دادن غذا را کاهش دهیم، امنیت غذایی را بهبود بخشیم، انتشار گازهای گلخانه ای را کاهش دهیم، شغل ایجاد کنیم، فقر را کاهش دهیم و تاب آوری ایجاد کنیم – همه اینها در یک لحظه.

گرسنگی در حال افزایش است

ضایعات مواد غذایی با افزایش تعداد افراد گرسنه در سراسر جهان در حال وقوع است 828 میلیون در سال 2021، یا 46 میلیون بیشتر از سال قبل.

در سال 2020، تقریباً 3.1 میلیارد نفر قادر به پرداخت یک رژیم غذایی سالم نبودند که 112 میلیون نفر نسبت به سال 2019 افزایش داشت، زیرا تأثیرات همه گیر COVID-19 باعث افزایش تورم شد. در سال جاری، جنگ در اوکراین امنیت غذایی جهانی را به خطر انداخته است.

این گزارش استدلال می‌کند که کشورهای در حال توسعه می‌توانند یک چیز حیرت‌انگیز را نجات دهند 144 میلیون تن غذا در سال اگر آنها به همان سطح زیرساخت های زنجیره سرد غذایی کشورهای ثروتمندتر برسند.

زندگی بهتر برای همه

به گفته دونگیو گو، مدیر کل فائو، زنجیره های سرد غذایی پایدار همچنین می تواند تفاوت مهمی در تلاش برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار (SDGs) ایجاد کند.

«همه ذینفعان می توانند به اجرای یافته های این گزارش کمک کنند سیستم های غذایی کشاورزی را به کارآمدتر، فراگیرتر، انعطاف پذیرتر و پایدارتر تبدیل کنند او گفت: برای تولید بهتر، تغذیه بهتر، محیط زیست بهتر و زندگی بهتر برای همه، بدون اینکه کسی را پشت سر بگذاریم.

تاثیرات بر تغییرات آب و هوایی

زنجیره سرد غذایی دارد پیامدهای جدی برای تغییرات آب و هوا و محیط زیست، این گزارش فاش کرد.

انتشارات ناشی از از دست دادن مواد غذایی و ضایعات ناشی از فقدان سردخانه در مجموع در حدود یک گیگاتن معادل دی اکسید کربن در سال 2017 یا تقریباً دو درصد از کل انتشار گازهای گلخانه ای جهانی بود.

از دست دادن غذا همچنین تبدیل غیرضروری زمین برای مقاصد کشاورزی و همچنین استفاده از آب، سوخت های فسیلی و انرژی را افزایش می دهد.

کاهش از دست دادن مواد غذایی و ضایعات می تواند باعث شود تاثیر مثبت بر تغییرات آب و هواییدر این گزارش آمده است، اما تنها در صورتی که زیرساخت جدیدی طراحی شود که از گازهایی با پتانسیل کم گرمایش جهانی استفاده کند.

نتایج و توصیه ها

زنجیره‌های سرد غذای پایدار در حال حاضر در کشورهایی مانند هند، که در آن یک پروژه آزمایشی تلفات میوه کیوی را تا 76 درصد کاهش داد و در عین حال انتشار گازهای گلخانه‌ای را از طریق گسترش استفاده از حمل و نقل یخچالی کاهش داد، تغییر ایجاد کرده است.

این گزارش حاوی توصیه‌هایی است که شامل تعیین کمیت مصرف انرژی و انتشار گازهای گلخانه‌ای در زنجیره‌های سرد غذایی موجود، ایجاد معیارها و شناسایی فرصت‌های کاهش است.

مقامات همچنین می توانند برای جلوگیری از واردات غیرقانونی تجهیزات و مبردهای زنجیره سرد غذایی ناکارآمد، استانداردهای حداقل کارایی بلندپروازانه و همچنین نظارت و اجرا را اجرا و اجرا کنند.

Nigel Riley

تمرین کننده موسیقی دوستانه. گیک هاردکور توییتر. بیکن پژوه. متخصص زامبی برنده جایزه.

تماس با ما